MESLEKTAŞIMIZ MUSTAFA BALBAY

admin

fikri_yalin_koseHerkesin yakından tanıdığı milletvekili olmasına karşın mecliste olması gereken zamanını Silivri Cezaevinde geçiren iki yılı aşkın süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilip CHP milletvekili olarak TBMM’ye dönen Mustafa Balbay ile Edirne’de Lalezar’da kahvaltıda konuşma imkânı bulduk. Balbay Ekranlarda gördüğümüz gibi özü sözü bir insan ,tıpkı yazdığı köşe yazılarındaki gibi izlenimi hatırlatıyor.

Yüksek tonda çıkmaya karşısındakinin fikirlerini son derece hürmetli tavırları ile her parlamenterin ve her basın mensubunun örnek alması gereken bir insan. Uzun tutukluluk süresine rağmen fazla yıpranmamış kendisine bunun nedenini sorduğumuzda bu zindeliğini spora ve cezaevinde zamanın okuma, yazmaya ayırdığından ileri geldiğini söyledi.

mustafa-balbay-fikri yalınfikri_yalin_kose

Dar mekânda sürekli spor yaptığını, daha önceki yıllarda da spordan uzak kalmadığını bu konuda derecelerinin olduğunu anlattı. Basın mensuplarının masasına gelerek kendisine yöneltilen soruların yanıtlayan Balbay, Türkiye’nin dört bir yöresini dolaşarak konuşmalar yaptığını, gittiği her yerde halkın en çok sorduğu sorunun yolsuzluklar ve iktidar partisinin yasa tanımayan tavırları olduğunu ifade etti. Diyebilirim ki Mustafa Balbay tıpkı Uğur Mumcu gibi çok okuyan, inceleyen belgesi olmayan bir yazı yazmayan bir basın mensubu.

Bugüne kadar yazılarından ve bizlerle yaptığı görüşmedeki konuşmasından bunu sezinledim. Son yıllarda basın profiline baktığımızda bu tür eğrilip bükülmeyen,

dün söylediklerini bugün inkar etmeyen basın mensupları sayısı gittikçe azalıyor.

 

 

Her meslek dalında olduğu gibi bukalemun gibi renk değiştiren insan sayısı oldukça fazla.

Bu yapıda olan basın sektöründe “ben doğruları yazacağım. Bana patronumun çıkarları önemli değil” diyen basın çalışanları bir süre sonra kendilerini kapının önünde buluyorlar. Ben uzun yıllar bu camianın içinde oldum.

Basınla ilgili ta ki, 1960’lı yıllara dayanan bir geçmişim var. O günlerde basında dönen dolapları ve daha sonraları askeri darbe dönemlerindeki kısıtlamalara şahit oldum. 1980 yılının acı günlerini çektim. Ne yalan söyleyeyim.

Bugünkü kadar bu mesleği çekinerek “Aman yanlış yapmayayım” diye çekinerek yaptığım günleri hatırlamıyorum.Bugün tehlikenin nereden geleceği belirsiz. Teknoloji de jet hıyla gelişti. Telefonlarla insanlarımıza tuzak kurulabiliyor. Halk her an dinlenme korkusu yaşıyor. Ülkemizde yaşadığımız Böyle sıkıntılı bir ortamda basın mensuplarının görevlerini sürdürmeleri, çekinmeden gerçekleri yazmaları o kadar kolay değil.

Meslektaşımız Balbay’da bize günümüzde karşılaşabileceğimiz zorluklar ve bunun getirebileceği sonuçlarına en canlı örnek. Halkın oyları ile seçilen bir parlamenterin, paklın tercihi dikkate alınmadan yıllarca hapiste tutulması ne anlama gelebilir.

Hiç uğruna hapse düş oranın çilesini çek daha sonra da “ serbestiniz” denilsin. Peki, parmaklıklar arkasında geçen o yılların geri gelmesi mümkün müdür? Balbay gibi yüzlerce insan haksızlığın kurbanı olduğunu bugün onları oraya gönderenler de itiraf ediyor.

Balbay son günlerde ülkemizin karşı karşıya bulunduğu siyasi sorunlara da değinde Şu anda Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun yazdığı kitabında ağırlıklı olarak Orta doğuya yer verdiğini, bu bölgeye hâkim olma stratejisini yansıttığını söyledi. Balbay, Bu seçimlerin 3 adım atlama sporu gibi olduğunu ve çok önem taşıdığını söyledi. Mahalli seçimlerin ardından, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve gelecek yıl yapılacak Milletvekili seçimleri ile Türk Siyasetinin yeniden şekilleneceğini Bunda CHP’nin de önemli bir yeri olacağını ima etti. Balbay mahalli seçimlerin sonuçları ne olacak şeklinde soruya da CHP’nin %30’un üzerinde bir oy alacağını İktidar partisinin oylarının ise %35 civarında kalacağını iddia etti. Balbay Mimar Sinan Salonunda yaptığı konuşmasında da halkın kafasında oluşan şüpheleri büyük oranda gidermiş oldu. Balbay Örneği ile gördüm ki, parlamentoda gerçek anlamda basın mensuplarının artmasında yarar var.Olayları tüm boyutları ile irdeleme becerisi olan basın mensuplarından oluşan milletvekilleri ile liderinin onayı ile seçilmiş görevi liderin icazetine göre

hareket eden onun sözünden çıkmayan sadece parmak kaldırıp indiren parlamenterlerden çok farklıdır. Bugünkü Milletvekilleri yapısına baktığımızda yapılan konuşmalarda bunun çarpıcı örneklerini görüyoruz.

 41 total views,  2 views today

Next Post

BALBAY EDİRNE DE

Mimar Sinan Spor Salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Recep Gürkan, Edirne Halkının 30 Mart Sabahı bu salonu dolduranların çoşkulu alkışları ile Belediye Başkanlığını Edirne ye getireceklerine inancım tamdır.Oylarını bölmeden ihanet edenlere gereken cevabı verecektir.İhaneti affetmediğini oyları ile gösterecektir. Hep beraber çok güzel bir Edirne yaratacağımız gün gelmiştir.Türkiye de bir Eskişehir gerçeği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp