Meriç Taşkın Projesi konuşuldu

admin

Edirne Kent Konseyi’nin aylık olağan toplantılarından Ekim 2016 toplantısının konusu Meriç Taşkın Projesiydi. Belediye Nikâh Salonu’nda yapılan toplantıya “Meriç Nehri mi, Meriç Kanalı mı?” sloganı ile davet yapılmıştı.Davetli kurumlardan sadece Belediye Başkanı Recep Gürkan toplantıya katıldı.

meric-taskin-projesi-konusuldu-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıyı açan Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük,Meriç Taşkın Projesini uygulayan kurum olarak D.S.İ. 11. Bölge Müdürlüğü yetkililerinin ziyaret edilerek proje hakkında bilgi aldıklarını belirtti. Bu çalışmaların kentli ile de tartışılmasının yararlı olacağı amacıyla bu toplantıyı tertiplediklerini ve DSİ yetkililerini toplantıya davet ettiklerini ancak “bir başka etkinlikte olabilecekleri, bu toplantıya katılamayacaklarını bildirdiklerini söyledi. Ayrıca Söğütlük Kent Ormanı ve Mesire Yeri’nin sorumlusu olarak Orman İşletme Müdürlüğünün de davet edildiğini, telefonla aramalarına rağmen olumlu yanıt alamadıklarını söyledi. Toplantıya Söğütlük’ü 29 yıllığına kiralayan ve düzenleme yapması beklenen Belediye Başkanlığının da davet edildiğini belirterek katılan Recep Gürkan’a teşekkür etti.

Kent Konseyi’nin 2004 Söğütlük özelleştirme girişimi ile başlayıp 01 Haziran 2016 günü Söğütlük’ün geleceğine dair yapılan foruma kadar geçen mücadele, arayış ve ortaklaşma etkinliklerini anlatan sunuyu Kent Konseyi Kıyı ve Yeşil Alanlar Çalışma Grubu sözcüsü Harita Y. Mühendisi Yılmaz Eren yaptı.

meric-taskin-projesi-konusuldu-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSİ yetkililerinin olmaması nedeniyle proje hakkında elde edilen bilgileri DSİ’den emekli Jeoloji Y. Müh. Osman Candeğer anlattı. Meriç Taşkın Projesinin iki bölümden olduğunu söyleyen Candeğer; DSİ idari imkânları ile yapılan Meriç Nehri Tahliye Kanalı İnşaatı ve Meriç Nehri Yatak Temizliği ve Tahkimatı İnşaatı hakkında bilgiler verdi.Candeğer, edinilen bilgilere göre toplam 115 milyon TL yatırım ile Edirne’nin taşkın debisini kontrol altına alacak tüm imalatların yapılarak taşkın sorununun çözüleceği iddiasının projede görüldüğünü söyledi.

meric-taskin-projesi-konusuldu-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belediye Başkanı Recep Gürkan; projeyi tam olarak göremediğini, simülasyonlu halini talep ettiğini, edindiği bilgiler kapsamında söylenen ile yapılanın uyuşmadığı kuşkusunu taşıdığını belirtti. Nehir kenarlarına bisiklet ve gezinti yollarının yapılmasının iyi olacağını belirten Gürkan; yeni yapılan Karaağaç Köprüsü yakınında Meriç’in iki tarafından daraltılma nedeniyle oluşacak alanın kente eğlendinlen alanı olarak kazandırılacak olmasının da yararlı olabileceğini belirtti. Gürkan, tüm bunlara rağmen kentin yaşam alanı olan Söğütlük Ormanı’ndan nehri göremez olmanın olumsuz olduğunu ve bu bölgedeki biyolojik yapının bozulmasına neden olabileceğini,nehir taban temizliği ve kanalın taşkınları önleyebileceğini belirten Gürkan,bu projenin yerine yılda on gün taşkına razı olunabileceğini söyledi.

meric-taskin-projesi-konusuldu-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salonun dolduran demokratik kitle örgütü ve STK temsilcileri ile duyarlı kentliler sırayla söz alarak kaygılarını ve düşüncelerini belirttiler. Söz alanların ortak talebinin; Meriç nehir yatağının temizlenmesi ve kanalın tamamlanması ile taşkınların zararlarının önleneceği olduğu görüldü. Doğaya verilen zarara son verilmesi söylendi ve kente yapılan her yatırımın öncesinde kentli ile paylaşılmasının talep edildiği konuşmalarda bu tür maliyetli yatırımların ÇED iznine bağlı olmasının gereği vurgulandı.

Toplantı sonunda Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük,  konuşmaların rapor edilerek ilgili birimlere iletileceğini ve Çalışma Grubu önderliğinde gelen önerilerin değerlendirilerek bir mücadele yolunun yaratılabileceğini belirtti

 

 

 

 

 

 97 total views,  2 views today

Next Post

Yörex Fuarı törenle açıldı

Türkiye’nin yöresel ürünlerinin tanıtıldığı, bu yıl 7.si düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nın (YÖREX 2016) açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun teşrifleriyle görkemli bir törenle gerçekleşti. Türkiye’nin tüm renklerini buluşturan Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen stand da Edirne Ticaret ve Sanayi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp