MEYVE VE YARARLI BİTKİLER HEBA OLUYOR

admin

Bölgemizde evlerin bahçelerinde, kırlarda yaşamımız ve sağlığımız açısından önemli olan meyveler ve ıhlamur, yemiş gibi faydalı bitkilerin bazıları dalında kuruyor.

Edirne’miz bu tür ürünler açısından zengin bir yöre. Bakıyoruz olgunlaşmış erikler, armutlar ve benzer yiyecekler toplanmadıkları için dalında kuruyor. Aslında bu durum o ağacın verimini de azaltıyor.

Bahçelerde mis gibi koku yayan ve içecek ürünleri içinde en sağlıklısı olan ıhlamur çiçekleri de toplanması zor olduğu için dalında kuruyor.

Uzmanlar ıhlamurun faydalarını saymakla bitiremiyor. Bizler ise ekip büyüttüğümüz ıhlamur ağacının nimetlerini heba ediyoruz.  Bazı apartman sakinleri ağaca çıkıp ıhlamur toplamasının zor olduğu ve başkalarının toplamasına izin vermedikleri için ıhlamur çiçekleri dalında kuruyup gidiyor.

Aynı şekilde kırlardaki kuşburnu, güvem gibi yiyecekler de kurumaya terk ediliyor. Aslında bu yiyeceklerden yeterince yararlanmasını sağlamış olsak ne olduğu belirsiz içeceklere gerek kalmayacak.

Eğitim sistemimizin ve bu konuda yapılmak istenen düzenlemenin gündemde olduğu bir zamanda ,bizim bir ilimiz kadar olan ekonomik koşulları elverişsiz bir ülkede eğitimin hangi seviyesinde olduğunu ifade etmek için  Cumhuriyet Gazetesinde Ocak ayında yayınlanan Akzambaklar ülkesinde eğitim adındaki  köşe yazımı bir kez daha satırlarıma getirdim. O günkü yazı şöyle:

  AK ZAMBAKLAR ÜLKESİ FİNLANDİYA’DA EĞİTİM

Avrupa’nın kuzeyinde Finlandiya doğal kaynakları yeterli olmayan küçük bir ülke, nüfusu sadece 8,5 milyon Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Özlem Yüzak 13 ocak tarihli köşesinde Ortak Bilinç adıyla Finlandiya’daki eğitimi gündeme getirmiş

Özak ,”Geleceği İnşa etmek” adıyla gündeme getirdiği köşesinde özetle şöyle diyor “ Finlandiya mucizesi diye bir oluşum var. Bilindiği gibi bu ülke Dünya’da eğitimde yıllardır birinciliği kimseye kaptırmayan bir ülke konumunda.

Finlandiya’nın bu durumu diğer ülkelerin de dikkatini çekiyor. Çünkü burada söz konusu eğitimden öte bir ülkenin kendi geleceğini nasıl İnşa ettiği konusu.

Harvard Üniversitesinde bir bilim insanının araştırmasında özetle şöyle deniliyor.

Finlandiya’da özellikle eğitimde eşitlik söz konusu. Sosyal statülerin ne olursa olsun öğrenciler aynı eğitimi görüyor.

FİNLANDİYA’DA EĞİTİM PARASIZ

Birbirini etkileyen aktörler mesela, politikacı, öğretmen, aile herkesin ortak bir hedefi var. Çağdaş dünyada rekabet koşullarına doğru hazırlıklı çocuklar yetiştirmek.

Dünyada en kapsamlı başarı ölçüsü verisi olan” PİSA” sonuçlarına göre Finlandiya’nın eğitimde aynı düzeyde olması bu başarının sürekli olduğunu gösteriyor.

Okul sıraları çocuklar için bir sıkıntı kaynağı olacak görülen bir mekân değil. Eğlenerek ve sosyalleşerek eğitim gördükleri bir kurum.

Burada okullar çok küçük, sınıflar en fazla 20 öğrenciden oluşuyor. Öğretmenlerin yakın ilişki kurduğu yerler kampus gibi yerler değil. Çocukların anlayıp öğrenemediklerini kolaylaştıracak ortamlar yaratılmış. Öğrencilere bilginin yanında nasıl düşünüleceği öğretiliyor.

OKULLARDA TEST YOK

Okullarda test diye bir uygulama yok. Bu işin düzenli bir kilit noktası var. Öğretmene çok önem veriliyor. Bu mesleğe girebilmek için, çok yüksek başarı puanı gerekli beş yıllık bir eğitim yeterli olmuyor. Araştırma temelli öğretmen eğitimi ,mezun olduktan sonra da devam ediyor. Okulların sınıflarının arka sıralarında Stajyer öğretmenler bulunuyor sürekli eğitimle etkileşim içindeler.

Finlandiya’da bu yıl  1,3milyon kişi öğretmenlik için başvuru yapmış. Bunun ancak %10’unu mesleğe kabul ediyorlar Finlandiya’nın eğitimi konusunda bir belgesel hazırlayan Harvard’lı akademisyen hazırladıkları belgesel filmde özellikle ABD ile Finlandiya karşılaştırması da yapıyor. ABD’de öğretmen yılda 1100 saatini sınıfta harcadığı halde Finlandiyalı öğretmen ise sadece 600 saatini sınıfta geçiriyor.

FİNLİ ÖĞRETMENLER MESLEĞİNİ TERK ETMİYOR      

Finlandiya’da kişi başına milli gelir 45 bin 680 dolar. Amerika’da ise 47 bin 240 dolar. Buna rağmen Finlandiya dünya’da eğitimde ilk sırada yer alırken ABD ise 26. sırada bulunuyor. ABD’li öğretmenlerin yarısı kariyerlerinin 5. yılanda mesleğini terk ederken, Finli öğretmenler emekli olana kadar mesleğini terk etmiyor.

Hazırlanan filimde çocuklara da sorular yöneltiliyor. Örneğin şöyle soruluyor “ kendinizi yetişkin hayal ediniz. Kendinizi nasıl konumlandırmak istersiniz” dendiğinde öğrencilerin cevaplarının büyük bir kısmı şöyle “ Çok para kazanmayı amaçladığın iş senin büyük zamanını da çala. Yaptığın işi sevmediğin zaman çok para kazanmanın ne önemi olur” deniyor.

Bununla da anlaşılacağı gibi para, daha genç yaşlardan itibaren esas amaç olmaktan çıkmış. Finlandiya küçük bir ülke doğal zenginliği yok. Bu ülke 1960’lıyıllarda önemli bir karar aldı. Ekonomisini “ Bilgi Toplumu Yaratma ve verimli Artış” üzerine karar aldı. Bunun sonucunda NOKİA doğdu, bugün bir dünya devi konumuna geldi. Dünyada AR_GE alanında en yüksek harcamayı Finlandiya yapıyor. Zaten İnovasyon ve girişimcilikte de ilk sırada Finler bulunuyor.

Peki sormak gerekin Finliler bu mucizeyi nasıl yarattılar. Hazırlanan belgesel filimde de bunun da cevabı veriliyor. Bu konuda karşımıza çıkan tek sözcük “ Güven”. Geleceğin ortak inşası  için olmazsa olmazlardan biri  bu kolay olmamış. Finli “Birbirlerine güven duygusunu aşılamak 25 yıl sürdü” diye cevap veriyor.

Fin halkının 1800’lü yılların sonlarındaki destansı diriliş öyküsünü en iyi anlatan bir kitap vardır. Adı” AK Zambaklar Ülkesi” Bu adeta ulusal kalkınmanın el kitabı gibidir.

Bu kitabı Ulu Önderimiz Atatürk bir talimat vererek Türkçeye çevirtmiş ve okul müfredatına dâhil etmişti. Bakıyoruz bugün Finlandiya dünyada nereye yükseldi. Biz eğitimde neredeyiz?

Bu kitabın bugün kütüphanelerde olup olmadığını bilmiyorum. Fakat herkesi özellikle bugün Başkanlık için kıyasıya mücadele veren parlamenterlerimizi bu kitabı okumaları gerekir” diyor.

Doğru söze ne demeli.

 170 total views,  2 views today

Next Post

Zabıta Müdürlüğü Erikli ve Yayla’da Denetimlerini Sürdürüyor…

            Halkın şikâyetlerini değerlendiren Keşan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Erikli ve Yayla’da marketlerin denetimlerini yapmaya başladı. Gıda Mühendisi Murat Yalçınkaya, Gıda Teknikeri Özge Çakır, Sağlık Memuru Mehmet Çevik ve Zabıta Memuru Aynur Dehmen’den oluşan ekip, marketlerin ruhsat, hijyen belgesi, ilaçlama raporları ve müesseselerde olması gereken […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp