MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NA MEKTUP, LGS VE YKS İÇİN BAKANIMIZ’I GÖREVE DAVET EDİYORUZ.

admin

Türkiye Değişim Partisi Edirne İl Başkanı Murat Er yaptığı açıklamada: “2022 LGS ve YKS’ye girecek olan beş milyona yakın çocuğumuz adına Milli Eğitim Bakanımız’a seslenmek istiyoruz;
Bilindiği üzere 2020 Mart ayından beri tüm dünyada ve ülkemizde pandemi nedeniyle birçok alanda olduğu gibi Eğitim alanında da pek çok olumsuzluk yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam etmektedir. Bunun en büyük göstergelerinden biri, 2021 YKS’de barajı geçen öğrenci sayısının üniversitelerin toplam kontenjanından az olması, diğeri ise normal yerleştirme sonucunda yerleşemeyen çocuklarımızın ek yerleştirmede de boş kontenjanları dolduramamasıdır. Bu durumu gören Devlet büyüklerimizin barajın 180’den 140’a düşürülerek üçüncü bir yerleştirme yapılması gerektiğini dile getirmeleri neticesinde, yeniden bir yerleştirme açılarak çocuklar üniversiteli olabilmiştir. Aynı başarısızlık, LGS’de de yaşanmış, iyi bir liseye girmek için çaba sarf eden çocuklarımızın başarısı, önceki yıllara göre çok düşük seviyelerde seyretmiştir.
Biz, geçtiğimiz yıl sınavlar yapılmadan önce dile getirdiğimiz açıklamalarda bu durumun yaşanacağını ön görerek pandemi nedeni ile sınav hazırlık öğrencileri için alınacak tedbirler kapsamında şunların yapılması çağrısında bulunmuştuk:
• Son bir buçuk yılda online olarak anlatılan konular sınav müfredatından çıkarılsın.
• Sınav hazırlık komisyonuna sosyolog ve psikologlar dahil edilsin ki, çocukların pandemi nedeni ile içinde bulundukları durum ve olası bir başarısızlık halinde yaşayacakları psikolojik duruma göre sınav sorularının sertliği hakkında görüş bildirebilsinler.
• Türkiye geneli deneme sınavlarının sonuçları incelenerek bakanlığın ölçme ve değerlendirme komisyonları, sınavların oluşturulma şekli hakkında raporlar versin.
Gibi alınması gereken tedbirlerden bahsettik ama tabi ki bunların hiçbiri gerçekleşmedi, netice olarak da 2021-YKS ve 2021-LGS, söz ettiğimiz sorunlar ile tamamlandı. Olan ise geleceğini planlamaya çalışan milyonlarca çocuğumuza oldu.
ŞİMDİ BURADAN SAYIN BAKANIMIZ’A SESLENİYORUM;
Sayın Milli Eğitim Bakanı’m;
İfa etmiş olduğunuz görev, bakanlıklar arasında bana göre en önemli olanıdır çünkü almış olduğunuz kararlar ve yaptığınız uygulamalar, her yıl beş milyon gencin geleceğini belirlemektedir. Bu ise sadece onların hayatı değil, aynı zamanda bu ülkenin geleceği ve yarınları demektir. Onlar gelecekteki doktorlarımız, siyasetçilerimiz, mühendislerimiz, öğretmenlerimiz, yani ülkemizi yönetecek ve yükseltecek insanlar demektir.
Şimdi size bu yıl sınava hazırlanan öğrencilerin durumundan bahsetmek, ardından da Milli Eğitim Bakanımız olarak bu çocuklar için yapılması gerekenlerden bahsedip bir çağrıda bulunmak istiyorum.
2022-YKS ve 2022-LGS ye girecek olan çocukların durumu;
• YKS’ye girecek olan çocuklarımız, 10. sınıfın yarısı ve 11. sınıfın tamamı okula gitmemiş; online eğitim adı altında sizin de daha önce bahsettiğiniz gibi akademik bir yararı olmayan, çocukların hiçbir ölçme değerlendirmeye tabi tutulmadığı bir eğitim almışlardır. Şimdi ise 12. sınıflarda ise sınıfta iki veya daha fazla pozitif vaka olduğunda, 14 gün karantinaya alınarak yarım yamalak bir eğitime tabi olmak zorunda geçirdikleri bir dönem yaşanıyor.
• LGS’ye girecek olanlar ise yine aynı şekilde 6. sınıfın yarısında ve 7. sınıfın tamamında, online eğitime tabi tutuldu ve yine şu anda 8. sınıfta ise bahsettiğimiz sınıf karantinaları devam etmektedir.
• Psikolojik açıdan ise öğrenciler, aylarca 18 yaş altının sokağa çıkma yasağı nedeni ile sıkıntılı bir süreçten geçmiş ve geçmeye devam etmektedirler.
• Gerek akademik gerek psikolojik açıdan çocuklarımızın durumu, olağanın dışında seyretmekte, bu da başarılarına olumsuz olarak yansımaktadır.
Tüm bu olumsuzluklar çerçevesinde, bu yıl da liselere ve üniversiteye hazırlanan beş milyon çocuğumuz adına sizden beklentimiz ve olması gereken tedbirler ise şöyledir:
• Öncelikli olarak okullarda 12 ve 8. sınıf öğrencileri için psikolojik danışma-rehberlik hizmetlerinin olağanın üzerinde çalışmalar ile çocuklarımızın son iki yılda unutmuş oldukları eğitimleri, motivasyonları ve psikolojik durumları hakkında tespitlerde bulunması ve önlemler alması.
• Online anlatılmış olan her konunun sınav müfredatından çıkarılması.
• Türkiye geneli denemelere tabi tutarak kitle başarısının konu analizlerinin yapılması ve bu yılki giriş barajlarının buna göre belirlenmesi.
• Sınav hazırlık komisyonuna sosyolog ve psikologların dâhil edilmesi
• Üniversite kontenjanlarının gerekli bölümlerde arttırılması.
• Sınavlara hazırlık kaynaklarının okulların kitabevleri ile anlaşıp birilerine kazanç sağlamaya çalışması yerine, devletimiz tarafından karşılanarak her çocuğun eşit şekilde hizmete ulaşmasının sağlanması.
• Her ilde okul yöneticileri, rehber öğretmenler, sınavlara yönelik hizmet veren kurs idarecileri ve rehberlik uzmanları, aylık toplantılar yaparak o ilde yapılması gereken hizmetleri planlanması ve bunların uygulamaya konulması.
Biz en önemli bakanlık olan Milli Eğitim Bakanlığımız’a bu yıl da sahada yaşananları ve çocukların durumundan bahsederek çağrımızı bu şekilde yapıyoruz ve yineliyoruz ki , “Çocuklarımız sandığınızdan çok daha kötü bir süreçten geçtiler; üstelik akademik ve psikolojik olarak da alınması gereken tedbirleri lütfen en kısa sürede alınız.”
Yarınlarımız için şu an ülkemizde yapılması gereken en önemli çalışmaların başında, eğitim ile ilgili alınması gereken tedbirler gelmektedir. Yine umuyorum ki beş milyon çocuğumuzun sesini dile getirdiğimiz bu çağrımızı dikkate alır ve yarınlarımıza, çocuklarımıza verdiğiniz önemi gösterirsiniz”dedi

 367 total views,  12 views today

Next Post

MUSTAFA ALTUNHAN; “BENİ DEVLETİME KARŞI KÜSTÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR.”

Edirneli işadamı ve 2004 yılı Kırkpınar Ağası Mustafa Altunhan düzenlediği basın toplantısında geçtiğimiz günlerde sahibi olduğu Altunhan Otel’de istirahat esnada gecenin geç saatlerinde sabaha karşı üzücü bir olay yaşadığını ifade ederek, Beni devletime karşı küstürüyorlar. Devlet bizim babamızdır. Bizde devletin evlatlarıyız. Herkes evlatlarına nasıl şefkat gösteriyorsa devlet te bütün bireylerine […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp