Mimar Sinan Anasına Mevlit

admin

Selimiye Camisinde Edirne Belediyesi tarafından Selimiye Mimarı Mimar Sinan  adına mevlit okutuldu, pilav ve ayran dağıtımı  yapıldı. Bu  bu etkinlik ayni zamanda  Selimiye’nin UNESCO tarafından  Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilişinin 2. Yıldönümüne rastlıyor.

Mimar Sinan’ın anısına ve Selimiye Camisinin Dünya Kültür Mirası olmasının 2. Yıldönümü nedeniyle Selimiye Camisinde mevlit okutuldu. Daha sonra Edirne Belediyesince hazırlanan pasta kesildi. Pastanın kesimi Edirne Valisi Hasan Uluer ve Belediye Başkanı  Hamdi Sedefçi tarafından yapıldı.   Kesilen pastadan ilk olarak Selimiye alan görevi ve UNESCO temsilcilerine ikram edildi.

Törende ayrıca Edirne Belediyesi tarafından 5000 adet etli pilav ve ayran ikramı yapıldı. Pasta kesim töreninde konuşan Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi” 2011 tarihinde Selimiye Camimiz Dünya Kültür Mirası olarak kabul edildi.  Selimiye Dünya’da ortak kültür mirası olara tek camidir, bu  Edirne’miz için onur verici bir durumdur.  Biz Edirne belediyesi olarak,  Bu güzel eserimizin imar planına yakışacak işler yapmaya çalışıyoruz. Edirne Valiliği ve Belediye olarak bu çaba içindeyiz. Bilindiği gibi, bir de meydan projemiz var.

Bu güzel eserimize layık çağdaş bir meydan yapmayı hedefliyoruz. Bu projemiz şu anda Anıtlar Kurulunda bekletilmektedir. Bu projenin onaylanmasından sonra 2013 yılı sonlarına doğru, meydan projesi çalışmalarımıza başlayacağız.

Bu projenin gerçekleşmesi ile böyle değerli bir eserimizin Dünya Mirası yapmanın onurunu yaşayacağız. Edirne Valiliği ve Belediye olarak bu görevin üstesinden geleceğiz” dedi

Törende konuşan Selimiye Alan Başkanı Nurçin Çelik, Selimeye’nin Dünya Kültür Mirasına girişinin 2. Yılında alan yönetimi ve Edirne Belediyesi olarak birlikte organizasyon yapıldı.

Bu güzel eserin yapımında emeği geçen, başta  Mimar Sinan olmak üzere, ustalarımızın tüm çalışanların burada en küçük hizmeti geçenlerin  ruhuna mevlit okutuluyoruz” dedi  DSC_7410

 141 total views,  2 views today

Next Post

Kızılay Siyasi Amaçla Kullanılmamalı

Edirne Barosu Başkanı Av. Özgür Yıldırım,Edirne  Kızılay şubesi yönetiminin görevden alınması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti “Öğrendiğimize göre Kızılay Edirne Şubesi Başkanı ve Yönetim Kurulu görevden alınmıştır. 25 yılı aşkın bir süre şan ve şerefle Kızılay’a hizmet etmiş olan Başkan Av. Metin KIRAY, aynı zamanda 2002-2004 yılları arasında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp