Müziğimizi Yozlaştırmayalım

admin

Bölgemizde   meydanlarda  ve salonlarda yapılan  düğünlere giden vatandaşlar  buralarda çalınan müziğin ritmine uyarak oyunlarını oynar eğlenirler buralarda çalan  müziğin sözlerine dikkat eden olmaz.

Edirne ve ilçelerinde  yapılan düğünlerimizde  özellikle son yıllarda düğünlerde sunulan müziklerinin ne kadar yozlaştığını düğünlerin  müziğinde  ipe sapa gelmez  ahlak sınırlarını zorlayan sözcüklerin .bulunması  müziğin oyun havası  görüntüsü içinde kaynayıp gidiyor.

Bölgemiz gerek roman müziği, gerekse bölgemizin yıllardır süregelen diğer oyun havalarının müziğinde böyle bir saçmalık abuk sabuk sözcükler olmamalı. Ne demek bir oyun havası müziğinin içine kaynana donu  ve  buna  benzer saçma sapan sözler, bunları düğünlerimizde  oyun havaları arasına serpiştirmek  yapılan eğlencenin,  düğünlerimizin özüne ruhuna  ters düşmüyor mu?

Düğün salonlarında mikrofonu eline  alan bölgesel  sanatçılarımız halkın müzik eşliğinde eğlencesi anında   bölgemiz folklorunu rencide edeci insanlarımızın yüzünü kızartacak  sözleri söylemekten çekinmiyor.

Düğünler insanların yaşamında bir kez olan eğlencelerdir hayatımızda bu günlerin özel bir yeri olmalıdır.Bu mutlu günlerimizde çalınacak  müziğin  denetimden geçmesi gerekmez mi?

her önüne gelen oyun havası besteler argo sözcükler bölgemizdeki  düğünlerin programlarına sokuşturursa o düğün bölgemize yakışan bir düğün olmuyor.

Ne yazık ki  bugüne kadar düğünlerde sunulan bu yoz müziği gündeme taşımak kimsenin aklına gelmedi.

Ben bu konulara ilgi duyan bölgemiz müziğinin gelişmesini isteyen bu yozlaşmadan huzursuz olan zatların düğünlerdeki müziği sözleri ile birlikte izlemelerini  isterim.

Düğünlerimizdeki bu sözler normaldir. gerçekten çok güzel olmuş bak herkes ne güzel eğleniyor.  kimsenin bundan şikayeti yok. Bunda yapılacak bir şey yok diye değerlendiriyorlarsa onlara sözümüz yok. Fakat beni düğünlerdeki müzik ekiplerinin söyledikleri o rezil sözcükler rahatsız ediyor.

Bilmiyorum başka bölgelerde  bu denli geleneklerimize insanların yüzünü  kızartan  saçma  sapan  sözcükler var  mıdır.

Edirne’yi kültür ve sanat bu arada müzik kalitesi açısından bir yerlere getirmek isteyenler bu soruna da el atmak zorundadırlar.

 226 total views,  2 views today

Next Post

Müezzinoğlu Fen Lisesini Ziyaret Etti

AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu eşi ile birlikte  Fen Lisesini ziyaret etti. Beraberinde İl Başkanı Müjdat Kahve Merkez İlçe Başkanı Mehmet Özülkü Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ve partililer ile birlikte   Fen Lisesine gelen Müezzinoğlu burada yaptığı konuşmada öğrencilere yaşamlarında başarılı olması için tavsiyelerde bulundu. Bu arada kendi yaşamından […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp