Meriç’te çeltik mesaisi

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, ilçe merkezinde ve köylerde çeltik ekiminin başladığını söyledi. Türkiye’nin en kaliteli pirinç üretim merkezlerinden olduklarını belirten Ergin, “Bu yıl 90 bin dekarlık alanda ekim yapacağız. Çiftçimize bol ve bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

Edirne’nin önemli tarım merkezlerinden olan Meriç’te çeltik mesaisi başladı. Üreticiler, çeltik tavalarını hazırladıktan sonra, tohumu suyla buluşturuyor.

Meriç ve Ergene ovalarında ekim çalışmalarının başladığını dile getiren Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, Meriçli üreticilerin sezona büyük umutlarla başladığını ifade etti.

“En güvenli ve en lezzetli”

Ekim döneminin haziran ayının ilk haftasına kadar süreceğini dile getiren Ergin, “Türk halkı için en güvenli ve en lezzetli pirincin üretimi için kolları sıvayan Meriç çiftçisi, tarlalarını hazırladı ve ilk tohumu suya attı. Çeltik ekimi zor ve meşakkatli bir iş. Çeltikte risk çok büyük. Çiftçimiz tohumu ekmeden önce tarlasını özenle hazırladı. Çeşitli tarım aletleriyle tarlayı düz hale getirdi, tarlanın sınırı oluşturulduktan sonra su salımı yaptı ve en son tohum suyla buluşturdu” ifadelerini kullandı.

Bereketli bir sezon diledi

Türkiye’deki çeltik tarımının en verimli ve kaliteli yapılan yerlerin başında Meriç’in geldiğini ancak ekonomik sıkıntıların üreticiyi zorladığını aktaran Ergin, şöyle devam etti:

“Hava şartlarına göre haziran ayının ilk haftası ekim çalışmaları tamamlanır. Eylül ayında da hasat başlar. Çeltik sezonu ekonomik sıkıntılarla başladı. Meriç’te yaklaşık 90 bin dekar araziye çeltik ekiliyor. Bu oran yurt içi üretimin yaklaşık yüzde 15’lik bir bölümünü karşılıyor. Türkiye çeltik ihtiyacının yüzde 70-80 ‘ini yetiştirebilmesine rağmen Türkiye pirinç ihtiyacının neredeyse 5 katı kadar ithalat yapıyor. Çiftçiyi üzmemek gerekiyor. İnsanlar para kazanırsa bunu ekerler, para kazanamazsa çeltik tarımından uzaklaşırlar. İthalata bağımlı kalırız. O zaman da böyle ucuz, lezzetli ve güvenli pirinç tüketemeyiz. Bu yıl çeltik üretiminden umutluyuz. İnşallah verimli bir hasat dönemi geçiririz. Tüm çiftçilerimize bol ve bereketli bir üretim sezonu diliyorum.”

 130 total views,  2 views today

Next Post

Safir’de Bayram Sevinci

2017-2018 eğitim öğretim yılında Edirne’de eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Safir Koleji 1.sınıf öğrencilerinin okuma-yazma bayramı etkinliği yoğun bir katılım ile icra edildi. Kurum idarecileri, öğrenci velileri ve misafirlerin büyük ilgi gösterdiği etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Program içeriğinde yer alan folklor, minik çocuklar korosu, modern dans gösterileri, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp