Meriç “ Dini Bayramlar Sevgimizi Güçlendirmeli”

admin

EDİRNE AJANS HABER / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

 

Meriç “ Dini Bayramlar Sevgimizi Güçlendirmeli”

Edirne Köy Muhtarları Derneği Başkanı Cevat Meriç,dini bayramlarcevat_mericımızla ilgili olarak yaptığı açıklamada,İslam ülkelerinde dini bayram günlerinde halkın ailecek bir araya geldiği, dargınlık ve kırgınlıkların son bulması gereken günler olduğunu belirterek şunları söyledi “ Biz eskiden bayramlarımızı çok geniş ve huzurlu ortamlarda, mahallemizde, köyümüzde ev ev dolaşarak büyüklerimizin ellerini öperdik.Bu ziyaretlerimiz sırasında bizlere şeker ve para verilirdi. Bizim için o günler çok güzel günlerdi.

Yine dini bayram günlerinde aileler bir araya gelir, Bayramlaşma yapılır hal hatır sorulurdu. Bayram Namazı sonrasında özellikle köylerde, camiden çıkanlar sıraya dizilir herkes bir biri ile bayramlaşırdı. köy muhtarları da bayramlaşanlara şeker ikram ederlerdi. Köylerimizde bu bayramlaşma geleneği büyük oranda devam ediyor. Kısaca, Bayram günleri Müslümanları, aileleri, eş ve dostları bir araya getiren, günlerdi dini bayram günlerimiz.

Yine bu kutsal günlerde mezarlıkları ziyaret eder, ölmüşlerimize dua ediyorduk. Herkesi bir araya getiren birbiri ile kucaklaştıran dargınları barıştıran dini bayramlarımız oluyor.

Bugün ise dini bayramları bazı kesimler normal tatil olarak görüyor.

Bu bayramları ailelerinin yanında geçirip kutlamak yerine, yurt içi ve yurt dışı tatile çıkarak kutluyorlar. Bunu doğru bulmuyorum.

EN BÜYÜK MİRASIMIZ GELENEKLERİMİZDİR

Bizim çocuklarınıza, gelecek nesillere en büyük mirasımız gelenek ve göreneklerimiz olmalı. Onların arasında en önemli olanı dini bayramlarımızdır. Onlar da bu mirası gelecek kuşaklara aktaracaklar. Günümüzde bu geleneklerimizden yavaş yavaş uzaklaşıyoruz. Bu geleneklerin nesilde nesle aktarılmasında başta biz muhtarlar olarak önemli görevler düşmektedir. Bizler nasıl çocukluğumuzda böyle güzel bayramlarımızı yaşamışsak çocuklarımıza da bu güzel günleri aşılamamız öğütlememiz lazım.Bayram günlerinin her zaman yaşanması lazım.

Bilindiği gibi ülkemizin etrafı ateş çemberi gibi. Bunların arasında en huzurlu ülke bizim ülkemizdir. Mübarek dini bayramlarımızdan olan Kurban Bayramının ülkemize ve bölgemize sağlık ve huzur getirmesini dilerim” dedi

 165 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Ahşap Uluslararası Fuarlarda Ülkemizi ve Edirne’yi temsil etmeye devam ediyor.

Trakya Ahşap Uluslararası Fuarlarda Ülkemizi ve Edirne’yi temsil etmeye devam ediyor. Trakya Ahşap firması 03 – 05 Eylül 2013 tarihinde “Lagos/NİJERYA” ve 23 – 26 Eylül 2013 tarihinde “Trablus/LİBYA” da düzenlenen İNŞAAT YAPI FUARLARI’ na katılarak yeni ürünlerini tanıttılar. Trakya Ahşap Firması Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ATMACA, gazetemize yaptığı açıklamada, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp