Müftülüklere nikah kıyma yetkisi yasaya aykırı

admin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saraçlar Caddesinde yapılan  toplantıda 12 kadın derneğince ortaklaşa hazırlanan bildiride  nikah kıyma yetkisinin müftülüklere verilmesi kınandı. Trakya Üniversitesi  Kadın Derneği Edirne Şubesi Başkanı Nezahat Çavuş, konuşmasında, “ Bu tasarı ile nikah işlemlerinde kolaylık sağlanacağı iddia edilmektedir.Ülkemizde bugüne kadar nikah işlemlerinde bir sorun görülmemişti.Yapılmak istenen bu düzenleme  kadın ve insan haklarına aykırıdır. Bu uygulama ile yapılan nikahın resmi mi yoksa dini mi olduğu tartışılacaktır.

Böylece eğitim hakları elinden alınan kızlarımız için  dini nikah meşru hale gelecektir. Bu tasarı ile ilerde nikahların  din görevlilerine verilmesi hedeflenmektedir. Bu kadın haklarının ihlalidir.Kızların bir dizi sorunları olduğu halde  böyle evliliği kolaylaştırıcı  çalışmayı anlamak mümkün değildir. Bu şu anda yürürlükte olan yasaya aykırıdır.

Bunda bir başka sakınca da Bir ülkede bebek ölümleri  o ülkenin gelişmişlik seviyesini belirler Bu tasarı ile sağlık personeli takibi dışında  doğan çocukların  nüfus müdürlüklerine bildirimi  bir resmi kurumdan belge almadan sözlü olarak yapılabilecektir. Bu ehli olmayan kişilerin evlerde  doğum yaptırmalarını kolaylaştıracaktır Bu durun anne ve bebek ölümlerini artıracaktır” dedi .

 167 total views,  2 views today

Next Post

Sahildeki Engeller kalkıyor

              Enez Belediye Başkanlığı, Enez Altınkum Sahilinde engelli vatandaşlara yönelik çalışma başlattı. Başlatılan çalışma ile engelli vatandaşlar sahildeki en ön kısımda yer alan yürüyüş yollarından denize kadar engelsiz ulaşabilecekler. Çalışmanın ilk kısmını,  60 metre boyunca kumsala kadar uzanan engelsiz yolu kapsıyor. Bu yolda Enez Belediye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp