Ne Amaçlanıyor ?

admin

EDİRNE AJANS HABER / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

 

Edirne’de bir süre önce Kızılay yönetimi görevden alındı, seçilmiş görevliler yerine atama yapıldı.
fikri_yalin_kose

Yılların deneyimli yöneticisi bu konuda madalya kazanan Av Metin Kıray yönetimi görevden uzaklaştırıldı. Kızılay’ın yeni yönetimi önümüzdeki aylarda genel kurul yapması gerekiyor.

Yasalar bunu gerektiriyor. Atama ile gelen yönetim bakıyoruz Kızılay’a üye olmak isteyenlere engel çıkarıyormuş.

Üye olmalarını engelliyormuş. Üye olmak için başvuranların talepleri geri çevrilmiş veya “bakalım uygunsa yönetim onay veriyorsa üye yapalım” deniyormuş.

Bu günümüzde siyasi partilerde görmeye alıştığımız taktik. Kızılay gibi devletimizin yardım kuruluşunda bu tür oyunların olmaması bu oyunlara alet edilmemesi gerekir.

Bizim duyumumuz böyle eğer bu söylenenler yanlışsa Kızılay Yönetimince gelecek haberi yine köşemde yayınlayacağımı belirtmek isterim. Aslında koşullar ne olursa olsun Kızılay ve benzeri yardım kurumlarının siyaset üstü bir politika ile tarafsızca yönetilmesi gerekir.

Eğer yardım kurumları da siyasetin içine çekilirse gerçek işlevini yitirmiş olur görevlerini yapamaz hale gelirler. Dilerim yöneticiler bu yönde duyarlı olurlar.

Tüm bu olumsuzlukları ve söylenenleri, yapacakları yararlı çalışmalarla boşa çıkarmış olurlar. Hepimizin ortak arzusu bu yönde.Bu kuruluşumuzun eski durumunu biliyorum.Daha önceki yıllarda dar mekanda kıt imkanlarla görev yapıyordu,yardım imkanları kısıtlı idi.daha sonraki yıllarda Edirne Kızılay’ının imkanları arttı.Bunda eski yönetimin büyük payı vardı.Yönetim kendi gayreti ile Kızılay’ı bugünkü Türkiye’nin en gelişmiş Kızılay’ı haline getirdi. Kan merkezi ve gayrimenkulleri ile Kızılay cazip hale geldi. Bunları yok sayamayız. Yeni yönetimin Kızılay’ın bu imkânlarını daha da arttırması gerekir.

Bir diğer önemli kuruluşumuz Atatürk’ün kurduğu ve bugüne kadar görevini başarı ile sürdüren Türk Hava Kurumunun en önemli gelir kaynaklarından biri olan kurban derilerinin toplanma yetkisinin bu kurumda olma kararının kaldırılması oldu.

Bu konuda düzenlenen kararname ile denildi ki, Bugüne kadar kurban derileri büyük oranda Türk Hava Kurumunda toplanıyordu. Bu derilerden elde edilen paralar Türk Hava Kurumu ile birlikte çeşitli yardım kurumlarına dağıtılıyordu.

T.H K’nun bu imkânları büyük oranda kısıtlanmış oldu Bundan sonra kurban kesenler derilerini istedikleri yere verebilecek, Türk Hava Kurumuna verme diye bir zorunluluk yok. Bu ne demek oluyor? Kurban derileri bundan böyle Türk Hava Kurumu dışında adı sanı bilinmeyen ne derece yardım olduğu belirsiz kuruluşlara gitmesinin yolu açılmış oluyor.

Vakıfların ve amacı bilinmeyen kuruluşlar kurban derisi gelirleri ile daha da güçlenecek.

Türk Hava Kurumu gerçekten yardım kuruluşlarımız arasında özel bir yeri olan sosyal faaliyetleri ile de dikkati çeken havacılığı özendiren bir kurumdu. Bunlar da bu kararla kaynakları kısıtlanmış oldu. bu kararla birlikte kurban derisi yardımdan yararlanan diğer kurumlarının da kaynakları kısıtlanmış oldu.

Bu kısıtlamalar ne getirecek ne götürecek önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Kurban derileri gerçekten yardım olarak mı gidecek yoksa başka amaçlara mı alet edilecek onu da zamanla anlayacağız.

TEKRAR HATIRLATIYORUM

Trafikte yeni uygulamaya konulan denetimlerle uygulamaya konulan, cezalar araçlarınızı durdurarak kesilmiyor. Sizin görmediğiniz sivil görevli denetçiler her an karşınızda. Onun için evinizden çıkıp aracınıza bindiğinden itibaren trafik ekipleri tarafından denetlendiğinizi göz ardı etmeyin.

Kemerinizi bağlayın, aracınızda eksikler varsa gözden geçirin. Ondan sonra gönül rahatlığı ile trafiğe çıkın ki, ceza ile yüz yüze gelmeyin. Özellikle şehir içinde hız konusuna dikkat edin, bu hızı aştığınızda bir süre sonra adresinize ceza ödeme zarfı ile karşılaşabilirsiniz.

Bir diğer önemli konu da minibüslerin yolcu indirme bindirme yerlerine aracınızı park etmeyin. Taviz vermeden uygulanacak trafik cezaları cebinizi yakabilir.

Trafik kurallarından hiç birini önemsiz ve beni görmezler diye hafife almayın. Trafik kurallarında ihlal edilen kuralın her biri sürücülerimiz için ceza demektir. Tekrar hatırlatmış olayım.

 30 total views,  2 views today

Next Post

Meriç “ Dini Bayramlar Sevgimizi Güçlendirmeli”

EDİRNE AJANS HABER / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com   Meriç “ Dini Bayramlar Sevgimizi Güçlendirmeli” Edirne Köy Muhtarları Derneği Başkanı Cevat Meriç,dini bayramlarımızla ilgili olarak yaptığı açıklamada,İslam ülkelerinde dini bayram günlerinde halkın ailecek bir araya geldiği, dargınlık ve kırgınlıkların son bulması gereken günler olduğunu belirterek şunları söyledi “ Biz […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp