Mimarlar Odası: Edirne’nin Silueti Korunmalı

admin

TMMOB Edirne Şube Temsilcisi Mimar Atilla Ergin, tarihi ve kültürel kimliğiyle Türkiye’nin sayılı kentleri arasında yer alan Edirne’nin siluetinin korunması gerektiğini vurguladı.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyük Kent Şubesi Edirne Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Ergin, temsilcilik binasında bir basın toplantısı düzenledi. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerine, ‘Edirne Tarihi Kent Silueti Değerlendirme Raporu’ hazırlattıklarını belirten Ergin, siluetin o şehrin karakteri olduğunu söyledi.
‘EN İYİ SİLUET KAPIKULE İSTİKAMETİNDEN GÖRÜLEN SİLUET’
Selimiye Cami’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdiğini ve bu nedenden ötürü Edirne’deki siluet konusunun sadece Edirnelilerin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu kaydeden Ergin, “Kıyık Caddesi’nden girildiğinde Selimiye Camisi’ni ve silueti görme şansımız kalmamıştır. İstanbul tarafından gelindiğinde de yeni yapılar bu silueti bozmaktadır. Şuanda en iyi siluet Kapıkule istikametinden görülen siluettir” dedi.
Siluet sorunlarıyla ilgili hukuki süreçlerin de başlatılması gerektiğini vurgulayan Ergin, ”Edirne, ranta dönüştürülmeyecek kadar değerli bir siluete sahip. Edirne’nin beton yığını olarak silueti bozulduktan sonra kaç tane turist gelir onu hep beraber düşünmeliyiz. Bugünü kurtarmak için değil, geleceğe dönük adımlar atmalıyız” diye konuştu.
Ergin, Edirne Belediyesi’nin yeni bir imar planı hazırladığına da dikkat çekerek bu planda bilimsel gerçeklerin göz önüne alınması gerektiğine dikkat çekti.

 198 total views,  2 views today

Next Post

Ata’nın Edirne’ye gelişinin 82. Yıldönümü Coşku İle Kutlandı

Kutlamalara katılan, Halk Eğitim Merkezindeki  programı  sunan Edirne Lisesi Öğrencileri Profesyonel Tiyatrocuları Aratmadı   Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye Cumhurbaşkanı sıfatıyla gelişinin 82’nci yıldönümü törenlerle kutlandı. Kutlamalara, Edirne Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu müzikli gösteri damgasını vurdu. Haftalardır bu gösteriye hazırlanan öğrencilerin performansı ayakta alkışlanırken Vali Vekili Hasan Hüseyin Can, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp