Nevruz Şöleni coşkuyla kutlandı

admin

Üniversitemizin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Nevruz Şöleni” akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımıyla 20 Mart 1015 Cuma günü Balkan Yerleşkesi Balkan Kongre Merkezi önünde gerçekleştirildi.

T.Ü'de NEVRUZ KUTLAMALARI (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Törene Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, Dekanlar, Meslek Yüksekokulu Müdürleri, Genel Sekreter Erengül Özdemir,  Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ahmet Yenceile diğer Daire Başkanları katıldı.

T.Ü'de NEVRUZ KUTLAMALARI (2)

 

 

 

 

 

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu Başkanı Ali Onur Kara’nın Nevruz duası ile başlayan Nevruz Şöleni, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Demiroğlu ve Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin’in konuşması ile devam etti. Rektör Vekili Süleyman Pişkin, Nevruz’un Türk Dünyasının kuzeyinden güneyine doğusundan batısına kadar uzanan engin bir coğrafyada yaşayan Türk Devletlerinin ve topluluklarının milli ve ortak bir bayramı olduğunu vurguladığı konuşmasını  “Nevruz; bahar bereketini, yeni yılı ve yılın başlangıcını çağrıştırır. Nevruz, Türk kültüründe baharı, yaşama sevincini, yenilenmeyi, uyanan doğa ile birlikte bolluğu, bereketi simgeler.” diyerek sürdürdü.  Konuşmaların ardından Nevruz ateşi yakıldı.

T.Ü'de NEVRUZ KUTLAMALARI (6)

 

 

 

 

 

 

 

Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin’in başlattığı demir dövme törenini takiben İpsala Mehter Takımı’nın mehteran konseri ileNevruz bayramlarının ayrılmaz parçası olan yumurta tokuşturma etkinliğini gerçekleştiren katılımcılar sergilenen Kuzey Kafkas Halk Oyunları gösterisini coşkuyla izledi.

T.Ü'de NEVRUZ KUTLAMALARI (1)

 

 

 

 

 

 

 

Şölen, Başkanlığını Avukat Adnan Mehel’in yaptığı ve Ercan Özek’in de aralarında bulunduğu Geleneksel Osmanlı Okçuluğu Takımının kutlamalara ayrı bir renk ve heyecan katan gösterisinin ardındanTürkistan pilavı ve tatlı ikramı ile son buldu.T.Ü'de NEVRUZ KUTLAMALARI (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

T.Ü'de NEVRUZ KUTLAMALARI (4)

 

 

 

 

 

 


T.Ü'de NEVRUZ KUTLAMALARI (7)

 133 total views,  2 views today

Next Post

Dalkıran “İpsala gelişen bir ilçemiz”

İpsala Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan İlhan Dalkıran yaptığı açıklamada, kendisinin aynı zamanda Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı olduğunu belirterek şunları kaydetti “Benim İlçemin nüfusu 8.300, köylerle birlikte nüfusu ise 30.500 civarındadır. İlçemizde bin kadar esnafımız bulunmaktadır. Bunlar değişik meslek dallarında faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu esnaflarımızın bir kısmı hizmet bazıları ise […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp