Ne Olacak Bu Tarihi Köprülerin Hali

admin

Edirne çevresindeki tarihi köprülerimizin restorasyonları yıllardır  bir türlü tamamlanamıyor.

Bu köprüleri yapan atalarımız mezarlarından kalksalar,bizler sitem ederek “ Bizler çok güç koşullarda emek vererek bu köprüleri yaptık,sizlere teslim ettik.Sizleri bizim mirasımız olan  bu eserleri onarmayı beceremiyorsunuz sizlere yazıklar olsun” demezler mi ?

Atalarımız bu sitemlerinde yerden göğe kadar da haklı olurlar.

   Aradan 6 yılı aşkın süre geçmiş bu zaman köprünü yapılış süresinde daha fazla zaman oluyor. Tanca üzerindeki tarihi Saraçhane köprümüzün restorasyonu bir türlü bitirilemiyor. Bu köprü ki,  Saraçhane semtimizden, komşu köyler ve dünyaca ünlü sağlık müzemizin bağlantı yolunu sağlıyor.

Kırkpınar etkinlikleri zamanında  bu yöne yapılacak ziyaretlerde de  önemli ulaşım saraçhane köprüsü ile sağlanıyor. Bu köprünün onarımı “yılan hikayesine döndü”. Aradan yedi yıla yakın süre geçmiş, köprünün  restorasyonu henüz tamamlanamadı. Bu yılın ortalarında onarımın bitirileceği söyleniyor.Verilen süreler yetkili kişileri yalancı konumuna getirdi inşallah bu kez onarım tamamlanır.

Bu arada, Saraçhane mahalle sakinlerinin bir endişeleri var.  ben onların görüşlerini naklediyorum.Mahalle halkını ifadelerine göre,  köprü onarımında kullanılan malzemeler, orijinal malzeme değil. Bugün onarılsa dahi kısa sürede yine yıpranacak. Köprünün yan duvarlarında kullanılan malzemeler taş değilmiş. Bunu yetkililerin dikkatine sunuyorum.

Bunu doğrulayan iddialar da var. Bilindiği gibi Gazimihal Köprüsü  zemini iki yıl önce elden geçirilerek onarıldı .Kısa sürede  köprünün taban taşları  bozuldu yine kullanılmaz hale geldi. Yeniden restore edilecek. Bu ne demek oluyor.

Buralarda yapılan işler yeterince  denetlenmiyor mu? Buralara harcanan paralar halkın alın teri ile karşılanıyor. Restore edilen diğer tarihi eserlerimiz denetlendiğinde bir dizi eksiklerin olduğu söyleniyor.

    Valimiz Hasan Duruer dahi, kısa süre önce restore edilen köprülerin tekrar kullanılamaz duruma gelmesine tepki göstermiş. Valimiz haklı değil mi.

Tunca nehri üzerinde Yeniimaret mahallemiz ile bağlantı sağlayan  tarihi Yalnızgöz  köprüsü restorasyon nedeniyle uzun süredir   kapalı.  Tunca üzerindeki üç tarihi  köprümüz  kapalı.  Bunları gördükten sonra, adeta bazı eller tarihi köprülerimizin restorasyonun geciktirmek, bu köprülerle ulaşıma sekte vurmak için  el ele vermişler.Böyle hallerde  başka bir ihtimal de akla gelmiyor.

Başka illerde tarihi köprü onarımında bu tür gecikmeler olup olmadığını araştırdım.Edirne gibi onarımı geciktirilen başka il yok gibi. Peki, bu gecikmeler ve Edirne’ye yapılacak devlet hizmetlerindeki bu aksaklıklarda başka nenler arayanlar haksız mı?

Osmanlı Devletine yüz yıla yakın süre başkentlik yapan Avrupa sınırındaki güzel Edirne herkesin ortak onuru. Bu kente yapılan hizmetler nasıl halkımız tarafından unutulmuyorsa bu hizmetler sekte vuranlar,engelleyenler  de  hiçbir vakit  unutıulmaz.

     Kırkpınar etkinlikleri  nedeniyle yurt içi ve  yurt dışından Edirne’ye gelen konuklarımız, Kırkpınar etkinliklerinin yapıldığı alanın üzerinde bulunan tarihi köprünün yıllardır yapılmadığın gördüklerinde akıllarına ne gelir.

    Edirne halkı çok  beceriksiz ve yeteneksiz  diyemeyecekleri ortada. Zira  bu iş Edirne halkının yapması gereken bir iş değil.

Türkiye’nin incisi siyasilerimizin kendi ifadelerine göre, “Balkanların Yıldızı” olmaya namzet çağdaş medeni  bir ilin insanına bu güçlükleri getirmek buna alet  olmak  kime yarar sağlar.İnanın bu engeller hiç kimseye yarar getirmez.

     Özellikle bu gecikmeler göz yumanlara  hiç yarar getirmez. Bunu farklı düşünenler Edirne halkını  hiç tanımıyor demektir.Halkın sevgisini kazanmak isteyenler, halka hizmetleri engellemek yerine bu hizmetlerin daha düzenli  yapılmasına  desteklemek olmalıdır.

Zira, Edirne halkı kendisine hizmet verenlerin etiketine hiç bakmaz. Geçmiş yılları hatırlayanlar bunu daha iyi bilirler. Gecikme  şüphesi taşıyan hizmetleri gördükçe  bu durumu  bir kez daha hatırlatmak istedim.

 275 total views,  2 views today

Next Post

GİRGİN “İşçilerimiz Sendikalara Üye Olmanın Değerini Anlıyor”

Teksif Sendikası Edirne Şube Başkanı Şaban Girgin,İşçilerin geleceğinin garanti altına alınması ve iş güvencesi için sendikalaşmaktan başka çarelerinin olmadığını   gün geçtikçe daha iyi anladığını belirterek  şunları kaydetti” İşçi arkadaşlarımızın   sendikalaşmanın önemini  benimsemeleri iş güvenliği açısından sendikalara üye olmanın ötesinde  bir yol olmadığını  görmek biz sendikaların da işlerini kolaylaştıracaktı. Bunun izlerini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp