Meriç Belediyeler Birliği Ekim ayı toplantısı yapıldı

admin

meric-belediyeler-birligi-ekim-ayi-toplantisi-yapildi-3

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında yapılan Meriç Belediyeler Birliği Ekim ayı 2016 toplantısına Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin,  Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran  ile encümen üyeleri katıldı. Lalapaşa’nın birliğe üyeliği kabul edildi. Karpuzlu Beldesi’nin birlikten ayrılma kararı da oylanarak benimsendi.

meric-belediyeler-birligi-ekim-ayi-toplantisi-yapildi-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılış ve yoklamanın ardından gerekli çoğunluğun sağlanması üzerine gündem maddelerine geçildi. Sekiz gündem ve bir gündem dışı maddenin yer aldığı gündemde Nisan 2016 Olağan Meclis toplantısı kabul edildi. Daha sonraki maddede Faaliyet Raporu benimsendi. Maddeler halinde sıralanan faaliyet raporunda Birliğin Edirne’deki tüm belediyelerin birliğe üye olması konusunda çalışmalara ağırlık verilmesi. Üyeler arasındaki dayanışmayı sağlamak belediyelerin ihtiyaçlarını belirlemek için yuvarlak masa toplantılarının yapılması Belediye yetkililerince saha ve anket araştırmalarının yapılması. Hizmet içi eğitim seminerlerinin düzenlenmesi. Mahalli idareler mevzuatı ve uygulamaları ve bunların çözümünü kapsayan eğitim çalışmalarının yapılması. Belediyelerin projelerinin ortak kararla değerlendirilmesi ve gerçekleşmesinin sağlanması. Türkiye’de diğer belediyelerin başarılı projelerini görmek personelin bilgilerini artırmak için yurtiçi gezileri tertiplemek.  Meriç Belediyeler Birliği üyelerinin yurt dışı belediyelerin çalışma alanlarını incelemek ve yerinde görmek için sosyal etkinliklerde amacıyla belediye başkanı ve meclis üyeleri için yurt dışı geziler düzenlenmesi, belediye hizmetlerinin tanıtımı ve turizm teşvik amacıyla belediyelerin ulusal ve uluslararası fuarlara katılmaları teşvik edilecek. Şeklinde hazırlanan 2017 yılı çalışma programı hakkında söz alan Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen ;belediyelerin usul ve esasları dâhilinde hayat bulan birliklerde programda da belirtildiği gibi belediyelerin kapasitelerinin artırılmasına yönelik yurtiçi ve yurt dışı gezilerine yönelik faaliyet raporumuzda maddeler var. Bunlar böyleyken geçen hafta İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nce Belediye Başkanlarının yurt dışına çıkışları konusunda Bakanlığın iznine tabi tutulması hakkında bir yazı yer aldı. Bu konunun tüm belediyeler birliklerince detaylı bir şekilde incelenmesi bu yasağın hangi geziler için geçerli olduğunun bilinmesi Birliğimizin de bir görüş ortaya koyup Mahalli İdareler Birliğine iletilecek bir çalışmanın yararlı olacağı kanısındayım” dedi.  Başkan Gürkan İşbilen’in bu talebinin gündeme alınacağını söyledi. Çalışma programı da oylanarak kabul edildi. Daha sonra bütçe kararnamesinin görüşülmesine geçildi bu madde de oylanarak oy birliği ile kabul edildi. Birliği 2017 bütçesi iki bölüm halinde görüşüldü. İlk bölümde teşebbüs ve mülkiyet gelirleri 140 bin 500 TL olarak belirlendi.

meric-belediyeler-birligi-ekim-ayi-toplantisi-yapildi-2

 

 

 

 

 

 

 

Bütçenin diğer kısmı olan belediyelerden sağlanan aidat gelirleri 389 bin 500 lira olarak belirlendi. 2017 yılı mali bütçesinin ise 530 bin lira olarak tespit edildi. Giderlerin de açıklanmasından sonra gelir ve  gider bütçesi   oylanarak kabul edildi. Bir başka madde ile Lalapaşa belediyesinin birliğe katılması oylanarak kabul edildi. Bir diğer madde ile de İpsala ilçesi Yeni Karpuzlu Belediyesi’nin meclis kararı ile birlikten çıkarılması birliğe olan borçlarını ödemesi koşuluyla kabul edildi. Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Gürkan daha öncede gündeme getirildiği gibi ülkede tüzel ve gerçek kişiler bir megavata kadar güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi gibi santralar kurulabilir şeklinde EPDK’nın çalışması vardı. Bu nüfusu 10 bine kadar olan belediyelerde böyle santralın kurulması ve işletilebilmesi  konusunu kapsayan bir çalışmaydı. Birliğimize üye bu kapsamda olan belediyeler bütçesinde para çıkmadan yaptırmaya çalışıyoruz. Bu konuda tebliğ de yayınlandı.   Bünyemizdeki belediyelerde  bu santraları kuracağız. Bunların geliri yap işlet devret şeklinde belediyelerimize olacaktır. Bu enerji devlet tarafından kilovat başına 15 sent ile belediyelere gelir kalemi sağlanmış olacaktır.

 

 

 

 124 total views,  2 views today

Next Post

Türkiye’de ilk üç belediye’den biri Edirne Belediyesi

İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ İLE EDİRNE BELEDİYESİ İLK ÜÇ’TE Edirne Belediye Başkanlığı bünyesinde oluşturulan İlk Yardım Eğitim Merkezi, Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikası vermeye devam ediyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın göreve gelmesinden sonra yapımına başlanıp bitirilen Yeni İtfaiye Müdürlüğü binasında eğitimlerine devam eden Edirne Belediyesi İlk Yardım Eğitim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp