MHP İl Başkanı Hakan Özkan “Nereye toplandığı belli olmayan 500 bin dönüm arazimiz satıldı”

admin

MHP Edirne İl Başkanı Hakan Özkan 2017 yılını değerlendirdi.  2017 yılının iyi bir yıl olmadığını ifade eden MHP İl Başkanı Özkan konuşmasına şöyle devam etti; “Türkiye’nin en uç noktası, 2 tane Avrupa Birliği ülkesine açılan ilimiz Edirne göç vermeye devam ediyor.

“Nereye toplandığı belli olmayan 500 bin dönüm arazimiz satıldı”

Bu da son derece üzücü bir durum. İnsanlar geçinemediği için bugün Edirne’den göç ediyor.  Edirne’de baktığınızda 9 ilçenin 8 tanesinde göç var. Bir tek Edirne merkezde göç yok. Edirne Merkezin de köylerinde göç var.  İnsanlar köylerini terk ettikleri gibi arazilerini de satmak zorunda kalıyor. Edirne’nin en büyük sorunu arazi satışları ve işsizliktir. Arazi satışlarına baktığımız zaman, bizim 255 köyde yaptığımız araştırmada 500 bin dönüm üzerinde arazi satıldığını gördük. Bakın İnsanlar Türkiye’nin en elit topraklarında tarım yapamıyor. Para kazanamıyor. Bugün bölgemizde Türkiye’de üretilen çeltiğin % 50’si,  Ayçiçeğin % 25’i, Buğdayın % 4’ü şehrimizde üretilmesine rağmen, baktığınızda da rekoltelerin gayet iyi olmasına rağmen Edirne çiftçisi para kazanamıyor ve arazilerini satmak zorunda kalıyor.  Hatırlarsanız Tarım Bakanımız 2016 yılı için Türkiye’de ekilebilir arazilerin % 12’sinin ekilmediğini söyledi. Bu yıl % 15-20’lere kadar çıkabilir. Bunu 2017 yılı için söylüyorum. Neden İnsan para kazanamadı işi yapar mı? Edirne’de şu anda insanlar tarımdan para kazanamadığı için tarımı ter ediyor, köyleri terk ediyor, Arazilerini satıyor. İşin en kötü tarafı da bu satılan arazileri nereye bağlı oldukları, nereye hizmet ettikleri belli olmayan Ziya Tarım gibi büyük şirketler tarafından alınıyor. Nereye toplandığı da belli değil.  Bunun mutlaka incelenmesi lazım. Bir meclis araştırması yapılması lazım. Ekonomik değer olarak baktığınızda yüksek rakamlardan bu araziler satın alınıyor.

“Edirne hem yaşlanıyor hem de gücünü kaybediyor. Buna dur demek lazım.”

Bu arada Edirne’de büyük bir beyin göçü olduğunu da belirtelim. Bugün Edirne’de kimsenin evladı artık durmuyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra Edirne’ye işsizlikten dolayı dönmüyor. Baktığınızda Türkiye’nin en yaşlı nüfusu olarak 3. sıradayız. Balıkesir, Sinop ve Edirne. Edirne hem yaşlanıyor hem de gücünü kaybediyor. Buna dur demek lazım.  Burada yapılacak iş, tarih ve turizm şehri olarak ilan edilen şehrimize sahip çıkmak lazım. Hem tarihe, turizme hem de arazilerimize sahip çıkacağız.  Bunu da başarmak için öncelikle çiftçimizin üretebilir hale getirilmesi ve desteklenmesi lazım.

“Arazilerimizin % 60’ı Bankalara ipotekli”

Bakın Bugün arazilerimizin % 60’ı bankalara ipotekli. Çiftçi borç batağındadır. Köylerimize gidip bi bakın. Çiftçi arazisini ekemeyecek duruma gelmiştir. Mazot alamıyor. Gübre alamıyor. Bakın bugün çiftçimiz, kredi kullanamasa toprağını ekemez hale geldi. Bu coğrafyada, bu verimli arazilerde tarım bu durumda ise Türkiye’nin halini konuşmaya hiç gerek yok. MHP yılardır hep söylüyor. Üretime destek verilmeli. Mesela Buğday’ın, Ayçiçeği’nin fiyatını önceden şimdi açıklayın. Çiftçi bilsin. Devlet oluşan piyasanın üzerindeki desteğini versin. Bugün baktığınızda çiftçinin karagün dostu olduğu iddia edilen bu kurumlar, şimdi çiftçiyi ithalat silahı ile vuran kurumlar haline gelmiş.  Türkiye’de maalesef çiftçi ithalat silahı ile vuruluyor ve tehdit ediliyor. Bunlara dur demek ve yerli üreticimizi desteklemek lazım. Başbakan 2016 yılında çiftçinin kullandığı mazotun % 50’sinin devlet tarafından karşılanacağını söylemesine rağmen  şu anda verilen destek yeterli olmadı. Bugün çiftçi ekim yaptı. Gübre 1,300 TL. Ne oldu da ekim zamanı zam geldi. Gübre lazım olduğu zaman müthiş bir artış oluyor. Gübre zamanı bitiyor, fiyatı 80 kuruş, 90 kuruşa iniyor. Böyle bir şey olabilir mi?  Çiftçi sahipsiz mi? Bunlara yetkililerin dur demesi lazım. Girdi fiyatları mutlaka düşmeli.

“Sırbistan’dan ET almak zorunda kaldık”

Yine hayvancılığa bakacak olursak, Türkiye’de hayvan problemi süte verilen para çok düşük olduğundan dolayı insanlar hayvancılıktan uzaklaştı. Süte destek vereceksiniz ki  hayvan olacak. Hayvancılık arttıkça da Türkiye’ni et sorunu kalmayacak. Bugün Sırbistan’dan et almak zorunda kaldık. Bu utanılacak bir durumdur. Hayvancılığa destek verilmeli ve bizim bölgemize ayrıca destek verilmelidir. Bırakın Anadolu’ya ve diğer bölgelere verilen havyacılık destekleri bizim şehrimizden esirgeniyor. Bugün Çanakkale’den bile Edirne ayrı tutuluyor.  Devletin, Tarım Bakanlığı’nın İPAK diye bir destek projesi var. Çanakkale’de uygulanıyor ama Edirne’de uygulanmıyor.  Bugün en önemli problem hayvancılıkta küçük işletmelere destek verilmemesidir. Biz MHP olarak Tarım Bakanlığı’na çağrıda bulunduk. Küçük işletmelere destek verin diye çağrıda bulunduk. Ama onlar 100 baş üzeri hayvancılık yapana destek verdi. Şimdi bakın hangi çiftçimizin köyde 100 baş hayvan bakacak durumu var. Avrupa oranlarına bakın, Dünya bu işi nasıl çözmüş.? Yerel işletmelere, küçük işletmelere destek vermiş. 5,10 yada 15 hayvanı olana destek verilmeli. Bakın bugün her köyde 10 aileye 5’er tane hayvan verelim. Göreceksiniz 1 senede Türkiye’nin hayvan problemi çözülmüş olacak. İnşallah en kısa zamanda bu hatadan dönülecektir. Üretime köstek olmamalıdır. Bugün besicilik yapan kişi, besicilik yaptığı hayvana arpa yetiştiriyor ama destek alamıyor. Ona ektiği mısıra destek alamıyor. Ona verdiği buğdaya destek alamıyor. Arpayı borsaya götürecek işlem görürse destek alabiliyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bunların düzeltilmesi lazım. Küçük işletmelere destek verilecek, girdiler ucuzlatılacak, süt fiyatları yükseltilecek ve ondan sora göreceksiniz Türkiye’de et sorunu da kalmayacaktır. Bu arada bu süt tozu ithalatına da dur demek lazım. Bugün duyuyoruz, ama inanmak dahi istemiyoruz, Bakın süt tozu ile beyaz peynir üretilmeye başlandığı söyleniyor. Bugün bunlara dur demezsek yarın bu memlekette nasıl yaşarız? ” dedi.

 159 total views,  2 views today

Next Post

Alo 147 Öğretmen Şikayet Hattına Dönüşmüştür

Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız yaptığı yazılı basın açıklamasında ALO 147 Milli Eğitim Bakanlığı İletişim merkezinin Öğretmenleri şikayet hattına dönüştüğünü belirterek açıklamasına şöyle devam etti; “Kurulurken iyi niyetlerle bir genelge ile kurulan ALO 147 Milli Eğitim Bakanlığı iletişim merkezi maalesef amacından sapmaya başlamış ve önüne gelen herkesin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp