MUSTAFA İRİŞ; “İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”İLKESİNİ HAYATA GEÇİRMEK, HEDEFİMİZ OLMALIDIR.

admin

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş Parti düzenlediği basın toplantısında; Adil temeller üzerinde yeni bir dünyayı biz kurmalıyız. Ve kurarız. Bunun için Yeniden Büyük Türkiye’yi kurmak zorundayız. Ve Allah’ın izniyle de kuracağız. Bunun için de Yaşanabilir Bir Türkiye oluşturmak zorundayız. Bunun da şartı elli yıldır dile getirdiğimiz iki adımı atmaktır. Tarımdan sanayiye, ticaretten teknolojiye, halkımızın ihtiyaçlarını karşılayacak ciddi planlamalar yapılmalıdır. Üretimde gelişmeler sağlanırken bozulan gelir dağılımı dengesini kuracak adımlar atılmalıdır. Netice olarak “insanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesini hayata geçirmek, hedefimiz olmalıdır. ”dedi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş Parti düzenlediği basın toplantısında; Adil temeller üzerinde yeni bir dünyayı biz kurmalıyız. Ve kurarız. Bunun için Yeniden Büyük Türkiye’yi kurmak zorundayız. Ve Allah’ın izniyle de kuracağız. Bunun için de Yaşanabilir Bir Türkiye oluşturmak zorundayız. Bunun da şartı elli yıldır dile getirdiğimiz iki adımı atmaktır. Tarımdan sanayiye, ticaretten teknolojiye, halkımızın ihtiyaçlarını karşılayacak ciddi planlamalar yapılmalıdır. Üretimde gelişmeler sağlanırken bozulan gelir dağılımı dengesini kuracak adımlar atılmalıdır. Netice olarak “insanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesini hayata geçirmek, hedefimiz olmalıdır. ”dedi.
İriş konuşmasında; “Teknolojideki baş döndürücü hız, dünyamızı irice bir köy haline getirdi. Zamanımızda çok hızlı değişimler yaşanıyor. Bu değişimler karşısında hazırlıklı olamayanlar pek çok değerlerini kaybetti. Etmeye de devam ediyor. Bu süreçte ülkemizde yaşananlara kısaca göz atacak olursak; ülkemiz Türkiye, yirmi yıldır aynı iktidar, aynı kadrolarla yönetiliyor. Tabi ki yirmi yılda eksiğiyle gediğiyle birçok işler yapıldı. Ama doğrusu, içinde bulunduğumuz şartların çok daha iyi olması gerektiğini düşünüyoruz. Olabileceğine de inanıyoruz. Çünkü üç tarafı denizlerle çevrili, dört mevsimin yaşandığı, cıvıl cıvıl gençlerin dolaştığı bir ülkeyiz. Bin yıl adil yönetimin en güzel örneklerini sunmuş bir medeniyetin evlatlarıyız. Bundan dolayı halkımızın çok daha müreffeh çok daha huzurlu ortamlarda yaşayabileceğine inanıyoruz. Ekonomi, gündemin birinci sırasındaki yerini korumaya devam ediyor. Bilindiği gibi bilgiye, verilere ulaşmak artık çok kolay. Bir olay meydana geldiğinde birkaç saat içinde dünyanın haberi oluyor. Bu önemli konuda, ekonomide neler olup bittiğini birkaç önemli rakamla görebiliriz.
Mihenk Taşı; Bütçe:
Nasıl ki her ailenin, kurumun, şirketin bütçesi var ise devletin de bütçesi vardır. Her yıl hazırlanır, onaylanır. Aynı zamanda bütçe, bir kanundur.
Bir ailenin geliri, giderini karşılayamıyorsa, aile bütçesi açık verecek demektir.
Bu açık devam edecek olursa ne yapmak gerekir?
Önce tasarruf planı yapılır, tedbirleri alınır. İmkân ölçüsünde gelirleri artırıcı çareler aranır. Aile bu iki maddeyi hayata geçiremezse ne olur?
Önce, varsa üç beş birikim biter, sonra babadan kalan ev, ne varsa gider. Yine de tedbirsizlik devam ederse, sonuç hüsran olur. Ailede böyle iken, hepimizi ilgilendiren en büyük bütçe, devletimizin bütçesinde neler oluyor? Nasıl seyrediyor?
2006’dan 2021’e kadar yıllar içerisinde devletimizin gelir-gider ve meydana gelen bütçe açıklarını gösteren tabloyu incelediğimizde neler görüyoruz?
Görüldüğü gibi tablo hiç de iç açıcı değil. Bütçe açığının en önemli sebebi faizdir. 2000 yılından bugüne faiz giderlerini gösteren tabloyu incelediğimizde çok ürkütücü rakamlar karşımıza çıkıyor. Şöyle ki;
Ağır faiz yükü altında inleyen ekonomide, üretim ve ihracat sağlıklı yürüyemez. Bir yandan ihracat artarken diğer yandan ithalat daha fazla artıyor. Dolayısıyla yıllardır Dış Ticaret dengemiz sağlanamamıştır. Bütçede olduğu gibi dış ticarette de açık devam etmektedir.
Özetle ihracatımız ithalatı karşılayamayınca cari açık meydana geliyor. Döviz ihtiyacımız hiç bitmiyor. Genel olarak bu açıkların sonucu, borç demektir. Borçlanma demektir. Netice itibariyle 2021 sonunda borçlarımız 2 Trilyon 400 Milyar TL’ye ulaşmıştır.
Bu tablo işsizliği tetikliyor. 2000’lerde 1,5 milyon olan işsiz sayımız 2021’de 4,5 milyona ulaşıyor. Diğer taraftan suç ve suça eğilim de rahatsız edici boyutlarda artıyor.
Görülüyor ki, ahlaki ve manevi yönden de büyük kayıplarımız var. Rakamlar tahribatı gözler önüne seriyor. Şu ana kadar konuştuklarımız, yaşadıklarımız sonuçlardır.
Bu yaşadıklarımızın sebepleri nelerdir?
Asıl mesele doğru teşhis koymak, sonra da doğru tedavi yöntemlerini uygulamaktır. Açıklıkla ifade ediyorum ki bu meseleler şahıslar, hatta parti meselesi değildir. Eğer bugünkü vahşi kapitalizmin çarpık çarklarından biri olmaya devam edilecekse, parti marti hiçbir şey ifade etmez. Bugüne kadar yaşananlar bunu teyit etmiyor mu?
Millî Görüş düşüncesinin siyasal hayata kazandırdığı en önemli siyasi katkı, gerçek sorunu gerçek bir yöntemle doğru tanımlamasıdır.
Millî Görüş olarak, Türkiye’de siyasal gelişmelerin, siyasi partiler üzerinden, “kayıkçı kavgasıyla” ya da “horoz dövüşüyle” geçiştirilmek istenmesine, itirazımız vardır. Millî Görüş düşüncesi, kitleleri uyaran ve gerçek aktörleri görmeye yönlendiren bir niteliğe sahiptir. Yaşadığımız dünyada olaylar kendiliğinden meydana gelmiyor. Her şey ciddi planlamalar ve takip ile meydana geliyor. Günümüzde siyasi, ekonomik ve hatta askeri yollarla dünyanın içine sokulduğu zorluklar, salgın nedeniyle biraz daha ağırlaştırıldı. Dünya, insanların büyük bir kısmı için çilehane haline geldi. Yollar, gemiler, uçaklar arttı. Ama insanlığın sosyal, psikolojik problemleri çığ gibi büyüdü. On yıl önce ülkemizde 12 milyon kutu antidepresan tüketilirken bu rakam bugün 60-70 Milyon kutulara ulaştı. ABD’de psikolojik problemler için 1990’da 40 milyar dolar harcanırken, 2020’de 250 milyar dolar harcanmıştır. Bu rakamlar bize çok şey ifade ediyor. Bu sistem mutluluk üretmiyor. Bu sistem dert üretiyor. İsraf boyutlarını da aşan aşırı tüketim, atık üretiyor. Çevre, hava, su kirleniyor. Hatta mevsimler etkileniyor. “Küresel İklim Değişikliği” insanlığın sorunu haline geliyor. Bu durum sürdürülebilir değildir. Diğer taraftan tüketimden bahsediyoruz ama bu herkes için değil.
Düşünebiliyor musunuz? İngiliz yardım kuruluşu OXFOM raporunda, dünyanın %1’lik nüfusunun geliri, kalan %99’un servetine denk. Dünya bu eşitsizliği üreten ekonomik ve siyasi düzeni sorgulamadan, bu cendereden kurtulamaz. Asla huzura kavuşamaz.
Adil temeller üzerinde yeni bir dünyayı biz kurmalıyız. Ve kurarız. Bunun için Yeniden Büyük Türkiye’yi kurmak zorundayız. Ve Allah’ın izniyle de kuracağız. Bunun için de Yaşanabilir Bir Türkiye oluşturmak zorundayız. Bunun da şartı elli yıldır dile getirdiğimiz iki adımı atmaktır;
Önce Ahlak ve Maneviyat
Eğer ahlak, siyasetin özü ve ruhu değilse, amacı değilse, yozlaşmak kaderimizdir. Şu dünyada ahlakı kılıf olarak kullanmaktan daha tehlikeli bir şey yoktur. “Önce Ahlak” demek zordur. Çünkü ahlak, hesabı kendimize sorarak başlar ve öyle devam eder. Kısacası Önce Ahlak olmadan olmaz.
Milli Güçlü Süratli Yaygın Kalkınma
Tarımdan sanayiye, ticaretten teknolojiye, halkımızın ihtiyaçlarını karşılayacak ciddi planlamalar yapılmalıdır. Üretimde gelişmeler sağlanırken bozulan gelir dağılımı dengesini kuracak adımlar atılmalıdır. Netice olarak “insanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesini hayata geçirmek, hedefimiz olmalıdır.
Toplantımızın başından beri ifade etmeye çalıştığım gibi, dünya hızla değişiyor. Gücü elinde bulunduranlar, sürekli gücüne güç katıyor. Bu durum karşısında günübirlik kısır çekişmelerden uzaklaşmalıyız. Her konuda adaleti tesis ederek, ülkemizi lider ülke haline getirmenin çalışmalarını yapmalıyız. Bu konuda muhalefeti ile iktidarı ile hepimize büyük görevler düşmektedir. Millî Görüş hareketinin tek temsilcisi Saadet Partisi olarak, 85 milyon memleket evladının hepsinin huzurunu, refahını istiyoruz. Ve bu yolda canla başla çalışmaya devam ediyoruz. “dedi.

 978 total views,  5 views today

Next Post

MHP İL BAŞKANI TERCAN'IN TESTİ POZİTİF ÇIKTI

Milliyetçi Hareket Partisi Edirne İl Başkanı Zakir Tercan’ın Covid 19 testi pozitif çıktı. Tercan, 7 günlük zorunlu karantina süresini evinde geçirmeye başladı. Sosyal medyayı en iyi şekilde kullanan siyasetçilerin başında gelen ve Partisi ile Edirne için yaptığı çalışmaları binlerce kişi tarafından taktirle karşılanan MHP İl Başkanı Tercan yoğun bel ağrısı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp