Ne zaman aklımız başımıza gelecek?

admin

fikri_yalin_koseDevletin en güvenilir kurumu olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kamuoyuna açıkladı.Trakya’da ,özellikle Edirne’nin kanser vakasından daha ziyade  akciğer  kanserinden  en çok ölümlerin görüldüğü il olduğu duyuruldu.

            Siz kendinizi bu ilde yaşayan bir fert olarak düşünün. Bu şartlarda Edirne’de ve ilçelerinden huzur içinde yaşamanız mümkün olur mu?  Ölümcül hastalık bu kadar yaygın olduğuna göre “acaba ben de bu hastalığın kurbanı mı olacağım” diye endişe duymaz mısınız?

Bir ülke, üstelik Ortadoğu’da ekonomisi en güçlü, insan sağlığına değer verdiği bilinen komşu ülkelerin hastalarını tedavi etmeye talip olan bir ülkede, bölge insanımız kansere göz göre göre kurban ediliyorsa o ülke yöneticileri için ne demeli..

            Böyle ölümcül hastalıktan kırılan binlerce insanını kurban veren  üstelik  Sağlık Bakanlığı’nın bulunduğu bir il oluyorsa bu, daha da endişe duymak gerekir.

Yıllar önce zamanın Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman İnci bölgedeki  kanser tehlikesine dikkat çekmiş, fakat yeterince sesini duyuramamıştı.

Aradan yıllar geçti, kanser vakaları  bölgemizde artarak devam etti. Genç yaşlı, binlerce bölge insanımız bu hastalığın kurbanı oldu ve olmaya devam ediyor. Kanser sorunu hastane yaparak çözümlenmiyor.

İnsanlarımız hastanelere ancak hastalık son safhaya geldiği zaman gidiyor. O zaman da iş işten geçmiş oluyor. Bu konuda farklı  bir tedavi yöntemleri uygulanmalı.

Bu durum, aynı tedavi  yöntemi  devam ederse daha önceki yıllarda  görülen veba hastalığı  ile gelen insan kıyımını teknolojinin geliştiği günümüzde biz kanser ile yaşıyoruz.

Bu hastalığın kaynaklarından biri olarak gösterilen Ergene kirliliğinin sorumlusu bu bölgenin insanı değildir. Sanayicilerin kirlettiği mikrop yuvasına dönüşen kirliliğin faturasını insanlarımız canları ile ödüyor, evlerde kara bulutlar dolaşıyor. Bu durum karşısında ne acıdır ki hiç kimsenin sesi çıkmıyor.

            Uzunköprü Belediye Başkanı TÜİK açıklamasından sonra konuyu bir kez daha gündeme getiriyor, yetkilileri uyarıyor. Belediye Başkanı Enis İşbilen’in bu konuşmayı yaptığı sırada bir AKP yöneticisi “ Belediye başkanı çok konuşuyor” diye uyarıda bulunuyor.

Bu kadar duyarsızlık olamaz, olmamalı herkes bu konuyu sahiplenmeli.

İl Genel Meclisi toplantılarını bu ay Uzunköprü’de yapıyor. Bu tehlike üzerine dosya hazırlayıp  yetkililere  bir kere daha  uyarıda bulunacaklarmış. Kendilerine “günaydın” demek gerekir.

            Bugüne kadar neredeydiniz? Bu tehlike bugün oluşmuş değil. Yıllardır sürüyor. İl Genel Meclisleri bölgede halkın gözü  kulağı olması gereken, halk tarafından seçilen, halkın gerçek ve en yakınında olması gereken kişiler.

            İl Genel Meclisi üyelerimiz bugüne kadar seslerini daha yüksek şekilde duyurmaları gerekirdi. TÜİK açıklamasının ardından İl genel Meclis üyeleri bir gün toplantılarını Ergene Nehri kanarında yaparak kamuoyunun dikkatini çekmek akıllarına gelmiyor mu?

            Bu sorun, bölgemizin ertelenmesi mümkün olmayan en önemli  hayati  bir sorun. Bunda insan yaşamı söz konusu.

Bu kadar ciddi mesele karşısında duyarsız kalanlardan bunun hesabı sorulmalı. Neden Ergene kirliliğinin temizlenmesi bugüne kadar geciktirildi? Ne zaman  nehrin eski  konumuna gelmesi ise belirsiz.

İktidar olduğunda “bir iki yıl içinde Ergene suyu içilecek duruma gelecek” sözü verenler neden bugüne kadar verdikleri sözleri yerine getirmedi. Halkımız tarafından bu hayati konular oy istemek için gelen siyasilere sorulmalıdır.

Bu tür ihmalde, duyarsızlıkta   insanlarımızın canı söz konusu. Halkımız adeta telef oluyor. Bölge insanımız böyle giderse neslini tüketecek. Amerika’da Kızılderililerin konumuna geleceğiz. Onlar savaşla yok oldu, bizler kanserle yok edileceğiz.

Sözün kısası bıçak kemiğe çoktan dayandı. TÜİK’in bu açıklamasından sonra bu kentte yaşayan ve yaşamak isteyen herkes kanser konusuna eğilmeli, siyasilerden hesap sormalı. Edirne’de tüm meslek kuruluşları sorunun çözümüne katkı vermeli. Yoksa nesli tükenen kelaynaklara döneceğiz, bandan da herkes zararlı çıkacak…

 112 total views,  2 views today

Next Post

Aday adaylarından adaylara destek

CHP İl Başkanı Oktay Bozkurt, Milletvekili adayları Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan Ve Gürkan Güneser  teşekkür turunun ikinci gününde Keşan, Enez.İpsala ve Meriç İlçe başkanlıklarını ziyaret etti.                 Keşan İlçe Başkanlığında aday adayları arasında yarışan Mustafa Bezbaş,Vedat Koyuncu,Samet Serdar Dinçer Milletvekili adaylarının yanında yer […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp