Mustafa İriş; “amacımız mecliste gurup kurmak”

admin

SAADET PARTİ’SİZ BİR MECLİS SORUNLARI ÇÖZEMEZ

Saadet parti Edirne yöneticileri il merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına  Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, İl Başkanı Ali Erhan Demirkıran İl Başkan Yardımcıları  Sinan Tekin, Alpaslan ateş, merkez İlçe  Başkan Yardımcısı Hasan Yüzer, teşkilat  başkanı Mansur İriş ile partililer ve gençlik kolları temsilcileri katıldı.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş,  Edirne İl Teşkilatında düzenlenen   Suriyeli  Mülteciler ve hükümetin Suriye politikası konusunda yaptığı Basın Toplantısında, içinde Saadet Partisinin  bulunmadığı  bir meclisin bugün  yaşanılan sorunları çözemeyeceğini söyledi.

Mustafa İriş  basın toplantısında şunları söyledi;

“Bugün Suriye ve mülteciler konusunda Saadet Partimizin görüşlerini sizler ve halkımızla paylaşmak üzere bir araya geldik. Bu toplantımızın faydalı bir çalışma olmasını diliyorum.

Saadet Partisi Basın Toplantısı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KÖRFEZ SAVAŞINDA  BÜYÜK YIKIMLAR OLDU

Bildiğiniz gibi Ocak 1991 körfez savaşıyla beraber orta doğu ve İslam coğrafyasında büyük yıkımlar ve katliamlar yaşanmaya başladı. Ekim 1991 de Refah Partimiz meclise girdi. Ortadoğu’da oynanan oyunu arz- ı mevud planını deşifre etti. Kamuoyunu duyarlı hale getirdi. Bilinen süreçteRefah Partisi türlü entrikalarla saf dışı edildi.

11 Eylül 2001 de  Amerika’da  terör saldırısı sonunda  yıkılan ikiz kuleler bahanesiyle  tüm İslam ülkelerine haçlı seferleri başlatıldığı tüm dünyaya ilan edildi. Yine aynı tarihlerde ABD dışişleri bakanı 22 İslam ülkesinin sınırlarının değiştirileceğini söyledi.

O DÖNEMDE  YAŞANANLARI İRDELERSEK

Saddam’ın ‘kıyamet topu, kimyasal silahları var’ denildi bu  doğru değildi, aldatmaca olduğu anlaşıldı.

2003 te Irak  ABD  saldırısı sonucu yerle bir edildi. Irak’a  sözde demokrasi, insan hakları gelecekti. Sonunda  bu ülkeye gelen kan, ölüm ve yıkım oldu. Ne yazık ki biz de bu sürece, Irak’ın bombalanmasına sadece göz yummakla kalmadık, komşumuzu vuranlara havaalanlarımızı, limanlarımızı açarak destek olduk.

‘Arap baharı’(!)aldatmacasıyla batılı sömürgeci devletlerin desteğiyle Mısır, Tunus ve Libya’da iç karışıklıklar çıkartıldı. Bu ülkelerde  yüz binlerce ölü, milyonlarca mülteci oluştu.

Arap baharının (!) son ateşi de Suriye’ye sıçradı.  Mart 2011 de hükümet aleyhtarı gösteriler ile yangın büyümeye başladı.

Afganistan,Irak ve Libya’dan sonra Suriye’de ırkçı emperyalistlerin işgalleri ve cinayetleri yaşandı. SaadetPartisi olarak daha işin başında Genel Başkanımızın başkanlığında bir heyet Suriye üst düzey yetkililerini ziyaret etti. Gözlem ve değerlendirmelerini kamuoyuna duyurduk.Gelen tehlikeler karşısında yetkililere  uyarılar yapıldı. Bu konuda hükümete rapor sunduk. Önlem alınması istendi. Ancak ne yazık ki hükümet bu uyarılarımıza kulak tıkadı.

GELİNEN NOKTAYA BAKTIĞIMIZDA

Birleşmiş Milletlere göre Suriye’de  ölü sayısı Ocak 2015 tarihi itibarıyla 220.000’i aşmıştır, Bu korkunç bir rakam bunların çoğu sivil vatandaşlar.

Dört milyon insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bunların iki milyondan fazlası  ülkemizde bulunuyor.

Suriye’de 36 grubun şu anda  birbiriyle savaştığı söyleniyor. Bu savaşta  Mezhep farklılıkları bahane edilerek Müslüman Müslüman’a düşman edildi. Her gün onlarca, bazen yüzlerce insanın ölmesi sıradan olarak algılanmaya başladı.

Bu arada Avrupa İslam toplumu Milli Görüş ve Sosyal Yardım Derneği, gelen sığınmacılarla ilgili acil eylem planı hazırladı. 4 bin sığınmacının ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlık yaptıklarını duyurdu. Koca koca ülkelerin‘bin kişiyi bile kabul edemeyiz’ açıklamalarına karşılık ülkemizde  zorda kalan insanlara böyle kucak açıldı. Olarak 70 okul ile görüşmeler sürdürülüyor” ifadelerini kullandı

SURİYELİ  MÜLTECİLER ŞEHRİMİZDE

Bilindiği gibi Son birkaç gündür binlerle ifade edilecek kadar Suriye vatandaşı Edirne’de bulunuyor. Amaçları sınırları aşıp,  Avrupa ülkelerine gitmek.

Ancak Avrupa ülkelerinin tamamının sadece birkaç bin mülteciyi kabul etmek için bile toplantı üzerine toplantı yaptıklarını görüyoruz. Kendilerinin sebep oldukları olaylar sonucu ülkelerini terk etmek zorunda kalan birkaç bin Suriyeliyi nasıl olurda bakarız diye kara kara düşünüyorlar.

BİN YILDAN FAZLA BİRLİKTE YAŞADIK

Suriye bize en uzun sınırı olan komşumuzdur. Suriye halkıyla bin yıldan fazla beraber yaşadık. 1. Dünya savaşı sonrası sınırları emperyalist devletler çizdi.  İki ülke halkı arasında hiçbir husumet yok. Dolayısıyla iyi komşuluk ilişkileri geliştirmeliyiz. Bu ise hükümetlerin mesuliyetindedir. Zaten dört sene öncesine kadar ilişkilerimiz giderek iyileşiyordu. O kadar ki ortak bakanlar kurulu toplantıları dahi yapılmayabaşlandı… Geliş gidişler, ticaret hacmi süratle büyümeye başladı.  Bu tablo, Büyük Orta Doğu Projesini uygulamaya kararlı ırkçı emperyalistlerin hoşuna gitmedi.  Yukardan beri açıklamaya çalıştığımız gibi emperyalist ülkeler  düğmeye bastılar. Bir anda Suriye yönetimi Türkiye hükümetinin can düşmanı oluverdi. Ve bilinen, halen yaşanan olaylar meydana geldi.

saadet par basın toplantısı

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık hükümet bir çözüm getirmek için radikal adımlar atmalı.  (Eğer varsa) Düşmanlık 1000 yıl sürmez. Diyalog yolları araştırılmalı, inisiyatifi ele almalı, ağabeylik yapmalıyız. Türkiye’ye yakışan budur.

Suriye konusunda ‘’stratejik derinlik’’ elbisesi giyilmelidir. Suriye’de barışın sağlanmasında yapacağımız rehberlik aynı zamanda ülkemizin de önünü açacaktır. Güneydoğumuzdaki terörün ortadan kaldırılmasında da önemli bir etki oluşturacaktır.”” Dedi

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İriş, bu seçimde Saadet partisinin anacının Türkiye Büyük Millet meclisinde gurup kuracak sayıya ulaşması olduğunu belirterek, “ hi bir parti ayrımı yapmaksızın tüm partilerle ittifaka hazırız. Mecliste Saadet partisi olmadan ülkenin sorunlarının çözülemeyeceği inancındayız. Bu konuda  son güne kadar görüşmelerimiz sürecek” dedi

 111 total views,  5 views today

Next Post

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı

ETSO’da Edirne Haskova İş Formu ve İkili Görüşmeler  yapıldı. Burada yapılan  toplantıya Edirne Valisi  Dursun Ali  Şahin,  Trakya Üniversitesi Rektörü prof Dr. Yener Yörük, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya  Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın ETSO Yönetim Kurulu Başkanı  Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, meclis üyeleri Kadın Girişimciler […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp