Mevsim Geçişlerinde Kalbimize Dikkat…

admin

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muhammet Gürdoğan yaptığı açıklamada; Kalp ve Damar hastalıkları Dünya’da en sık görülen ölüm sebebidir. Ülkemizde de bu durum aynen geçerlidir.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muhammet Gürdoğan (9)

Kalp ve damar hastalıkları eğer gerekli önlemler alınabilirse önlenebilir bir ölüm sebebidir. Bu nokta da yapılması gereken öncelikli olarak risk faktörlerinin belirlenmesidir. Şikâyetleri olsun veya olmasın belirli aralıklarla özellikle 40 yaş üstü herkesin bir kardiyoloji hekimine başvurarak muaynesini yaptırması gerekir.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muhammet Gürdoğan (12)

Bir takım kan değerlerine bakılması, EKG, EKO ve EFORLU EKG gibi non invaziv incelemeler kalp hastalıklarının erken teşhisi için çok önemli bir yer tutmaktadır. Hastalık ortaya çıkmadan önce önlemlerimizi alabilirsek yaşam kalitemizde de ciddi bir iyileşme olacaktır. Hem daha sağlıklı hem de de daha uzun yaşamamız bu yolla mümkün olacaktır.Bir hastalığın önlenebilmesi için harcayacağımız zaman ve para gerçekleştikten sonra harcayacağımızdan çok daha azdır. Kalp hastalığı aynı zamanda bedenen insanları etkilediği gibi ruhsal yönden de ciddi sorunlara yol açabilir. Hem iş gücü kaybına hem de yaşam kalitesinde önemli sorunlara yol açar. Özelikle hipertansiyon ,yüksek kolesterol, şeker hastalığı,sigara kullanımı ,fiziksel olarak inaktif bir yaşam kalp ve damar hastalıkları için önemli risk faktörleridir. Örneğin sigara içmek hem damarlarımızı büzer hem de içyapısını bozar. Bu sebepten dolayı damar tıkanıklığına yol açabilir. Son yıllarda yaşamımızın değişmez bir parçası olan stres faktörü kalp hastalıklarının daha erken yaşlarda görülmesine yol açmaktadır. Yaşam koşullarının zorluğu ve çevresel faktörlerin de etkisi stresi beslemektedir. Hiçbir şikayeti olmamasına rağmen çevremizde genç yaşta vefat eden insanları görürüz. Unutmayalım ki beklenen ölümdaha az acı verse de beklenmeyen ölümler çok daha dramatik olurlar.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muhammet Gürdoğan (13)

Bu nokta da dikkat çekmek istediğim bir konu da ANİ KALP ÖLÜMÜ gerçeğidir. Ani ölümlerin altındaki neden %80 oranında kalp ve damar hastalıklarıdır. Özellikle ailesinde kalp hastalığı görülen herkesin mutlaka bu durmu ciddiye alması ve gerekli tetkikleri yaptırması gerekir. Kalp hastalıları büyük oranda genetik geçiş gösterir. ‘Ya bir şey çıkarsa ‘korkusuyla kontrollerimizi sürekli ötelersek günün birinde çok geç kalmış olabiliriz. Unutmayalım ki kalp krizleri özellikle gençlerde daha ölümcül seyretmektedir. Gerekli önlemleri alıp yaşam tarzımızı değiştirirsek örneğin hafta en az üç veya dört defa 45 dakikalık tempolu yürüyüşler yaparak kalp krizi riskimizi azaltabiliriz. Bu arada yaz mevsiminin başlayacağı önümüzdeki günlerde kan sulandırıcı ilaç kullananlar, özellikle idrar söktürücülü tansiyon ilacı kullananlar mutlaka bir kardiyoloji uzmanına başvurmalı ve tedavilerinde bazı değişikliklerin yapılması konusunda bilgilendirilmelidir. Hava sıcaklığının artması ile birlikte kanda pıhılaşma artar ve kalp krizleri daha sık görülebilir. Buna ek olarak kışın kullanılan bazı ilaçların dozları yazın fazla gelebilir. Halsizlik, yorgunluk, kas kramplarına hatta baygınlıklara yol açabilir.

Dr. Muhammet Gürdoğan Kimdir?

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muhammet Gürdoğan (21)

1976 yılında Adana Kozan ´ da doğdu. İlk orta lise eğitimini Kozan da tamamladı. 1994–2000 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ nde Çapa) tıp eğitimini tamamladı. 2001–2005 yılları arasında İstanbul Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kardiyoloji ihtisasını tamamladı. 2005- 2010 yılları arasında Paşabahçe ve Beykoz Devlet Hastanelerinde Kardiyoloji uzmanı olarak çalıştı. 2010 -2014 yılları arasında Özel Keşan Hastanesinde çalışan Dr Gürdoğan kısa bir süre Edirne Devlet Hastanesinde görev yaptıktan sonra Edirne’de serbest hekimlik yapmaya başladı. Dr Muhammet Gürdoğan evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 752 total views,  6 views today

Next Post

BARIŞ ORTAMI KALICI OLMALI

Oldukça derin geçen bir mahalli seçim sürecinin ardından 30 Martta sandıktan çıkan sonuçlarla mahalli yöneticilerimiz belirlendi. Bu seçimde dikkati çeken bir durum, muhtarlık maaşlarına yapılan zamlardan etkilenmiş olacaklar ki, özellikle köy muhtarlarımızın seçimleri çok çetin geçti. Daha önceleri muhtar adayı bulmada zorlanan köylerde bu seçimde birden çok muhtar adayı çıktı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp