MHP mitingi ardından

admin

fikri_yalin_koseMilliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Bahçeli’yi İstasyon meydanında coşkulu bir kalabalık karşıladı. Mitingde sayısal çoğunluktan öteye halkın ilgisi ve genel başkanın söylediklerini can kulağı ile dinlemeleri ve sürekli slogan atarak alkışlamaları dikkatten kaçmadı.

            Bahçeli Edirne’deki konuşmasının büyük bölümünü halkın bölgesel sorunlarına ayırdı. Özellikle tarım kesiminin durumuna sıkıntılarına bugüne kadar el atılmayan konularına vurgu yaptı. Girdi fiyatlarının 2002 yılı ile bugünkü fiyatları arasındaki farkı karşılaştırdı.

O günlerde Çiftçilerin ürettiği ürün ile ne kadar mazot, gübre aldığını bugün durumun ne olduğunu örnek göstererek anlattı.  MHP Genel Başkanı Bahçeli bu arada Ülkenin içinde bulunduğu sorunlara, dış politikadaki açmaza da değindi.

            7 Haziran’da yapılacak seçimlerin ülkenin geleceği açısından çok önemli olduğunu,  ülkenin bölünmesine karşı çıkan birlik ve beraberlikten yana olanların bir araya gelmesi gerektiği uyarısında bulundu.  Türkiye’de etnik ve mezhep ayrılıkları yaratarak sorun yaratmak isteyen iç ve dış mihrakların pusuda beklediğine dikkat çekti.

Bahçeli, her konuşmasında yinelediği gibi iktidar partisi AKP’ye de yüklendi.  Bu parti mensuplarının ve yandaşlarının Karun gibi zengin olmalarına karşın, halkın günden güne fakirleştiğini ülkede işsizliğin dayanılmaz boyuta ulaştığını belirtti.

            MHP Genel Başkanı bu arada Edirne’nin ülke coğrafyası ve tarihteki önemine de dikkat çekerek, yapılacak milletvekili seçimlerinde Edirne halkının milli beraberlik konusunda duyarlı olduğunu bunu oyları ile kanıtlayacağını ülkeyi bölmek isteyen mihraklara fırsat tanımayacağını söyledi.

Mitingler partilerin alacağı oylarda yeterince belirleyici olmuyor, Bazı partiler ekonomik durumları iyi olduğu için mitinge komşu ilçe ve illerden taşıma yöntemiyle çoğaltarak,  meydanlarda daha çok katılım sağlayabiliyor. Böylece partilerinin güçlü olduğunu bindirme kıtalarla kanıtlamak istiyor. İktidar partisi dışında diğer partilerin böyle bir imkânı olmadığı için mitinglerinde ancak kendi imkânları ile mitinge gelen vatandaşlardan oluşuyor.

Diyebiliriz ki, bu milletvekili seçimi tüm partilere göre eşit koşullarda devam etmiyor. Devlet imkânlarının devreye girmesi seçim malzemesi olarak kullanılması aslında çağdaş demokrasiye yakışacak bir durum değil.

Özellikle medyadaki guruplaşma çoğunun iktidar partisi lehine tavır alması Halkın vergileri ile varlığını sürdüren tüm partilere eşit olarak yaklaşması gereken devlet yayın organlarının da yayınlarını iktidar partisi lehine yoğunlaştırmaları toplum arasında ciddi huzursuzluk yaratıyor.

            Dilerim seçim sonrasında bu kutuplaşmalar son bulur, ülkemiz daha huzurlu hale gelir. Parlamentoda temsil edilen partilere ve de sonuçlarına herkesin saygı duyması gerekir, önemli olan seçimin şaibesiz son bulması. Demokrasinin de gereği budur.

Siyasi partilerin birbirini sokak ağzı laflarla eleştirmeleri son günlerde bu konuşmalarda işin dozunu arttırmaları,    parti taraftarları arasında da gerginliklere, kutuplaşmalara neden olabiliyor.

            Bu arada belirtmek isterim ki, halkımız bu gergin ortamda siyasi parti üst yöneticilerinden daha soğukkanlı ve sağduyulu davranıyor.  Bu tavrı ile adeta onlara ders veriyor.

            Daha önce CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Edirne’ye geldi,  partililere seslendi yapacaklarını anlattı. Bu kez MHP liderinin mitingini izledik.

4 Haziranda ise Başbakan Ahmet Davutoğlu Edirne’de olacak.  Seçimden üç gün önce İktidar Partisi Genel Başkanı Başbakan’ı dinleyeceğiz. Üç gün sonra da seçim sandığına gideceğiz. Edirne’de bu seçimde sürpriz sonuçlar beklenebilir. Kimse “benim yerim garanti ben şu kadar milletvekili kazanırım” diye rehavete kapılmasın.

Zaten olup olacağı kentimizden üç milletvekilini Ankara’ya göndereceğiz.  Partilerin daha önceki seçimlerde aldıkları oylar bu seçim için ölçü olmamalı. Halkın azımsanmayacak bir kesiminin hangi partiye oy vereceği konusunda tereddütte olması partilerin hesaplarını yanıltabilir.

            Bu görüntü, belirsizlik iktidar partisini ve muhalefet partilerini de hüsrana uğratabilir. Bu hafta siyasi partilerin yapacağı son hamleler ile her seçim döneminde küçük ve kısa vadeli çıkarları için oy verme alışkanlığında olanların destekleyeceği parti bu seçimden kazançlı çıkabilir.

            Özellikle Edirne’nin yoksul ve kenar mahalleleri seçim sonuçları konusunda belirleyici olacaktır.  

                        ÖZLÜ SÖZLER

            Ya kurt olup hakkını sonuna kadar arayacaksın. Ya da sokak köpeği olup, kasaba kuyruk sallayacaksın.

 121 total views,  2 views today

Next Post

Günce Final Dergisi Dershanesi’nde yıl sonu etkinlikleri devam ediyor

Yoğun bir çalışma temposu içinde olan Günce Final Dergisi Dershanesi, mayıs ayında düzenlenen bir dizi etkinlikle çalışmalarını sürdürüyor. Öğrencilerin sadece ders yönüyle değil sosyal ve kültürel alanlarda da çok yönlü olmalarını hedefleyen Günce Final, oldukça verimli bir çalışma dönemi geçiriyor.                 Son dönemlerde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp