METRUK BİNALAR TEHLİKE SAÇIYOR

admin
Edirne’de metruk binaların durumu kışın gelmesiyle tedirginliği arttırmaya başladı. Vatandaş, kışın metruk binalarda kalan kişilerin, yangın çıkararak, daha önce benzer örneklerinin yaşanmasından tedirginlik duyuyor. Metruk binalarda ısınmak amacıyla yakılan ateşler yangın çıkararak tarihi evlerin kül olmasına neden oluyordu.

AW000894

 

Bu kış da aynı şeylerin yaşanmaması gerektiğini belirten Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan 50 küsur binanın tespitlerinin yapıldığını, bu binalarının etraflarının kapatılması gerektiğini ifade etti. Bu binaların koruma altına alınması gerektiğini dile getiren Ceylan, “Sayın valimizin talimatıyla bir çalışma yapmıştık, bu çalışma kapsamında metruk binaların tespitlerini daha önce gerçekleştirdik. Bu binaların bir kısmını yıktırdık, diğerleri tarihi binalar olduğundan Anıtlar Kurulu değerlendirmesinde olduğundan bir uygulama yapılamıyor. Zaman zaman metruk binaların tehlike arz ettiği basına da yansıyor. Bu konuda ben de aynı kaygıları yaşıyorum. Bazı kişiler bu metruk binaları kullanıyorlar” şeklinde konuştu.
AW000894

“MAHALLEYİ DE YAKABİLİRLER”

Emniyet Müdürü Ceylan, kışın gelmesiyle metruk binalarda ısınmak için ateş yakılacağını ifade ederek “Yakın bir zamanda havalar soğuyacak, ısınmak amacıyla bu binalarda kağıttır, odundur bir şeyler yakacaklar. Bu binaları ve mahalleyi de yakabilirler. Bunlarla ilgili çok ciddi fiziki tedbirlerin alınması gerekir. Bu tarihi binaların yıkılma durumu olmadığından bu binaları korumak durumundayız. Hem bu binaları hem de bu binalara girecek kişilerin mekan olarak kullanmaması açısından korumamız gerektiğini düşünüyorum. Biz asayiş ekiplerimizle bu binaların tespitlerini daha önce yaptık, bu binaların etraflarının kapatılarak koruma altına almaları gerekir” dedi.

AW000894

 

 

 143 total views,  5 views today

Next Post

KİRİŞHANE SULAMA TESİSİ ÇÖPLÜK MÜ ?

Fatih Mahallesi 2.Kısımda DSİ’ye ait pompa istasyonu çöplükten farksız. Koruma altında olmayan, giren çıkanı belirsiz,  akşamcıların mekanı ve çevresi çöplük haline gelen atıl durumdaki tesis bakımsız durumda ve çevreye tehlike saçıyor. Fatih Mahalle Muhtarı Bilal Ürer, buradaki çirkinliği yetkililere çeşitli kez ilettiğini, buradaki sorunun çirkin manzaranın Edirne Belediyesi ile ilgisinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp