Nehirleri Denetleyecek Tekne Hizmete Başladı

admin

Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Valilik işbirliğiyle alınan ve Meriç, Tunca ve Ergene başta olmak üzere baraj ve göletlerde denetimi sağlayacak taşınabilir su ürünleri kontrol teknesi Vali Dursun Ali Şahin’in katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Vali Şahin açılışta yaptığı konuşmada, 4,5 metre uzunluktaki teknik boyunun küçük ama işlevinin büyük olduğunu söyledi.

su teknesi

Tunca Nehri kenarında bulunan eski Dönertaş Un Fabrikası mevkiinde gerçekleştirilen teknenin hizmet açılışına Edirne Valisi Dursun Ali Şahin olmak üzere Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Jandarma Komutanı Albay Hakkı Çetin ve çeşitli kurum ve kuruluşların müdürleri katıldı.

Vali Şahin açılıştan önce basın mensuplarına bilgi verirken, kontrol teknesinin küçük ama işlevinin büyük olduğunu, Edirne’nin nehirlerinin kendisi için denizi ifade ettiğini ve bu denizleri korumak gerektiğinin altını çizdi. Vali Şahin şöyle konuştu:

“Bugüne kadar bunun olmaması büyük bir eksikliktir ama zararın neresinden dönersen kârdır, biz geçte olsa bunu gerçekleştirdik. Açık söyleyeyim Edirne’deki bu nehirler bizim Tuna’mızdır bizim denizimizdir. Denizimize mukayyet olmamız lazım. İşte bu teknede kendisi küçük olabilir ama gördüğü işlev yönünden son derece büyük olacak, yılda 3,5 ton balık elde ediliyor ama seneye bugün yine buraya geldiğimizde elde edilen balık 7 tonu geçecektir diye düşünüyorum. Şimdilik 21 milyon kazanç elde ediliyormuş. İnşallah onu 42 milyon Lira’ya çıkartacağız. Buradan 50 aile yemek yiyorsa  onu  100 aileye çıkaracağız. Burada teknemiz sadece kontrolleri değil, Meriç nehrine kirli su bırakan, atık su bırakan kişileri de tespit edecek. Bu bazı kuruluşlar ve fabrikalar olabilir. Yani bu tekne 4 buçuk metredir fakat yaptığı iş belki de 50 kilometredir.”

su teknesi (2)

Vali Dursun Ali Şahin saha sonra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı ile birlikte açılış kurdelesine kesti daha sonra  can yeleğini giyerek tekneye bindi ve Tunca Nehri üzerinde ilk denetleme ve kontrol gezisini kendisi yaptı.

NEHİR VE GÖLETLERDE DENETİM YAPACAK

Kontrol teknesiyle ilgili İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı ise yaptığı açıklamada Meriç, Tunca ve Ergene başta olmak üzere, Gala Gölü Milli Parkı, 5 adet baraj ve 70 adet işletmeye alınmış sulama göletlerinin kontrolünün bu tekne sayesinde gerçekleştirileceğini söyleyerek: “ Teknesinin göreve başlaması ile birlikte kontrol ve denetim çalışmalarının daha verimli halde yürütülecek. Böylece  gelecek nesillere temiz çevre ve daha sağlıklı, gıda kaynakları bırakılması çabamıza da önemli katkıda bulunacaktır” dedi.

su teknesi (1)

Edirne  tarım İl  Müdürlüğü tarafından yapılan bir  başka açıklamada ise , 18 milyon Lira maliyeti olan Kontrol Teknesi’nin çift kat fiberglas yapıda, 4,50 metre uzunluğunda ve 20 beygir gücünde, dıştan takma motoru ile 4 personel taşıma kapasitesine sahip olduğu belirtilirken mobil römorku sayesinde Edirne’nin tüm su kaynaklarında her an görev yapabilecek özellikte olduğu  ifade edildi.

 

 

 130 total views,  2 views today

Next Post

İl Genel Meclisi’nden Huzurevi Sakinlerine Kahvaltı

İl Genel Meclisi Üyeleri Huzurevi sakinleri ile kahvaltıda bir araya geldi.  Lalezar’da yapılan kahvaltılı toplantıya, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhammet Öztürk, Belediye Başkan yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, MHP Edirne İl Başkanı Gürsel Şimşek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, İl Genel Meclisi Başkan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp