Müezzinoğlu; “2014 Sağlıkta Rekorların Yılı Olacak”

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2014 bütçesinin sunumunu yaptı.

“Merkezi Yönetim bütçesinin 2013’de 16 milyar 894 milyon TL olduğuna işaret eden Müezzinoğlu, bu rakamın 2014 yılında18 milyar 647 milyon TL’ye yükseleceğine dikkat çekti. Bakan Müezzinoğlu, Merkezi Yönetim Bütçesinin yüzde 10,4 oranında artırıldığını döner sermaye bütçesindeki değişimin ise yüzde 7,9 olduğunu söyledi.

sağlık-bakanı-mehmet-müezzinoğlu

Müezzinoğlu, 10 yılda sağlıkta dönüşümde kat edilen mesafeye de dikkat çekerek şunları söyledi;

“2002 yılında ülkemizde sağlık sektörünün performansı, sağlık sonuçları, mali koruma ve hasta memnuniyeti penceresinden bakıldığında hem OECD ülkeleri arasında hem de DSÖ Avrupa Bölgesinde en alt sıradaydı. Hükümetimiz döneminde uygulamaya konulan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık sistemimizde köklü değişiklikler yapıldı.

Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık göstergelerimiz de hızla değişti. 2002’de 71,8 olan doğumda beklenen yaşam süresi 2012’de 76’ya yükseldi.

En değerli varlıklarımız bebeklerimiz için dökülen gözyaşı azaldı. Bebek ölümleri bin canlı doğumda 31.5’ten 7.4’e, 5 yaş altı ölüm hızı bin canlı doğumdan 40’tan 11’e, anne ölüm oranı yüz binde 64’den 15.4’e, sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranını ise yüzde 39,5’ten yüzde 75’lere yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisinin 2012 yılında yayınladığı Başarılı Sağlık Reformları: Türkiye Örneği yayınında ülkemiz sağlıkta hakkaniyet ve cevap verilebilirlik prensiplerini uygulayan ülkeler için başarılı bir örnek olarak gösterilmiştir.”

sağlık-bakanı-mehmet-müezzinoğlu (1)

“HERŞEYDEN ÖNCE HALKIMIZIN SAĞLIĞI”

Bakan Müezzinoğlu, halk sağlığı hizmetlerine ayrılan bütçenin yaklaşık yüzde 13 oranında artığını belirterek, “Yüksek aşılama oranları ve en geniş aşılama programı uygulayan ülkeler arasındayız. Aşılama hizmetlerini tamamen ücretsiz sunuyoruz. Erişkin aşılama programımızı geliştirmeye devam ediyoruz . Dünyada ilk kez Karekod destekli elektronik aşı takip ve soğuk zincir izleme sistemini uyguluyoruz” dedi.

Aile hekimleri sayısının 2013 yılında 21 bin 200’e ulaştığını belirten Müezzinoğlu, “Aile hekim başına nüfusu 2017 yılında 3 binin altına düşürmeyi hedefliyoruz. Aile hekimliğinde yaşa özel periyodik muayeneleri başlatıyoruz. Aile hekimliği hizmetlerinin aile hekimleri uzmanlarında verilmesi için uzmanlık eğitimini teşvik ediyoruz” dedi.

“CAN BOĞAZDAN GEÇER AMA…”

Türkiye’nin üçte birinin obez olduğunu, üçte birinin ise kilolu olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, şöyle devam etti: “2017 yılına kadar obez nüfus oranını yüzde 25’lere indirmeyi hedefliyoruz. Obezite ile mücadele 12 yaş ve üzeri bireylerde fiziksel aktivite yapmayan yüzde 72’lik bir nüfus var. Egzersiz yapma oranını yüzde 50’lere, yükseltmeyi hedefliyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılması, hareket alışkanlığının artırılması ve daha aktif hayat tarzına uygun çevrenin hazırlanması için çalışıyoruz.”

Ülkemizdeki diyabetteki artış eğilimini durdurmayı hedeflediklerini belirten Müezzinoğlu, bu hastalığa bağlı komplikasyonlar gelişmesini engelleyici programlar geliştirdiklerini ifade etti.

“TÜTÜNLE MÜCADELEDE DÜNYA LİDERİYİZ”

Ülkemizin tütünle mücadelede dünya birincisi olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, DSÖ’nün MPOWER kriterlerinin tamamını karşılayan ilk ve tek ülke olduğunu, tütünle mücadele nedeniyle DSÖ tarafından üç kez ödüllendirilen tek ülke olduğunu söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, ruh sağlığı kontrol programı çerçevesinde toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerini geliştirdiklerini, çocuğun psikososyal gelişimini desteklenmesi programının yaygınlaştırarak ruhsal bozukluklara erken müdahale edileceği ayrıca çocuğa yönelik istismarla etkin bir mücadelenin parçası olan Çocuk İzlem Merkezlerinin aktif olarak kullandıklarını, otizmin erken tanısı için ulusal program geliştirdiklerini, afetlerde psikososyal destek programlarını geliştireceklerini söyledi.

sağlık-bakanı-mehmet-müezzinoğlu-edirne

“BİZE GELEMEYENLERE BİZ GİDİYORUZ”

Evde sağlık hizmetlerini başarıyla sürdürdüklerini söyleyen Müezzinoğlu “Yatağa bağlı hastaların evde yapılabilecek tıbbi bakım ve rehabilitasyonu ev ortamında gerçekleştiriyoruz. 2013 yılının ilk 9 ayında 346 bin kişiye ulaştık” dedi.

Vatandaşların sağlık hizmetlerine kolay erişimlerini sağlamak, randevu aldıkları saatte, randevu aldıkları hekime muayene olabilmelerini olanak sağlayan Merkezi Hastane Randevu Sistemine aile hekimlerini de dahil ettiklerini söyleyen Müezzinoğlu, hizmet kalitesini artırmak ve maliyeti etkin sağlık hizmeti dengesini kurmak amacıyla şehir hastanelerini ülkenin dört bir tarafına yaygınlaştıracaklarını bu proje ile toplam 51.774 yatak kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

“SAĞLIĞIN CAZİBE MERKEZİ OLUYORUZ”

Sağlık turizmi alanında 4 dilde hizmet veren hasta danışma hattı kurduklarını ifade eden Müezzinoğlu, ülkemizin sağlık alanında bölgesel cazibe merkezi olabilmesi için serbest sağlık bölgelerinin önünü açtıklarını böylece yabancı sermaye ve yüksek tıbbi teknoloji girişini hızlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Artık kan bağışı yapanlara “İliğinizi de bağışlar mısınız? diye soracaklarını kaydeden Müezzinoğlu, bu konuda Bakanlık ve Kızılay’ın ortak protokol imzaladığını sözlerine ekledi.

 251 total views,  2 views today

Next Post

42 Dernek Yöneticisi Sedefçi’yi Ziyaret Etti.

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Belediyesi’nde bir araya gelen 42 dernek başkan ve yöneticileri, Başkan Sedefçi’ye teşekkür ziyaretlerinde bulundu.   Edirne Belediyesinin Edirne’deki derneklere yapmış oldukları maddi manevi katkılarından dolayı Atatürkçü Düşünce Derneği önderliğinde toplanarak Sedefçi’ye teşekkür ettiler. Başkan Sedefçi, büyük bir heyecan içinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp