MUTSUZ İNSANLAR ARTIYOR MU?

admin

fikri_yalin_koseİnsanların geleceğine güven duyması, günlük yaşamlarında mutlu olmaları, yüzlerinin gülmesi hava kadar su kadar önemlidir.

Mali durumunuz ne kadar uygun olsa da maddi sıkıntınız bulunmasa da, çevrenizdeki insanlar mutsuz ise sen de mutsuz olursunuz.

Nasıl ki vücudumuzun herhangi bir uzvunda bir ağrı hissederseniz o rahatsızlık tüm vücudumuza yayılır.

Toplumlarda da durum bundan farksız değildir.

İnsanları huzursuz eden ortamlarda sizlerin huzur içinde yaşamanız mümkün olmuyor.

Bir gazetemiz Türkiye genelinde farklı konumdaki insanlara “yaşamınızda huzurlu musunuz ve geleceğinize güvenle bakıyor musunuz” sorusunun yöneltildiği bir anket düzenlemiş.

Edirne de bu amaçla anket yapılan iller arasında, mutsuz olan insanların yoğun olduğu iller arasında yer almış. İnsanlarımız arasında geleceğe güvenle bakanların oranı da alt düzeyde.

Sokağa çıktığınızda insanların yüzüne bakıldığında bu mutsuzluk görüntülerine insanların çatık kaşlarından asık suratlarını gördüğünüzde siz de mutsuz oluyorsunuz. Bu mutsuzluğa farklı yorum getirmek de mümkündür. Elindeki imkanlara yetinmeyip daha çok isteyen “ayağını yorganına göre uzatmayan” kazancından çok harcama alışkanlığı olan insanlardan kaynaklandığı olduğu gibi, ülkedeki politik gelişmelerden endişe duyup,bu kötü gidişin ülkenin geleceğini tehlikeye atacağı endişesinde olanlar da mutsuz insanlar gurubunda yer alıyor.

İnsanlarımızın dünyaya hakim olmak isteyen global ekonomi doğrultusunda tüketim toplumu olmasını teşvik eden TV kanalları halkımızı da olumsuz etkiliyor. Ekranlarda özendirilen halka pompalanan pembe tablolu yaşam koşullarının özlemini çekenler bu görüntüler karşısında nasıl mutlu olabilir.

Bu türde yayınların körüklendiği, teşvik gördüğü bir ülkede mutsuzluktan çocukların etkilenmemesi mümkün müdür?

Ramazan ayı süresince halka TV kanallarında gösterilen iftar sofralarındaki yiyecek türlerini görüp “ birileri böyle güzel yemeklerle besleniyor ben neden zorlukla soframa bir tabak yemek bulmak için çaba harcıyorum diye üzüntüye kapılıp huzursuz olmaz mı?

Ülkeleri yönetenlerin en önemli görevi, halkı için mutlu yaşayacağı bir ortam sağlamaktır. Bir ülkede mutluluğu tesis etmekle yükümlü olanlar mutsuzluk kaynağı haline geliyorsa, halkın güven duyması gereken devlet kurumları devleti yönetenlerce güvensizlik kaynağı gibi tanıtılırsa, halkın devletine ve kamu kurumlarına karşı güveni sarsılırsa, orada nasıl huzur sağlanabilir.

Aileler ve halkımız arasında çıkan gereksiz kavgalar, bu kavgaların bazı yerlerde insanların birbirini katletmesi seviyesine geliyorsa orada huzur olur mu? Bu durum kendiliğinden oluşmadı. Mutsuzluk ortamı adım adım yaratıldı, buna çanak tutuldu.

Bugün insanların toplu olarak bulunduğu yerlere gittiğinizde insanların asık suratları, karamsar görüntüleri ile karşılaşırsınız. Birbiri ile sohbet edip şen şakrak insan sayısı her geçen gün azalıyor. Televizyonlarınızı açıp ülkedeki haberleri dinlediğinizde moraliniz bozuluyor, içiniz kararıyor.

İç açıcı insanlara huzur veren haberler yerine, kadına yönelik şiddet aileler arasında çıkan kavgaların genellikle ölümle sonuçlanması, yolları kan gölü haline getiren trafik kazalarını izleyen insanların mutlu olması mümkün müdür?

İnsanlar arasında senden benden görüşlerinin yaygınlaştırılmak istendiği, ortak fikirlerin yolunun kapanmak istendiği bir ortamdan nasıl huzur ve mutluluk beklersiniz. Mutsuz insanların yoğun olduğu insanların gülmeyi unuttuğu mutsuzluğu yansıtan şarkı ve türkülerimizin büyük ilgi gördüğü ortamdan nasıl gelecek güvencesi ve huzurlu yaşam beklersiniz.

Stresli yaşam geleceğe güvenle bakılmaması insan sağlığımızı da tehdit eder boyuta getiriyor. Hastanelere gittiğinizde stresten huzursuzluktan kötü beslenmeden kaynaklanan bunun sonucu hastalıkların arttığını bu konunun uzmanları söylüyor.

GAZLI BEZDE GAZ YOKMUŞ

Hastalarda yaralanmalarda pansuman anında kullanılan gazlı bezde gaz yokmuş. Bu ad Fransızcadan esinlenerek alınmış.

Fransızlar Pansuman yapılan tülbende Gaze diyorlarmış. Biz bunu gazlı beze dönüşürmüşüz.

 150 total views,  2 views today

Next Post

Dünü Bugünü İle Balkanlar Konulu seminer yapıldı

Dünü Bugünü İle Balkanlar konulu seminer T.Ü Konservatuarı salonunda yapıldı. Seminere Edirne Valisi Hasan Duruer, Vali Yardımcısı Ayhan Özkan T.Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Yener Yörük, Rektör Yardımcısı Prof Dr Recep Duymaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Alb. Hakkı Çetin, Beden Eğitimi ve Spor Okulu Müdürü Doç. Drİ İlhan Toksöz, Yurt […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp