MİMAR SİNAN ÖLÜMÜNÜN 425. ETKİNLİKLERLE ANILDI.

admin

AW000682

 

MİMAR SİNAN’I TEMSİLEN TİYATRO SANATÇISI ERDOĞAN EĞMEN, AT ÜZERİNDE MİMAR SİNAN’IN HEYKELİ ÖNÜNE GELDİĞİ SIRADA, DÜŞME TEHLİKESİ GEÇİRDİ

 

Mimar Sinan’ın 425’inci ölüm yıldönümü ve Türk Mimarlar Haftası dolayısıyla Edirne Kent Konseyi, Selimiye Camii önünde etkinlik düzenledi. Tiyatro sanatçısı Erdoğan Eğmen, Mimar Sinan’ı temsilen giydiği kıyafetlerle at üzerinde Selimiye Camii önünden başlayarak şehri dolaştı ve çarpık kentleşmeyi inceledi. Eğmen at üzerinde, Mimar Sinan heykelinin önüne geldiği sırada, huysuzlanan atın üzerinden düşme tehlikesi geçirdi.

UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde bulunan ve Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camii meydanında, temsili kıyafetler giyerek ata binen Edirne Halk Eğitim Akşam Sanat Okulu tiyatro öğretmeni Erdoğan Eğmen, at sırtında şehir sokaklarında gezdi.

Vatandaşların şaşkın bakışlarla izlediği Erdoğan Eğmen, Mimar Sinan heykeli önüne geldiğinde, çevredeki seslerden ve çalınan davullardan etkilenen atın üzerinde bir anda dengesini kaybederek düşme tehlikesi geçirdi. Çevredekilerin yardımıyla attan indirilen Eğmen, tekrar ata binerek şehri dolaştı.

Önünde mani okuyarak halkı caddeye davet eden bir davulcuyla birlikte yürüyen temsili Mimar Sinan, Saraçlar Caddesi’ndeki Atatürk heykelinin önüne kadar geldi. Burada attan inerek halka seslenen Eğmen, Mimar Sinan’ın eserlerine sahip çıkılmasını isteyerek ve onu temsilen şunları söyledi: “Ben Mimar Koca Sinan. Bugün 9 Nisan, kentinize geldim.

Bundan sonra her 9 Nisanlarda kentinize geleceğim. Kentinizi bir uçtan bir uca dolaştım. Dört bir taraftan Selimiye’ye baktım. Ben, hem mühendisliğimi hem mimarlığımı, yaşadığım memlekete ve insanlarına vakfetmeyi bir borç bildim. Eserimin rölövesini çıkarmak için çalışmalara başlamışsınız.

Arastanın kapısını yaptırıp taktırmışsınız. Otoparkı oradan kaldırıp, Dünya Mirası Selimiye’ye yakışır hale getirmeye, gelen konuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağı tesisler yapmaya karar vermişsiniz.

Selimiye, Üç Şerefeli, Eski Camii gibi muhteşem eserlere, hanlara, çarşılara sahip bu kentin hali ne böyle? Bu Üç Şerefeli Camii’nin, bedestenin önündekiler nedir? Bütün bu derme çatma yapılar, bu eserlerin çevresine yakışıyor mu? Eserlerime sahip çıkın.”

Mimar Sinan’ı anma programı, Atatürk anıtındaki konuşmaların ardından sona erdi.

 133 total views,  2 views today

Next Post

DURUER’den Uzunköprü Belediye Başkanı Ziyareti

  Edirne Valisi Hasan Duruer, ilçemize gerçekleştirmiş olduğu ziyaret dolayısıyla Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen’i de makamında ziyaret etti. Ziyarette Vali Duruer’e, Kaymakam Uğur Kolsuz, Emniyet Müdürü Ahmet Kenar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Akalın, Ticaret Borsası Başkanı Rahmi Eren eşlik etti. Uzunköprü ilçesinde devam eden projeler, Belediye hizmetleri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp