Neredesiniz.!

admin

fikri_yalin_koseÜlkemiz ve dünyamız önemli bir süredir çok önemli toplumsal olaylara sahne oluyor. Bu  önemli  olayların odağında olan yer ise Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu bölgesi . Gelişen olayların dökümünü yaptığımızda gerçekten ders alınması  gereken  yüzlerce olay var.

Bu olaylar karşısında en duyarlı olması gereken kesimler halkın kültür düzeyi yüksek olan insanlarımız olmalı. Özellikle demokratik kitle örgütlerinin başında olan yöneticiler ile Üniversitemiz bu konulara karşı duyarlı  olmaları gerekir . Zira en örgütlü ve söz söyleme imkânı olan onlardır.

Türkiye’de güzel ülkemiz yararına  çok güzel  hizmetler, gelişmeler olduğu gibi bunlar arasında  eleştirilmesi gereken ve toplumun zararına olabilecek  işler de oluyor.

Bizim gibi idaresi demokrasi yönünde olan ülkelerde her zaman olan ve olması gereken bu uygulamaların tahlili sadece parlamentoda bu uygulamaya karşı sınırlı gücü olan, her söylenenin” Muhalefet olduğu için böyle söylüyor” diye ilgi görmeyen muhalefetin tepkisi ile de olmaz.

Onların dışında meslek kuruluşlarımızın, üniversitelerimizin de bu konuda fikirlerini beyan etmeleri gerekir.

Türkiye’de daha önceki yıllarda böyle bir denetim ve uygulama bulunuyordu. Şimdi ise Üniversitelerimizin toplumsal gelişmeler karşısında fikir bayan etme gibi bir görüntüsü, amaçları yok. Bırakınız yurt içinde olan gelişmeleri onlar karşısında koltuklarınızı düşünerek sustunuz diyelim. Yurt dışında olan ve ülkemizi de ilgilendiren konular hakkında bilim adamlarımızın ve isimlerinin başında Prof.! yazan anlı şanlı  bilim adamlarımız bu gelişmeler karşısında konuşmayıp ne zaman konuşacaklar.

Bilindiği gibi yargı mensupları ile Üniversite hocalarının cübbelerinin önünde düğmeleri bulunmaz. Bunun da bazı üst düzey yöneticilere karşı düğmelerini ilikleme eğilme, bağımlı davranma zorunluluğu olmamasından kaynaklandığı söylenir.

Bir üniversite mezunu  esnafımızın dediği gibi “ Ben sorunlar karşısında en doğru haberin bilim adamlarımızın ağzından çıkacak sözlerle sağlanacağını sanıyordum.Bazı bilim adamlarımızın bilimsel  yaklaşımın aksi konuşmalarını duydukça hicap duyuyorum.Bu görüşümde   yanılmışım” sözleri toplumun genel görüşünü yansıtmıyor mu?.

Halkın anlamada tereddüde düştüğü televizyonlarda yorumcuların taraflı yaklaştığı basın organlarında olayların çarpıtıldığı  durumlarda  bilim adamlarımız devreye girmeli.

Mesela Fransa’da meydana gelen acı olayda toplumun nasıl tepki verdiğini ibretle gördük. Bu olayı telin için  her kesimden milyonlarca insan devlet adamları demokratik hakkını kullandı olayı kınadı.

Bizim ülkemizde belli kesimlerin dışında sayıları gittikçe azalan sendikaların haricinde ülke sorunlarına duyarlı olanlar nerede?

Üniversitelerimizin suskunluğu hiçbir konuda fikir beyan etmemelerinin altında ne var. T.Üniversitesi Rektörlüğü kaynaklı toplumsal olayları kapsayan haberleri taradım, yok denecek kadar az. Yine  meslek  odalarımızın böyle durumlarda sesi soluğu çıkmıyor.

Bölgemizin eski parlamenterleri var. Bugün her biri bir yanda köşelerine çekilmişler günlerini gün ediyorlar. Edirne’de olanlar da kendi işlerini takip etmenin dışında sesleri solukları duyulmuyor.

Eski Milletvekillerimizin” Ben kendi gücümle bu yere ulaştım şimdi o görevim son buldu kendi hayatımı yaşıyorum toplumun sorunları beni ilgilendirmez” diye düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Hiçbir milletvekili kendi gücüyle o yerlere gelmiyor, parti genel merkezinde olanların onayı ile bu göreve ulaşabiliyorlar.

Bizim demokrasimizin yapısı bu. Siz bakmayın halkın sesiyiz sözlerine hiçbir parlamenter Genel Başkanlarının onayı olmadan o makama ulaşamaz. Bugüne kadar da bu denetimi aşan çok az kimse oldu.

Sizleri o makama getiren halka göreviniz son bulsa da halka  karşı  görevleriniz yok mudur? Halkın cemiyetlerinde acı tatlı günlerinde yanlarında olmanız gerekmez mi?  Böyle toplumu ilgilendiren konularda halkın içine girip fikirlerinizi beyan etmeniz, sorunları ile içli dışlı olma zorunluluğunuz yok mu?Halkla işimiz bitti  diyerek her biriniz bir yere dağıldınız.

Maaşlarınız da kıyak, ülkenin her yerinde rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Onun için bazılarınız İzmir’i bir kısmınız ise Ankara, İstanbul’u mesken tuttu. Bunların Edirne’de halkın sıkıntıları varmış, dertlerine çare arıyorlarmış onlar için önemli değil.

Yarın seçim zamanı geldiğinde yine mantar gibi ortaya çıkıp halka akıl vermeye çalışırlar..

 2 total views,  2 views today

Next Post

Türkiye Kamu Sen’den bordro yakma eylemi

2013 Ağustos’unda imzalanan toplu sözleşme, memurlar ve emekliler adına adeta bir Sevr Anlaşması olmuştur. Memurlarımızın hakları masa başlarında gasp edilmiş, sorunları yok sayılmış; 2 milyon 600 bin memur, 1 milyon 900 bin emekli adeta pazarlanmıştır. Toplu sözleşme masası, memurlar adına pazarlık yapılan yerdir.  Kapalı kapılar ardında, herkesten saklanarak neyin pazarlığının […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp