Millet İttifakı yöneticileri seçimi değerlendirdi. CHP İl Binasında düzenlenen basın toplantısına Millet ittifakının Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, İlçe Başkanı Zafer Kaya , CHP Merkez İlçe Başkanı Nedim İşcan ve basın mensupları katıldı.

Burada açıklama yapan Millet İttifakının adayı Belediye Başkanı Recep Gürkan; Asla ve asla seçmenlerimize ve vatandaşlarımıza bir kırgınlığımız yada küskünlüğümüz söz konusu değildir.  Daha çok çalışacağız. Kendimizi daha çok anlatacağız.”dedi.

“30 yıldır yapılamayan temel hizmetleri 1 dönemde yaptık”

Bugüne kadar yapılan hizmetlerin bakıldığında vatandaşa iyi anlatılamadığını da ifade eden Gürkan; “Edirne’de son 30 yıldır yapılmayan temel hizmetleri yaptık. Ama bunlar görünmeyen hizmetlerdir. Biz Edirne halkının yararına ve Edirne’nin geleceğini kurtarmak adına 5 yıl önce riskli bir karar aldık. Biz bütün kaynaklarımızı ve bütün enerjimizi altyapıya ve şehrin sağlıklı gelişimine yönlendirdik.  Bu kararımızdan da asla pişman olmadık. En azından Edirne’lilerin % 45’inin bizim kararımızın doğru okuduğunu ve doğru olduğunu bu seçim sonuçları ile teyit etmiş olduk. Bugün itibarıyla Edirne’de birçok temel sorun giderilmiş haldedir. Bundan sonraki 5 yılda Edirnelilerin istediği o üst yapılar gerçekleşecek. Edirne’nin artık 2050 yılına kadar sorunları olmayacak. Bizden sonraki başkanlar daha rahat bir ortamda çalışma imkanı bulacaklar.”dedi.

 

“Bizim için insanları ötekileştirmek diye bir kavram yok”

“Kime oy vermişse olsun” 31 Mart akşamından itibaren biz bütün vatandaşlarımızın bundan önceki dönemde olduğu gibi nereye oy verildiğine bakmadan, hangi mahallede hangi partide oy verildiğine bakmadan eşit bir şekilde hizmetimizi vermeye devam edeceğiz. Bizim için insanları ötekileştirmek diye bir kavram yok. Seçimlere girmeden önce de bu anlayışımız hakimdi. Seçimlerden sonra da bu anlayışımız hakim olacak.”dedi.

“Edirne’nin % 21’i sandığa gitmedi”

Edirnelilerin bu seçimde sandığı çok fazla tercih etmediğine dikkat çeken Gürkan; “Baktığımız zaman sadece Edirne’de değil Türkiye’nin genelinde bir sandığa gitmeme oranının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Örneğin; Bundan önceki seçimlerde Edirne’de en düşük katılım %85 seviyelerindeyken bu seçimde katılımın % 79 olduğunu görüyoruz. Edirne’nin % 21’i sandığa gitmedi. Bu gerçekten çok ciddi bir oran. Bu değerlendirmeleri hepimiz yapacağız. Demek ki bütün partiler ve adaylar olarak hiçbirimiz % 21 oranı sandığa getirmeyi ikna edememişiz. Biz Millet ittifakı olarak vatandaşlarımızın neden sandığa gitmediğini ve bunun sebebinin ne olduğunu anlamak için ciddi bir çalışma yapacağız. Vatandaş sandığa gitmiyorsa mutlaka kendine göre haklı bir gerekçesi vardır.“ dedi.

“İl ve ilçe Başkanlarımıza Teşekkür ederim”

Yerel seçim sürecini iyi yöneten CHP ve İYİ Parti İl Başkanlarına teşekkür ederek konuşmasına devam eden Gürkan; “Bu seçimlerde göstermiş oldukları gayret, destek, çalışma, toparlayıcılıkları, Edirne’nin genetiğinde var olan uzlaşma kültürünü seçimin başlangıcından sonuna kadar çok güzel ortaya yansıttıkları için her iki partimizin il başkanları Ekrem Demir ve Fevzi Pekcanlı’ya, ilçe başkanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

“Meclisin bizden çok oy alması üzücü değil, aksine sevindiricidir”

Gerçekleşen Yerel seçimde her partinin seçime kazanmak için girdiğinin altını çizen Gürkan; “Biliyorsunuz Bu seçimde Belediye Başkanlığı ayrı, Belediye Meclisi ayrı, İl Genel Meclisi ayrı oylandı. Burada baktığımızda Millet ittifakının Belediye Meclisi Listesinin Başkan adayı olan şahsımdan daha çok oy aldığı görülüyor. Bu sevindirici bir olay. Yapılan çalışmaların amacı da budur. Meclisteki her 1 oy çok anlamlı ve değerlidir. Şu an itibarıyla Millet İttifakı Edirne Belediye Meclisinde 31 üye’nin (kontenjanlar dahil) 19’unu kazanmıştır. Diğer ittifak ta 12’sini kazanmıştır. Orada şöyle ilginç bir tablo var. Biz sonuçlara itiraz ettik, 70 oy daha alırsak,  biz 20 meclis üyesine ulaşıyoruz. Eğer biz mevcut oydan 40 oy eksi alırsak onlar 13 meclis üyesi çıkarmış olacak. Meclisin bizden çok oy alması üzücü değil, aksine sevindiricidir.” dedi.

Kampanya süresince gerek şahsıma, gerekse ittifak anlamında yürütülen karalama, iftira ve çirkin suçlamalara da değinen Gürkan; “Son günlerde taa en üstten en alta kadar bir tehditçi ve şantajcının yaptığı karalamaların onlar adına meyvesini verdiğini görüyoruz.”Dedi.

2014 Yerel seçimlerinde AK Parti’nin tek başına 29 bin, MHP’nin de 18 bin oyu olduğu ve toplamda 47 bin oya tekabül ettiğine vurgu yapan Gürkan; “Ben de o dönemde seçimi 35 bin 500 oyla (%37 oy oranı ile) kazanmıştım. Bugün bizim Belediye başkanlığındaki toplam oyumuz 42 bin 300 civarındadır. Yani yaklaşık 6-7 bin civarında bir artış var. Burada Cumhur İttifakı bir toparlanma içine girmiş ama istediği sonucu alamamış.”dedi.

“Mahalle bazında oy oranlarımızda artış var”

Seçim süresince tüm mahalleleri gezdiğini ve tüm seçmenlere ulaştığını ifade eden Gürkan; “Mahalle bazında da aldığımız oy oranlarının yavaş yavaş arttığını görüyoruz.  Bu seçimde, sandığa gitmeyen vatandaşlarımızın niye gitmediğini, oylarımızın düştüğü yada azaldığı mahallelerde niye azaldığının sağlıklı bir analizini yapacağız. Asla ve asla seçmenlerimize ve vatandaşlarımıza bir kırgınlığımız yada küskünlüğümüz söz konusu değildir.” Dedi.

“Millet ittifakı olarak Bu seçimde başarılı sonuç aldık”

Daha sonra konuşan İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir; “Millet ittifakı olarak Edirne ve Türkiye genelinde seçime girdiğimiz her noktada başarılı olduğumuza inanıyoruz. Bu ittifakta bize ışık olan ve yol gösteren değerli genel başkanlarımıza da teşekkür ediyoruz. Biz Millet ittifakı olarak bu seçimden başarılı olduğumuza inanıyoruz. Edirne’de de başarı sağlanmıştır.” Dedi.

Seçimin son günlerinin çok sert geçtiğine dikkat çeken CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı; “Her aday bizim adayımız gibi Edirne’de ahlaklı siyaset yapmadı. Biz bunun adalet önünde de takipçisi olacağız. Seçim döneminde bunu koz olarak kullanmasınlar diye böyle bir girişimde bulunmadık. Bu işin peşini bırakmayacağız. Özellikle eski belediye başkanı ve yanındaki ekibi ile adalet önünde ciddi anlamda bir sınav vereceğiz. Son kararı da adalet verecektir.”dedi.