“Muhtarlar Günü” Kutlandı

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ // 

19 Ekim 2017 Muhtarlar Günü Edirne’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Önceki gün Atatürk Anıtı önünde toplanan Muhtarlar ilk olarak anıta çelenk sundu.

 

 

 

 

 

 

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Edirne Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Tasmalı günün anısına bir konuşma yaptı. Tasmalı konuşmasında, “ Muhtarlar Günü’nün kabulünün üçüncü yılını kutluyoruz. Bu bizim için mutluluk vericidir. Çünkü muhtarlar Osmanlı İmparatorluğundan beri devam eden bir kurumdur. Halkın birinci temsilcisi olan muhtarlarımız halkla içi içedir. Halkın dertlerini kurumlara götürür onların çözümü için tüm gücü ile emeklerini sarf ederler. Bizler halka en yakın insanlarız. Her gün acıyı tatlıyı hep baraber yaşıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Bize yardım eden kurumlarımız vardır. Valilerimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Daire Müdürlerimiz bunlarda halk için çalışmaktadırlar. Ama bizi böyle günlerde bir araya getirmek amacıyla yüce Büyük Millet Meclisimizde grubu bulunan partiler bugünü bize armağan ettiler. Bu bizim için mutluluk vericidir. Biliyorsunuz muhtarlarımızın son yıllarda gerçekten değerlerinin anlaşılmasına  başlanmıştır. Bu çıkan yönetmelikler, kanunlar ve yasalarla açık açık belli olmaktadır. Sosyal amaçta kültürel amaçta muhtarlarımız her gün toplantılara katılmakta ve dertlerini bire bir Valilerimize, Kaymakamlarımıza, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve siyasi parti liderlerine açık açık anlatmaktadırlar. Bu bizim için gurur vericidir. Bize gösterdikleri ilgiden dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bunun için Muhtarlar Günü’nde hepimize kutlu olmasını diliyorum. Daha nice muhtarlar günün de buluşmak üzere “ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk anıtı önündeki törenden sonra Edirne Merkez mahalle ve köy muhtarları, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Vali Günay Özdemir’i ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

İl Mahalli İdareler Müdürü Hülya Erdoğan ve Edirne Merkez Muhtarlar Dernek Başkanı İrfan Tasmalı ile birlikte Vali Günay Özdemir’i ziyaret eden mahalle ve köy muhtarları, sorunlarını iletme fırsatı da buldular. Muhtarları toplantı salonunda karşılayan Vali Günay Özdemir, muhtarlarla sorunları hakkında sohbet etti.

 

 

 

 

 

 

 

“Vali Muhtarların Sorunlarını dinledi.”

Bu sene Trakya’da Buğday, Ayçiçek ve Çeltik veriminin çok iyi olduğunu ifade eden Vali Günay, sözlerine şöyle devam etti; “Bu sene Trakya’daki vatandaşlarımız ekonomik anlamda Türkiye geneline göre çok sıkıntı yaşamadı. Geçen yıl Türkiye’de turizmle ilgili bir sıkıntı yaşanmasına rağmen Edirne’de böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Cuma pazarı dolup taşıyor. Bölge için Cuma pazarı iyi bir imkan. Bunun yanında hafta sonu da Edirne ziyaretçi akınına uğruyor. Edirne olarak hem tarımsal hem de turizm anlamında da Türkiye şartlarına göre en iyi yerlerden olan birisi. Onun için çok şanslısınız. Mesela Kırklareli’nin Edirne kadar şanslı olmadığını düşünüyorum. Sizler de Muhtar olarak şanslı bir ilde muhtarlık yapıyorsunuz. Bu da çok önemli. Bakın Turizm anlamında çok önemli bir gelirimiz var. Bu tarihi yerlerimizi korumalıyız. Burada siz değerli muhtarlarımıza da büyük görev düşüyor.” Dedi.

“EDS” ile herkes kurallara uymaya başlamıştı”

20 Ekim 2017 Cuma (bugün) faaliyete giren Elektronik Denetleme Sistemi ile ilgili açıklama yapan Vali Günay Özdemir,  Edirne’de hemen hemen herkes artık kurallara uymaya başlamış. Tabi kapandıktan sonra bir rahatlama olduğunu da gördük.  Bu da tek taraflı trafik kazalarının artmasına sebep oldu. Bakın şimdi bu kural varsa buna uyacağız. Bir de EDS’nin mesafelerini arttırdık. 20 Ekim 2017 Cuma günü 08.00 itibarı ile faaliyete geçecek.  Edirne bu konuda Avrupalı oldu. Biz Avrupa’da bu kurallara uymazsak Doğuda işimiz daha zor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Vali’den Dernek Binası istediler

Muhtarların Dernek binası sıkıntısına da değinen Vali Özdemir; “Bir yerden arsa bulunursa oraya Dernek Binasını yapabiliriz, Tarihi bir bina olsa diye düşünüyorum ama, onların bakımı ve onarımı sizlere sıkıntı yaratabilir. Biz size dernek binası konusunda her zaman destek olmaya hazırız. Yeter ki yeri bulun. Dedi.

 

Yaşagör;  “Turizme yönelen bir il olarak eksiklerimizi görmezden gelemeyiz.”

 Kıyık Mahalle Muhtarı Zeki Yaşagör burada yaptığı açıklamada; Trakya’da bulunan Çorlu, Çerkezköy gibi bölgelerinin kirli sanayinin Edirne’yi olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “Edirne olarak bizler de bu kirli sanayinin olumsuzluklarını yaşamamak için turizme ağırlık verdik. Ama turizmde yaşadığımız bazı eksiklikleri de göz ardı edemeyiz. Mesela bir otopark sorunumuz var. Yıllardan beri maalesef çözülemedi. Üzülerek söylüyorum Tuvalet sorunu çözülemedi. Turizme yönelen bir il olarak bu sorunları biran önce çözmemiz gerekiyor.” Bu arada sizin söylediğiniz Cumhuriyet meydanı projesinin gerçekleşmesi halinde Edirne’yi uçuracağını düşünüyorum.” dedi.

 

Tasmalı; “Muhtarların hakları yeniden düzenlenmeli”

 

Burada bir konuşma yapan Muhtarlar Derneği başkanı İrfan Tasmalı, Bizim şanslı olmanın yanında da üst kademede ki idarecilerin birbirleriyle barışık, ortak paydada buluşmaları bu ilin çok önemli özelliklerinden bir tanesidir. Buradan size özellikle teşekkür ediyoruz. Toplantıda da bizleri sabırla dinliyorsunuz. Olaylar gündeme göre hızla çözülüyor. Bunları da yakından gözlemliyoruz. Aydınlatma konusunda bazı mahallelerimizde yaşanan sıkıntılar çözüldü. Bu arada Belediye kanunlarında ve kanunun yeniden düzenlenmesi lazım. Şu anda mevcut madde Belediyelerimize de sıkıntı yaşatmaktadır. Belediyeler bütçeleri oranında ayni yarım yapabiliyor. Ama nakdi yardım yapamıyor. Böyle bir madde konmamış. Tabi bunu da amacı dışında kullananlar var. O yüzden bu madde pe çalışmadı. Sağ olsun Edirne Belediyesi muhtarlara destek oluyor. Ama bu madde de kanunlarla düzenlenirse, köy ve mahalle muhtarlarının haklarına düzenleme yapılırsa da güzel olacaktır diye düşünüyoruz. Tabi bu bir geçiş dönemidir. Mutlaka düzelecektir.” Dedi.  Daha sonra Vali Özdemir, Muhtarlarla birilikte Valilik binası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Muhtarların Programı Saat: 11:00’de Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Ziyareti ile devam etti;

 

Muhtarlardan Başkan Recep GÜRKAN’a ziyaret

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; Edirneli muhtarlarla bir araya geldi. Muhtarlar Günü nedeniyle Edirne Belediyesi’ni ziyaret eden mahalle ve köy muhtarlarını Belediye Meclis Salonu’nda ağırlayan Başkan Gürkan, “Demokrasinin temel taşı olan muhtarlarımızın Muhtarlar Günü kutlu olsun” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Muhtarlık Teşkilatı’nın kuruluşunun 188’inci yıl dönümünde Edirne Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Tasmalı; beraberindeki Edirne Merkez Mahalle ve Köy Muhtarları, Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Belediye Meclis Salonu’nda bir araya geldi. Demokrasinin temel taşı olan muhtarların Muhtarlar Günü’nü kutlayan Başkan Gürkan, bu kalabalık ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Edirne Belediyesi’nin imkanları dahilinde tüm muhtarlıklara destek vermeye çalıştıklarını belirten Başkan Gürkan, “Bu imkan meselesi. Neyimiz varsa paylaşacağız. Ama köylerimize çok fazla desteğimiz olmuyor. Köylerimizin talepleri çok samimi söylemek gerekirse bizler için çok ağır yükler değil aslında. Bir tane çocuk oyun grubu ya da biraz parke taşı istiyor, biraz spor aleti istiyor, durak istiyor köyümüz. Bunlar Edirne Belediyesi için ciddi rakamlar tutmuyor ama işin hukuki boyutu, İl Özel İdaresi Kanunu bizleri sıkıntıya sokuyor. O yüzden maalesef köylere istediğimiz şekilde destek olamıyoruz, katkı veremiyoruz. Ancak büyükşehir olma durumumuz var. Bu durumda köylerimiz, mahallelerimiz haline gelecek. O zaman en iyi şekilde hizmetleri getirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda söz alan Edirne Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Tasmalı, destekleri için Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederek “Her daim bizlerden desteğini esirgemeyen, bizlere kapılarını açan, kapımızı çalan bir Belediye Başkanı’na sahibiz. Bugün bizleri burada ağırladığı için de kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Edirne için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Uzun süre muhtarlar ile sohbet eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ziyaret sonrası Tarihi Edirne Belediye Başkanlığı Binası önünde muhtarlarla hatıra fotoğrafı çekilmeyi de ihmal etmedi.

 

Muhtarlardan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’e Ziyaret

 

Muhtarlar son olarak İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş’i İl Genel Meclisinde ziyaret etti. Geçmiş burada yaptığı açıklamada; 19 Ekim muhtarlar gününde muhtarlarımız İl Genel Meclis Başkanlığını ziyaret ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederim. Mahallelerimizin, köylerimizin sesi, kulağı, kısacası her şeyi olan Muhtarlarımızla daima birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam edeceğiz. Onların sorunları bizim sorunlarımızdır. Çözüm için ne gerekiyorsa yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” Dedi.

 

 225 total views,  2 views today

Next Post

Köprüler Ulaşıma Kapanacak mı?

Edirne Ajans Haber Merkezi  // ÖZEL HABER // Edirne Valisi Günay Özdemir, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle , Edirne Mahalle ve Merkez köy Muhtarlarının gününü kutladı ve onların sorunlarını dinledi.  Valilik Binası Toplantı Salonunda Muhtarlarla sohbet eden Vali Özdemir kentin sorunları hakkında önemli açıklamalar yaptı.         Karaağaç’a yapılan yeni […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp