Mustafa Altunhan, “Nedir bu koltuk hırsı?”

admin

Altunhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunhan düzenlediği basın toplantısında, EDİRNE Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt’un yeniden başkan olabilmek için Odada, Nace sisteminde değişiklik yapıldığını, başkan olabilmek için bu kadar hırsa gerek olmadığını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti;    “Biliyorsunuz Ticaret Odası seçimleri vardı ama ertelendi. Bu süreçte diğer karşı grup herhalde çok güzel çalıştı. Bunu da şuanda Ticaret Odası’nın başında olan başkan bu tehlikeyi sezdi. Baktı ki bu odaya bir daha başkan olamayacağım NACE sisteminde değişikliğe gitti. Bakın arkadaşlar Edirne Ticaret ve Sanayi Odası NACE sisteminde değişiklik yapmış. Bu değişikliğe neden gittiğini oda başkanı çıkıp açıklamalı. Biz böyle bir değişiklik yapacağız, listeleri böleceğiz.” Demeli. Yani yangından mal kaçırır gibi listeleri bölmüşler.

“Recep Zıpkınkurt, Seçimi kazanmak için listeleri ona göre bölmüş”

Bu listeleri bölerken Ticaret Odası’na kayıtlı olan insanların kazançları belirlenmesi lazım. Vergi dairesinden ödenen vergiler belirlenmesi lazım ki ona göre bu listeler ayrılsın.  Ama bunlara da lüzum görmeden işine nasıl gelecekse yani gelecek seçimleri nasıl daha rahat kazanacaksa ona göre listeleri kafalarına göre yapmışlar. Meydanı da boş buluyorlar. Yani NACE Sistemini değiştirmeleri hiç etik olmadı.  Buradan soruyorum; Bunun altında neler var? Neden bu Ticaret Odası başkanlığını bir daha ve daha çok istiyor.? Çok mu rant var burada?  Artık ben şüpheye girdim.

“Ben bundan sonra bunların ensesine yapışacağım”

Ticaret Odası Başkanı kendi işlerini bile tasfiye etti. Kendi işyerini kapattı. Sadece Ticaret Odası Başkanlığı’na soyundu. Yani burada ne gibi bir rant sağlıyorlar? Neler var?  Ben bundan sonra bunların ensesine yapışacağım.  Bugüne kadar rahat bırakmıştım. Bir şey demedik. Dedik ki Edirne için güzel bir şeyler yapsınlar, Edirne’ye yatırımcılar getirsinler, Edirne’ye faydalı olsunlar. Ama tek yaptıkları insanlara baklava, börek dağıtmak oldu. Bu sistemi değiştireceğiz.  Adli makamlara da bildireceğiz. Mahkeme yoluyla da inşallah yürütmeyi durdurma talebinde bulunacağız. Zaten hak varsa eğer mahkeme de yürütmeyi durdurma kararı verir  diye düşünüyorum.

“Ticaret Odası Başkanı az kaynadı ama çabuk pişti.”

Demek istediğim,  Ticaret Odası Başkanı az kaynadı ama çabuk pişti. Bu oda başkanlığına Niye bu kadar hevesli.  Bıraksın, müdahale etmesin ki etik bir şekilde seçimler olsun, kimse kimseyi kayırmasın. Kimse kimseye yandaş olmasın. Demokratik bir seçim olmasını temenni ediyorum. Seçimler 6 ay sonraya alındı. Ticaret Odası Başkanı o tehlikeyi gördüğü için şuan da legal – illegal ne varsa her şeyi yapmaya çalışıyor. Neden bu kadar tedirgin oluyor?  Olabilir belki  sen seçilemezsin, başka birisi seçilir. Yine bu memleketin iş adamı, çocuğu gelir buraya. Ben ne demiştim?,  aday olmayacağım demiştim.  Niye? Yorgun hissediyorum kendimi onun için aday olmayacağım dedim. Ama arkadan gelecek daha iyi yöneticilerle, bu işi daha iyi yönetecek girişimciler olacak. Benim demek istediğim, ETSO Başkanının elinde fırsat var diye bu fırsatları kendine çevirmesi hiç etik değil ve de çok ayıp bir şey.” dedi.

“Böyle devam ederlerse Aday olurum”

Basın mensupları tarafından yöneltilen “sizin adaylığınız söz konusu mu ? sorusuna cevap veren  ALTUNHAN, “Böyle giderse yani bu şekilde entrikalar yaparlarsa uyuyan yılanı uyandırırlar. Yani aday olabilirim neden olmasın.” Dedi.

“Daha Önce de Nasıl Ticaret Odası Başkanı Olduğunu Biliyoruz”

Daha sonra sözlerine devam eden ALTUNHAN; ” 6 ay kuralını hemen meclise getirmeleri 6 ayı doldurmak için yani yeni seçime yeni listelerle girmek istiyorlar. Bu listelere de kendisine yakın insanları yazdı. Onlarla seçime gidecek, rahat rahat yine Ticaret Odası başkanı olacak. Diyorum ya, şuan da elinde Ticaret Odası Başkanlığı gibi bir fırsat olduğu için bunu değerlendirmeye çalışıyor. Ama ayıp. Daha önce de nasıl Ticaret Odası başkanı olduğunu herkes biliyor. Benim grubumdan Nil diye kardeşimiz vardı. Onun hakkını yiyerek bu meclise girdi.  Ondan sonra da başkan seçildi. O seçimlerde bile onunla benim aramda 30 tane fark vardı. Gruptan çıkamama korkusundan dolayı bu tedbirleri kendisi alıyor.

“Ticaret Odası başkanının aktif olmayan bir sürü şirketi var”

 Ticaret Odası Başkanının bir sürü şirketleri var. Çoğu faal değil. Sadece kağıt üzerinde. Bunun içinde bir şeyler yapacağız. 8-10 tane şirket kurmuş. İş yapmıyor, adam çalışmıyor, ama seçimi kazanmak için elinde bu şirketleri tutuyor. İlk önce çıkacak kamuoyuna diyecek ki; benim 10 tane şirketim var ama 500 kişi de bu şirketler de çalışıyor.

Bizim aile olarak 2-3 tane şirketimiz var ama samimiyetimle söylüyorum burada kaç tane insanı çalıştırdığımızı bilmiyorum. Bir şirkette 100 kişi vardır. Diğer şirkette 150 kişi vardır. Gerçekten kaç kişi çalıştırdığımı bilmiyorum. Ama biz bu kadar iddialı değiliz. Ticaret Odası’nda, kim ne kadar vergi veriyor. Bunları çıkartsınlar bakalım.

“Ticaret Odası Başkanının Şirketleri ne kadar vergi veriyor”

Ticaret Odası Başkanının şuan da ki şirketleri ne kadar vergi veriyor, kaç kişi istihdam ediyor. Yani bunlar şuan da ucuz numaralar. Recep arkadaşımıza da bir Edirneli olarak hiç yakışmıyor.  Ticaret Odası Başkanlığı’nı Yapacaksa adam gibi yapacak, adam gibi herkesle diyoloğa girecek.

Ben aday olmazsam namusuyla, şerefiyle iş yapacak kim varsa arkasındayım ve destekleyeceğim.  Ama şuan da kimi destekleyeceğimi inanın bilmiyorum. Çıksın birisi aslan gibi desin ki; ben meraklıyım bu işi yapacağım. Hakikaten destekleyeceğim. Ama ihtiyaç varsa sahneye çıkarım. Onu da en iyi şekilde becereceğimden kimsenin kuşkusu olmasın. Şu anda onların yaptığı her şey gülünç. Edirne’ye ne yaptılar. Bir tır parkı yaptılar, o da zarar eden bir tır parkı. Bugüne kadar Ticaret Odası olarak herhangi bir ülke ile bir iş bağlantısı olduğunu duydunuz mu? Sadece yurtdışında bir fuara gidilirse meclisteki arkadaşlarımızın gönlünü almak için onları da  gönderiyorlar. Burada Ticaret Odası olarak Edirne’yi yarınlara daha güzel nasıl taşıyabiliriz diyebilmeleridir. Önemli olan bu.”

 661 total views,  2 views today

Next Post

Edirne önemli bir ismi ağırlayacak

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türk bilim dünyasının sayılı isimlerinden biri olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay’ın, Edirne’de ‘UNESCO Dünya Mirası Ölçütleri, Türkiye’deki Dünya Mirası Koruma Uygulamaları’ isimli bir konferans vereceğini söyledi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya konferansa katkı veren kurumlar adına Edirne Kent […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp