Ne yazsam bilmem ki

admin

fikri_yalin_kose        Günlük yaşamımızda öyle günler oluyor ki haberler ve köşe yazıları için gerekli konular birbirini kovalıyor. Haberlerin yoğun olduğu böyle günlerde yazmak için konu bulmada hiç zorlanmıyorsun.

Bugünler öyle günler değil. Bakıyorum ülkemizde hoş olmayan can sıkıcı olaylar oluyor. Televizyonun düğmesini çevirdiğimizde endişe duyuyoruz. ‘Acaba ülkemizde yine bir terör olayı var mı’ diye korkuyoruz.

İnsanlarımız gelecekleri için endişeli, hiç kimse yarınından emin değil.  Ülkemizde 1 Kasımda yapılmak üzere milletvekili erken seçimi kararı alındı. Dikkat ediyorum vatandaşlarda seçime yönelik bir beklenti ve heyecan yok, herkes yaşam ve can derdine düşmüş. Ayçiçeği üreticileri ile konuşuyorum. Bu yıl kurak geçmesi ve havaların çok sıcak olması sonucu verimin çok düşük olduğundan yakınıyorlar Bazı yerlerde dekar başına 50 kilo ayçiçeği alan var. Bu gelirle kar etmeleri, ayakta kalmaları mümkün değil.

Buğdayda da aynı sorun yaşandı. Bölgemiz bir de dolu felaketi yaşadı. Diyebiliriz ki, Trakya çiftçisi bir önceki yılın bereketini bu yıl bulamayacak. Zaten çiftçilerimizin işi geliri doğa olaylarına bağlı. Zamanında yağış olur dolu vurmazsa tarla bereketi o yıl iyi oluyor.  Kurak geçtiği zaman ise çiftçilerimizin emeği boşa gidiyor. Bu yıl Trakya çiftçisinin büyük bölümü kötü bir sezon geçirdi.

Bu koşullarda borçlarını nasıl ödeyecek? Gelecek yıl için ürününü nasıl ekecek, gübresini nasıl atacak, onun için kara kara düşünüyorlar. Kahvede oturan köylülere soruyorum. Bu yıl yine seçim var ne düşünüyorsunuz diyorum. Yüzüme hayretle bakıyorlar ve “  Biz iki ay önce haziran ayında sandık başına gittik. Oylarımızı istediğimiz siyasi parti doğrultusunda kullandık siyasi kararımızı verdik.

Üstelik bu seçim yüksek bir katılımla gerçekleşti. Şimdi neden bizim karşımıza gelip oy isteyecekler. Bize, ‘siz yanlış oy verdiniz oylarınızı tekrar gözden geçirin böyle giderse biz hükümet kuramıyoruz mu’ diyecekler.

Hükümet kurup kuramamak onların sorunu.  Partiler aralarında anlaşarak hükümet kurmuş olsalar bu sıkıntı yaşanmayacaktı.

Ülkeyi bir daha seçim ortamına sokmaya ne gerek vardı. Bu seçimin faturası yine bizlere ödettirilecek. Onların dalaşmasının anlaşamamalarının ceremesini biz çekeceğiz. Bunda bizim suçumuz yok.

Milletvekili adayları köylerimize geldiklerinde bize ne vaat edecekler. Söylediklerini yapma imkanı bulamayan, birbiri ile anlaşamayan hükümet kurulmasına engel olan,  sadece hükümet  benim istediğim gibi olacak dayatması yapan partiler bizden bir daha nasıl oy talep edecekler.

Bu seçimde milletvekili adayı olacakların işleri çok zor. Parti üst yöneticilerinin bencil tavırlarının, demokrasilerde koalisyon da olur anlayışını kabul etmemelerinin faturası bir noktada milletvekili adaylarına çıkacak, her yerde halkın tepkisi ile karşılaşacaklar. Cevap veremeyecekleri çok soru olacak.

Aslına bakılırsa halkın seçimi düşündüğü filan da yok. İnsanlarımızın çoğu geçim derdinde, çoluk çocuğunun nafakasını çıkarma peşinde, borçlarımı nasıl ödeyeceğim diye düşünüyor.

Ülkede olup bitenler, terör belasının tekrar hortlaması insanlarımızı çok üzüyor. Terörün olduğu bölgede evlatları asker olan insanlarımız var. Oradaki olaylar nedeniyle evlatları o bölgede asker olan ailelerin gözüne uyku girmiyor.

Bakıyoruz terörden şehit olanların tamamı dar gelirli insanlarımızın çocukları. Her gün gençlerimizin teröre kurban gitmesi halkta moral diye bir şey bırakmadı.  Televizyonlarda, gazetelerde siyasilerin haberlerini dahi dinleyen yok. Kısaca toplumda heyecan kalmadı” diye halkın yakınmalarına hak vermemek mümkün mü?

Bürokratların rutin ziyaretlerinden de haber yapmak,  içi boş sözlerle halkı avutmak habercilikle bağdaşmıyor.

Yaz aylarının sonbahar aylarına dönüştüğü şu günlerde halkın gerek kendi yaşantısı ile ilgili gerekse ülke geleceği konusunda endişeleri üst düzeyde. Ülkemizde inşallah herkesin özlem duyduğu huzur ve güven ortamına kısa sürede kavuşuruz…

İL GENEL MECLİS ÜYELERİ TERÖRÜ KINADI

Edirne İl Genel Meclis Üyeleri Eylül ayının ilk toplantısında ülkemizde can almaya devam eden terör oyalarını kınadı. Guruplar adına söz alan meclis üyeleri,  benzer sözlerle PKK terörünü lanetledi.

Bu 1 Eylül Barış Gününde yapılması gereken yerinde bir tepkiydi. Burada dikkatimi çeken tüm sözcüler terörün kaynağının sadece PKK’dan kaynaklandığı merkezindeydi. Kuşkusuz terörün en büyük nedeni yıllardır varlığını sürdüren bu örgüttür.

Yalnız bir de bu terörü destekleyen unsurlar var. PKK seçim öncesi de vardı. Bu bölgede hiçbir olay çıkarmadan varlığını sürdürüyordu. Bu dönemde bugün olduğu gibi şehit cenazeleri görmüyorduk.

Acaba seçim yapıldıktan sonra neden birden bire terör hortladı. Güneydoğu illerinin silah deposu haline gelmesinden kimsenin haberi yok muydu?

Terörün azalmasının asıl sebebi neydi? Bu terör ortamının hazırlanmasına göz yumanların bunda hiç suçları yok muydu? Seçimin ardından silahların devreye girmesinin altında yatan nedir?

PKK terörü gibi IŞİT terörünün varlığı inkar edilebilir mi? Bu bölge yöneticileri ve güvenlik ekipleri burada bölücü örgütün güçlü hale gelmesinde hiçbir suçu yok muydu veya bu durum üst makamlara duyuruldu da,  bu durum seçim öncesinde dikkate alınmadı mı?

Gönül isterdi ki İl Genel Meclisi Üyelerimiz birkaç kelimeden oluşan kınama mesajlarının yanında bu tehlikelere de dikkat çekmeleri halkı eksiksiz bilgilendirmeleri daha yerinde olmaz mıydı?

Yine de İl Genel meclis üyelerinin Dünya Barış Gününde barış özlemini dile getirmeleri olumlu bir yaklaşım.

Bu arada barış gününden habersiz olan, Basın mensuplarının dernekleri de dahil diğer demokratik kurum temsilcilerimiz için bu günün bir önemi yok mu acaba ?

 19 total views,  2 views today

Next Post

Uçakla ilaçlama yapıldı

GÜRKAN, “VATANDAŞLARIMIZA KONFORLU BİR YAŞAM HAZIRLIYORUZ”        Edirne Belediye Başkanlığı’nın kentte yaz aylarında artan sivrisineklerle mücadele etmek için Almanya’da 130 belediyenin ortaklaşa kurduğu Sivrisinekler ile Mücadele Vakfı (KABS) ile hazırladığı ortak proje kapsamında Paşaçayırı Mevkiinde uçakla ilaçlama yapıldı. Deneme amacıyla yapılan ilaçlamayla, ilacın sivrisinek larvaları üzerindeki etkisi gözlendi. Edirne Belediye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp