Meriç; “Edirne’yi ben değil biz diyerek kalkındırırız”

admin

Son günlerde artış gösteren Edirnelilerin dayanışması ve bunun yerli malı karpuzun tüketiminde de göstermeleri konusunda açıklama yapan Aslanzade Firması Sahibi Arif Meriç, bu tür dayanışmayı çok önemli bulduğunu belirterek; “ Bölgemizde yardımlaşma konusu gerçekten hepimizin arzuladığı bir durum. Ben Edirne’de doğdum. Edirne’de doydum. Edirne’de bir ahde vefa var. Bu kentte kim olursa olsun Edirneli olsun veya olmasın hiç fark etmiyor.

EL ELE VERMEK ZORUNDAYIZ   

Edirne’ye hepimizin bir vefa borcu bulunuyor. Edirne kaybederse kimse kazanamaz. Onun için el ele vermek dayanışma içinde olmak zorundayız. Bilindiği gibi en son karpuz ile yeni bir kampanya başlattık. Herkesin yerli karpuzu tüketmesi teşvik edildi. Bu kesinlikle yeterli değildir.  Yarın öbür gün neler bölgemizde üretilecek. Sonbaharda Edirne Karaağaç lahanaları çıkıyor. Ve diğer sebzeler yetişecek. Dünyanın en güzel turşusu Edirne’de yapılır. Sebzelerin özellikle biberin en güzeli Edirne’mizde yetişir.

ARİF MERİÇ AÇIKLAMA (1)

 

 

 

 

 

 

 

PAZARLARIMIZDA DIŞARDAN GELEN ÜRÜNLER SATILIYOR

Bu tür ürünler Edirne’de yetişmesine karşın bir bakmışsın pazarlarımıza başka illerden fasulye ve lahana gelmiş. “ Önce Can sonra Canan” diye bir atasözümüz vardır. Edirneliler önce topraklarında üretilen ürünlerine sahip çıkmalı onları pazarlamamız gerekir. Böyle imkânlarımız varken, dışarıdan gelen ürünlere ilgi göstermek olmaz. Bir karpuzumuza sahip çıkamıyoruz. Edirne’de bir sürü işyeri, fabrika ve işçi çalıştıran yerler var.

BURADA KAZANILAN PARA BURADA KALMALI 

Bunun için bütün yetkililer demeli ki, mademki bu topraklarda ihtiyacımız olan bu ürün çıkıyor. Biz bunu alıp değerlendirelim, tüketelim, çünkü oradan kazanılan para yine burada Edirne’de kalacak, başka illere gitmeyecek. Dönmeyen bir şey felakete dönüyor. Ben yıllardan bu yana şunu söylüyorum. Bizim dünyada meşhur beyaz peynirimiz vardı. Şimdi peynir dendiğinde Ezine akla geliyor. Ezineliler Edirne’de peynir yaptırıp Ezine’de kendi ilçeleri adına satış yapıyorlarmış çok yazık. Pirincimiz ve diğer mamullerimiz öyle bu ürünler fason olarak burada yapılıp başka illerde başka isimlerde satılıyor.

ELBİRLİĞİ YAPMAK ZORUNDAYIZ   

El ele verme konusunda şuurumuzu yükseltmemiz lazım. Böyle konulara duyarlı olmamız lazım. Bir tek Edirne’miz var. Herkes huzursuz olursa bu il yaşanmaz hale gelir. Örneğin Hardaliyecisi bu ürünün merkezi Edirne demeli, turşucusu en iyi turşu bizde yapılır demeli. Ne yazık ki bu kadar kaliteli turşumuz olmasına karşın Başka illerden turşu gelip burada pazarlanıyor. Naylon torbalara konulmuş her yanda satılıyor. Peki, Bizim Karaağaç’lılar nerede? bu konularla esnaf odalarımız, ticaret odalarımız bu konularla ilgilenmeli bilhassa önderlik etmeli. Yatırım için Kos-Kep gibi yatırımı teşvik eden kurumlarımız var bunlar değerlendirilmeli.

BÖLGEMİZ ÜRÜNLERİNİN BENZERİ YOK

Bu yönde teşvik imkânları var fakat önderlik eden yok. Bölgemizde öyle bir biber ve salça var ki bu güzellikte ürünü hiçbir yerde bulamazsınız. Böyle olmasına karşın Edirne ürünlerimizi vitrinlerde göremiyoruz. Bu tür ürünler büyük işletmelerde üretilebilir. Böyle bir imkânımız var. Karadenizliler hamsinin reçelini yapıp dünyaya pazarlıyor. Bizde marifetli insanlar var.  Bir araya gelip böyle imkanlarI yaratamıyoruz. Gururla kibirle yatan, onunla kalkar onlarla da hiçbir şey başarılamaz. Bunları bir kenara atıp, Edirne için el ele vereceğiz. Ben Edirne’nin yaranına hizmetler için varım diyeceğiz.

BİRAZ DAHA GAYRETLİ OLMAK ZORUNDAYIZ

Yiyip yatmak bize yakışmaz. Edirne bunu hak etmiyor. Yöneticilerimiz gayret içindeler biraz daha gayretli olmamız terlememiz lazım. Bu ilde  ne..kadar huzur  istiyorsak birbirimizin kusurunu değil iyi yanlarını görmeliyiz.

Hepimiz bir olalım, diri olalım.  Dünyada eşi benzeri olmayan güzelliklerin, bir tarihin üzerinde oturuyoruz. Bölgemizi tanıtacak o kadar malzeme var ki saymakla bitmez. Bir Selimiye başka yörelerin güzelliklerine bedel. Onun ötesinde sağlık müzemiz tarihi camilerimiz güzel insanlarımız var.

BİRKAÇ ÜRÜN TANITARAK BAŞARILI OLAMAYIZ

Edirne kari, bölgemize has süslemelerimiz var. Şu anda bir tek mis sabununa bağlandık onu tanıtıyoruz. Bunun yanına başka güzelliklerimizi de katmalıyız, Edirne sabunu, mumları, süpürgesi, Gaziler Helvası, muhallebileri var. Arşivi bir aralasak, hem Osmanlı ürünlerinden yararlanacağız hem de bölgemizde yetişen yiyeceklerden faydalanacağız. Bu güzelliklerden ancak ben diyerek değil biz diyerek faydalanabiliriz.

ARİF MERİÇ AÇIKLAMA (2)

 

 

 

 

 

 

 

Mesela bölgemizin bir ciğer sarması var,  bunu duyuramıyoruz. Sadece ciğeri tanıtmalıkla iş bitmez bu ürünlerimizi çeşitlendirmemiz lazım. Vitrinlerimizin bir yanında ciğer sarması, mantı ve benzeri bölgesel yiyeceklerimiz olmalı. Yine hünkâr beğendimiz var adı unutuluyor. Edirne birkaç üründen ibaret değildir. Edirne binlerce tatlı tuzlu yiyeceklerden ibarettir. Bunların hepsine sahip çıkalım. Bunu sağladığımız takdirde bırakınız yurtiçini komşu ülkeler de bizden bu ürünleri alacaklar. Günümüzde iletişim kolay. İstendiği zaman her yere ulaştırabiliyorsun.

ASLINDA SIKINTI BİZLERDE

Edirne ekonomisi bozuk diye yakınıyoruz aslında sıkıntı bizlerde fırsatları değerlendiremiyor el ele veremiyoruz. Biz kendimizi benlikle değil biz diyerek düzeltmemiz gerekir. Bizler el ele verdiğimizde tüm dünyaya örnek oluruz.  Günden güne önemi anlaşılan birlik ve beraberliğin önümüzdeki yıllarda daha da artacağı inancındayım. Bizler bunu sağladığımız zaman bölgenin örnek ili olacağız” dedi.

 

 

 143 total views,  2 views today

Next Post

Edirne baskette yeni sezona yeni umutlar

Edirne’nin Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi temsilcisi Edirne Belediyesi Edirnespor, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın sezon açılışı dolayısıyla verdiği yemekte bir araya geldi. Yerli oyuncuların, teknik heyetin, yönetim kurulu üyeleri, kulüp başkanı ve Belediye Başkan Yardımcıları Çiğdem Gegeoğlu , Hakan Aysan ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katıldığı yemek öncesi bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp