NEDEN BÖYLE OLUYOR.?

admin

Edirne’de kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri arasında husumet, gereksiz yere dalaşma yıllardır sürüp gidiyor. Bu kurumlarımız kendileri ve kentimiz açısından ortak noktada birleşme yerine, küçük olsa da çelişkileri ön plana çıkarmayı marifet sasıyorlar.
Hiçbir zaman bardağın tolu yanına değil boş tarafına bakılıyor. Bu kısır çekişmeli ortamı gören ilimiz dışındaki çevreler bizim için ne düşünürler “Bırakınız şunları onlar sadece birbiri ile dalaşıyorlar bunlardan bir halt olmaz” diye düşünmezler mi?
Nitekim adımız en çok geçimsizliği birbiri ile uyumsuzluğu yansıtan yönümüzle anılıyor.
Bugüne kadar kurum ve kuruluşlarda yetkili yöneticilerimizin birbiri ile kucaklaşması ortak sorunlar etrafında kenetlenmeleri kentimizde birçok hizmetin daha seri olarak yapılmasına neden olurdu. Bir biri ile sürtüşmek sanki bizim genlerimize işlemiş.
Böyle kısır döngüleri bir aşabilsek bölgemiz için ne büyük işlerin üstesinde geleceğiz. Bunun için meslek oda temsilcilerimizin önderlik etmeleri gerektiği halde. Onların da sorunlara yangına körükle gider gibi gitmeleri sonunda uzlaşma yerine hırlaşmayı dalaşmayı gündeme getiriyorlar.
Aslında bu meslek kuruluşlarımızın tabanı yöneticilerine “ Siz neyin peşindesiniz birlik içinde olmanız gerektiği halde neden dalaşıyorsunuz” diyerek uyarma durumu olsa, bu muhteremler kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaklardır.
Edirne’miz her geçen yıl daha önemli, gözde bir il konumuna geliyor, değeri artıyor. Edirne’nin böyle önemli bir kent olması bizlerin acil olarak birlik içinde olmamızı gerektirmez mi?
Bakıyorsunuz bu kuruluş temsilcilerimizin her biri bir yana çekiyor. Bir masa etrafında toplanıp ortak sorunlarda birleşmelerine imkân yok mudur, Bu dağınıklık kime yarar getirecek.
Ne acıdır ki, bölgemizin altın kıymetinde olan değerlerinin bir bir elimizden gittiğinin farkına varmıyoruz.
Bu vurdumduymazlığı bir kenara bırakıp nasıl bir kentte yaşadıklarının bunun için ne yapılması gerektiğini düşünme imkânı bulsalar öyle inanıyorum ki kentin çehresi kısa sürede değişecek. Bizim bölge insanlarımızda bu potansiyel mevcut.
Şeker hazır un hazır yalnız helva yapacak insan bulmada zorlanıyoruz. Bu helvayı biz değil başkaları yaparsa inanın tadı kaçar bunda en büyük zararı bizler görmüş oluruz.
Bugüne kadar defalarca gündeme getirildi. Kırkpınar yaklaşıyor. Saraçhane Köprümüzün onarımı henüz tamamlanmadı. Burası Kırkpınar’a gidecek ana yollardan biri.
Köprünün trafiği kapatılalı 6 yıldan fazla zaman geçti. Bu etkinlik için Edirne’ye gelenler kimi kınayıp başarısızlıkla suçlayacaklar. Bunda hata bizim olmasa da faturası yine bizlere çıkacak. Köprünün o durumunu görenler Edirnelileri beceriksizlikle yapılması gereken işleri yapmamakla suçlamayacaklar mı?
Aslında bunda Edirnelilerin hiçbir suçu yok. Sanki bir el, bazı güçler insanlarımıza zorluk yaratmak için el ele vermişler. Acaba bir başka ilde bir tarihi köprü böyle 6 yıl onarılmadan bırakılsa neler olurdu. Maalesef burada hizmetler sağlıklı ve zamanında gelmiyor.
Bunun ecrini de bizler çekiyoruz. Bunun için gereksiz kurumları suçluyoruz. Bu gecikmeye sebep olanlar bulmuşlar sesi soluğu çıkmayan halkı bildikleri gibi oyalıyorlar. Bu arada son günlerdeki gelişmeleri hatırlatıp birilerinin kulakları çınlatmak isterim. Kırkpınar konusunda yeni tezgâhlar gündeme getirilmek isteniyor. Her geçen yıl önemi artan Edirne’miz ile ismi anılan bu geleneği birileri bizlerden almak için çaba harcıyor. Son günlerde bir biri ardına yapılan açıklamalar bunu gösteriyor.
Duymayan kulaklara, görmeyen gözlere hatırlatmak isterim. Köşemi usta ozan Can Yücel’in dizeleriyle noktalıyorum.
**************************************
Benden olgun insan isterim karşımda.
En ufak dalgada arkasını dönmeyecek kadar olgun.
Arkamı döndüğümde sırtımdan vurmayacak kadar güvenilir.
Bir o kadar cesaretli olmalı.
Yağmurdan ıslanıp fırtınadan kaçmamalı.
Ayağı taşa dokununca kayadan korkmamalı
İşine gelince sevip, zoru görünce bırakmamalı.
CAN YÜCEL

 87 total views,  2 views today

Next Post

Özel Trakya, Tıp Bayramı’nı Kutladı

Özel Trakya Hastanesi hekimleri ve sağlık personeli, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yazgan’ın Tıp Bayramı dolayısıyla düzenlediği yemekte bir araya geldi. Özel Trakya Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yazgan ve eşi Elif Yazgan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen yemeğe hekimler, hastane çalışanları ve sağlık personelinin yanı sıra Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner’de katıldı. Yemeğin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp