Müezzinoğlu “Sağlığı tüketen değil üreten ülke olacağız”

admin

Hafta sonunda Edirne’ye gelerek bir dizi toplantı yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, parti teşkilatı ile parti içi sorunlar ve siyasi çalışmalar konusunda  görüşmenin ardından DSİ  Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakanlığının  2015 yılındaki  hedeflerini  gündeme getiren  Müezzinoğlu, Hükümetin ve Başbakan  Ahmet Davutoğlu’ndan alacağı destekle  Sağlık Bakanlığının    2015 yılında  vizyon projelerini hayata geçirmeye başlayacağını, bu projelerin ilkinin ise , kan ürünlerinden ilaç üretmeyi tanımlayan Plazma Fraksinasyon Projesi olduğunu  ifade etti.

Müezzinoğlu “Sağlığı tüketen değil üreten ülke olacağız” (3)

 

 

 

 

 

 

 

Tasarlanan bu önemli projenin sonuçlanması halinde ülkenin  kan ürünlerinden ilaç üretimi gerçekleştireceğini  kaydeden Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, daha sonra şunları keydetti

“Plazma fraksinasyon ihalesine çıkıyoruz.  Bu şu demek Kızılay’ın  topladığı tüm kan ürünlerinde ayrıştırma sistemiyle ilaç üretimini Türkiye’ye  kazandıracağız,  zira bu ilaçlara her yıl ülkemizden  500 milyon lira ödüyoruz. Bu firmaya diyeceğiz ki ‘bu ilaçları 7 yıl boyunca senden almayı taahhüt ediyoruz, fakat üç yıl sonra bu ilacın üretimi Türkiye’de ‘de yapılmağa  başlayacak. 4. yıldan sonra ülkemizde  ‘de ürettiğin ürünleri alcağız’  sözü vereceğiz.

Peki bundan sonra ne kazanacağız, bu ilaçların üretim merkezi  böylece Türkiye’ye gelmiş olacak, Türkiye’de ülkeden çöpe attığımız kan ürünlerinin diğer kısımları 500 milyon lira, ödediğimiz paranın faydalı ürüne dönmesini, ülkemizde  kalması sağlanacak. Bunun ihalesine başladık.”

Müezzinoğlu “Sağlığı tüketen değil üreten ülke olacağız” (2)

 

 

 

 

 

 

 

AŞILAR DA MİLLİ OLACAK

Türkiye’nin milli aşısını da üretmek için çalışmaların sürdüğünün kaydeden Sağlık Bakanı  Müezzinoğlu, “Aşının da dün kararını verdik,  Türkiye’nin milli aşısını yine aynı sistemle üretecek. Her yıl  başka ülkelerden 300 milyonluk aşı alıyoruz, aynı sistemle ‘bana 7 yıl süreyle aşıyı senden alma garantisini veriyorum. Ama üçüncü yıldan itibaren aşıyı ülkemde üreten ve yarın da yeni aşıları icat eden bir kurum olman lazım’ şartını getireceğiz” dedi.

Türkiye’deki kanser hastalarının gen haritaları çıkarılarak tedavilerinin bu haritaya göre yapılması projesinin de yürütüleceğini kaydeden Mehmet Müezzinoğlu,  konu ile ilgili olarak şunları söyledi.

Müezzinoğlu “Sağlığı tüketen değil üreten ülke olacağız” (4)

 

 

 

 

 

 

 

“Üçüncü projemiz. ‘Onkogen’ dediğimiz kanser tedavisinde kişiye özgü tedavi yöntemi  bu  ilk olarak İngiltere’de   başladı, Biz  bazı nedenlerle  bu konuda  geç kaldık.

Harward’la ortak, onkogen kanserin kişiye özel tedavisi, yani gen haritası çıkarılarak o haritanın çıkan  türde  ilacıyla kanser  tedavi sürdürülecek.

Biz ise Şimdi kanser hastalarının tedavisinde  3-4 etkin ilaç kullanıyoruz, halbuki orada etkin olan bir ilaç var. Hangisinin etkin olduğunu bilemediğimiz için diğerlerini de kullanıyoruz. Gen haritasına göre etkin olan birini kullanacağız. Türkiye’de  önümüzdeki döneminde kanser tipine özgü ilacın üretimini yapacak.”

Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığının  bir  diğer önemli projesinin de Türk-Kök Projesi olduğunu ifade ederek,  şu an kemik iliği bağışlayan 20 bin olan donör sayısını yıl sonuna kadar 100 bine çıkaracaklarını söyledi. Bakan Müezzinoğlu   “Biz  ülkemizde ‘de sağlığı tüketen  bir ülkeyiz, bundan böyle  tükettiğini üreten ve pazarlayan da bir ülke olmayı istiyoruz” dedi.

Müezzinoğlu “Sağlığı tüketen değil üreten ülke olacağız” (1)

 11 total views,  2 views today

Next Post

Değirmendereli” Yeni Yıl Partimiz için başarılı bir yıl olacak”

Gazetemize özel açıklama yapan CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli 2014 yılının değerlendirmesini yaptı ve yeni yılda beklentilerini dile getirdi. 2014 yılının Türkiye açısından çok sıkıntılı bir yıl olduğunu kaydeden Değirmendereli şunları kaydetti, “ Ülkemizdeki demokrasi açısından sıkıntılı bir yıl geçirdik. Hukuk sistemimiz çıkarılan yasalarla bağımsız olması gereken yargı sisteminden Adalet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp