Neden Olmasın

admin

TOKİ Türkiye genelinde konut konusunda önderlik eden bir kuruluşumuz. Ülkemizde konut, yurt, hastane ve sosyal tesis yapımında her yöremizde TOKİ’nin damgası var. Bu Devlet destekli kuruluşumuz bazı illerde mahalli ihtiyaçları yöresel sorunları da dikkate alarak hizmet sunuyor.
Edirne’mizde bölgemizin kalkınma için en sağlıklı ve en önemli yolun sanayiden öteye turizm olduğu tartışılmaz hale geldi.
Turizmin gelişebilmesi için sadece camilerimizin, köprülerimizin, Kırkpınar’ın yiyeceklerimizin tanıtımı yeterli değil. Onları tamamlayacak. Kaleiçinde birbirinden güzel tarihi evlerimiz var. Bu evlerimiz uzun yıllar doğa koşullarına dayandı ve sonunda dayanacak gücü kalmadı. Bu güzel tarihi yapılar bakımsızlık nedeniyle her geçen gün harabe haline geliyor. Bu arada yıkılan binaların malzemeleri yağma ediliyor, içleri çöplüğe dönüşüyor.
Kaleiçi ve çevre semtlerde bulunan cumbalı tarihi konaklarımızın hiç olmazsa bugün ayakta kalanlarını kurtarmak gerekmez mi? Bunun gerçekleşmesi halinde Edirne ikinci bir Safranbolu olacaktır. Bunun için şu anda fırsat var. Rahmetli Valimiz Fahri Yücel bu konuya el attı. Kaleiçinde birkaç tarihi evin restore edilmesini sağladı. Ne yazık ki, daha sonraki yıllarda bu hizmet durdu.
Fikir bu ya, TOKİ gibi konut işlerinde önder bir kamu kuruluşunun tarihi evlerin restorasyonu konusunda önderlik etmesi mümkün değil mi?
Böyle kalıcı ve bölgemiz için hayati önemi olan bir işe el atması halinde TOKİ Edirne’de çok önemli ve kalıcı bir hizmet yapacak, halkımızın kalbinde unutulmazlar arasına girecektir.
Bu konuda Edirneli demokratik kuruluşlarımızın, siyasilerimizin Mülki ve Mahalli yöneticilerimizin böyle ortak sorunlarda uyarıcı ve teşvik edici olmaları gerekir.
Bir de bu tarihi evlerimizin harabe haline gelenlerinin çirkin manzarası var. Yıkılan binaların İçleri ve çevreleri Edirne’ye yakışmayacak görüntü oluşturuyor. Buraları mikrop yuvası haline gelmiş.
Yıkılan binalardan azılarının içinde akşamcılar demleniyor. Bunların çevresinden aileler geçmeye çekiniyorlar. Tüm bu çirkinlikler herkesçe bilindiği halde, bugüne kadar, herkesçe bilinen çirkin görüntüleri önleyecek bir gelişme olmadı. Edirne’yi ziyaret amacıyla gelen turistlerimiz “Bu ilin bir de Kaleiçi semti var, orasını da görmek istiyoruz” demiş olsa oralarda görecekleri manzara bizim için utanılacak bir durum olmayacak mı?
Edirne’den yurtiçi ve yurt dışına heyetlerin biri gelip diğeri gidiyor. Bu muhteremlerimizin projeleri içinde Kaleiçi semtimizdeki tarihi evlerimizin restorasyonu gündeme gelemez mi?
BAKANIMIZA HATIRLATALIM
Eski Sağlık Bakanımız Prof Dr. Recep Akdağ bakanlığı döneminde milletvekili seçildiği ili Erzurum için binlerce işçiye istihdam yaratacak imkanları sağladı. Sağlık hizmeti için iletişimde bu ile öncelik tanıdı.
Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu Edirne’deki önemli sorunların başında işsizliğin geldiğini çok iyi biliyor. Bölgemizdeki işsizliğin giderilmesinde bakanımızın önderlik etmesi gerektiği kanısındayız. Eski Bakan Akdağ’ın kendi bölgesine sağladığı imkanların bir bölümünü Edirne’ye sağlaması halinde kendi ili için çok önemli bir hizmet yapmış olacaktır.
TÜRKİYE İNSANI OKUMAYI SEVMİYOR
Yapılan istatistiklere göre, halkımız okumaya seven bir halk değil.
İngiltere’de bir yılda 118 bin kitap basılıyor. Almanya’da bu oran 79 bin.
Türkiye’de ise bir yılda ancak 35 bin kitap basımı yapılıyor.Kütüphanelerde yararlanma oranı ise, İngiltere’de 460 milyon kişi kütüphanelerden yararlanıyor. Almanya’da 360 milyon, Türkiye’de ise kütüphanelerden yararlanan okuyucu sayısı sadece 5 milyon.
İngiltere’de 22.100 kütüphane bulunuyor. Almanya’da kütüphane sayısı 13. 200 Ülkemizde ise 1300 kütüphane bulunuyor.
ÖZLÜ SÖZLER
Yaşlanmak değil ömrümüzün en müşkül işi.
Müşkül odur ki, yaşlanmadan ihtiyarlar kişi.

 153 total views,  2 views today

Next Post

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tongüç: ‘’2014 Sonrası Türkiye’de Su Satışları Yaşanacak”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, 2014 Yerel Seçimleri’nden sonra Türkiye’de su satışları yaşanacağını ileri sürdü. Dış odakların Türkiye’yi buna zorladığını ifade eden Tongüç, “Su satışları Türkiye için felaketi getirecektir” dedi. Tongüç, Saadet Partisi Edirne İl Teşkilatı’nın başlattığı Yerel Yönetimler Okulu’nun açılışını gerçekleştirmek ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak için […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp