MEVSİMLER, DALGALAR, GECELER VE GÜNDÜZLER

Doğal dünya; gündüz ve gece gibi ve mevsimlerin geçişi gibi, büyük bir devreler modeli içinde var olur. Mevsimler birbirlerini itmezler; ne de bulutlar gökyüzünde rüzgarlarla yarışırlar. Her şey tam zamanında vaki olur; tıpkı yükselen ve alçalan okyanus dalgaları gibi.  Her şeyin bir yükseliş ve düşüş zamanı vardır. Yükselen her şey düşer ve düşen her şey tekrar yükselecektir; bu devreler prensibidir.

Bir Çin Atasözü de şöyle der: Sabır kuvvettir; zaman ve sabırla, dut yaprağı ipek haline gelir.

Sabır çok önemli bir değerdir. Sabırlı olan birey olayları akışına bırakmayı başarır. Ve ANDA daha net kalabilir. Önemli olan;  yaşanan her şeyin, belli bir düzen içinde olması ve buna bağlı olarak akışının olmasıdır. Bazen, bazı durumlar bizlerin elinde olmadan başımıza gelir ve ne yapacağımızı bilemeyiz. Bunlara verilecek en kıymetli örneklerden biri Malcolm X’in hayatıdır. Onunda hayatı bir yükseliş ve düşüş süreçlerinden geçmiştir. Ve o da ne yapacağını bilmeden süreçte ilerlemiştir. Lakin bu bilinmezlik süresini fazla uzun tutmaz.  En aşağıdaki noktasında olduğunda ise tam 10 sene hapis cezasına mahkum olmuştu. Malcolm X bu zamanda ne mi yaptı? Kaderine sırtını dönüp, bir kenara geçip, hayata mı küstü? Ya da var olan her şeye, inandığı her şeye, isyan mı etti?

Malcolm X bu dönemi çok iyi kullandı. Hapishaneyi kendisi için bir kozaya dönüştürdü. O koza içinde geçirdiği metamorfoz sonuçta kendisinin ve pek çok insanın dönüşüme uğratılmasına yol açtı. Kaderine direnmek yerine ya da kaderinden yakınmak yerine çalıştı, okudu ve gene çalıştı. Ve önemli bir yer aldı tarihte.

Her kışın yüreğinde titreyen bir bahar vardır. Yeter ki siz o anda kalın ve süreci nasıl değerlendirdiğinize bakın. Bir şeyleri istemekle, olmak arasında dağlar kadar fark vardır.

Şikayet etmek, dedikodu yapmak, faydasız eleştirilerle zamanı öldürmek, küsmek, kırılmak, alınmak, enerjiyi boşa harcamak, kelime israfı yapmak, hayıflanmak, pişman olmak, kara deliğe kapılmak… Gerçekten bunlarla dolu bir hayat mı istersiniz? Ya da ;

Çözüm odaklı, sevgi dolu, anlayışlı, anda kalan, umutlu, kendisiyle barışık, yapıcı, başarılı, akıllı, okuyan, sorgulayan, anlayan, çabalayan, özverili, kaliteli yaşayan bir birey mi olmak istesiniz?

Tercih sizin…

Her an, her tecrübe adım adım işler bizi nakış gibi. Aslolan nasıl geçtiğidir ipliğin iğneden. İşte orada hüküm sürer devreler prensibi. Denge ile birleşen devreler sükûnet ile akar içimizden. Her şey olması gerektiği gibi olur ve olacaktır da .

Devre ve dengeyi düşüneceğiniz içsel bir yolculukla,  sizlere güzel bir hafta dilerim.

 75 total views,  2 views today

Next Post

Profesyonel Koçluk nedir?

İsmoloji ve Nümeroloji Uzmanı ve Profesyonel Koç Gülay Pekcur Koruç gazetemize verdiği röportajda “Koçluk” adına önemli açıklamalar yaptı. Koruç ile yapılan röportaj şöyle; Koçluk nedir? Kişinin var olan potansiyelini ortaya çıkararak ulaşılabilir hedeflere ve olasılıklara odaklanan bir öğrenme ve gelişim sürecidir. Vizyon oluşturmak ve kişisel başarı amaçlıdır. Kişinin kendini fark […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp