NİCE BAYRAMLARA ERİŞMENİZİ DİLERİZ

admin

Bir dini bayramımıza daha eriştik. Mübarek Kurban Bayramımızı kutluyoruz. Genellikle bayram günleri kutlamalarında söylenenler klasikleşmiş, alışılmış sözlerdir.

fikri_yalin_kose

Bu kutsal günleri çoğumuz”Bayramınız mübarek olsun veya kutlu olsun, iyi bayramlar” diye beylik sözlerle geçiştiririz. Aslında bu tür bayramların özünü oluşturan, toplumu birleştiren aileler arasında dostlukları pekiştiren, kırgınlık ve dargınlıkları gideren özelliğinin bulunduğunu fazlaca dikkate almayız.

Aslında dini bayramlarımızın ana amacı budur. Toplum arasında bu özelliği nedeniyle asırlar boyu varlığını ve güzelliğini kaybetmemiştir canlılığını korumuştur.

Sonbaharda doğanın yaz görüntüsünde kışa hazırlandığı ağaçların yapraklarını döktüğü şu günlerde Kurban Bayramını kutluyoruz. Bundan sonraki dini bayramımıza on aya yakın zaman var.

O günlere ulaşamayıp ömrü noktalayanlarımız da olabilir. Onun için böyle kutlu günlerimizi coşku ile kutlamalı sevgimizi tüm dostlara yaymalıyız.

Dini bayram günleri, sevgilerin kalıcı hale gelmesi için en büyük fırsattır. Bu günlerde düşmanlık, dedikodu onun bunun kuyusunu kazma “ne yaparsam kardır” diyenler bu kararlarını gözden geçirmek zorundadır.

Geçici olarak kendilerine yarar sağlayan bu yollar çıkar yol huzur getirecek onur verecek yollar değildir.

Bayram günlerinde bunların muhasebesini yapmalıyız. Toplumdaki yerimizi gözden geçirmeliyiz. Özellikle toplum arasında düşmanlığı

körükleyecek nifak tohumları atacak hareketlerden uzak durmalıyız. Kısaca bayramlarımız dostlukların tazelenmesi için milat olmalı.

Peki, kutlanan bayramlarda böyle içten sevgilerin paylaşıldığı hava var mı? Dostlarımız ellerini uzattıklarında veya kucakladığınızda gözlerinizin içine bakarak dostluğunuzu kalben yansıttığını ifade ediyor mu?

Öyle adet yerini bulsun diye, sevgi sözcükleri ile bezenmeyen bayramlaşmalar dostluk gösterileri kalıcı olmuyor. Son yıllarda yapılan bayram törenlerimiz eski bayramların havasını yansıtmıyor. Öylesine sıradan tatil gibi geçiştiriliyor.

Halkımızın kucaklaşması sevgilerin daha da yaygınlaşması gereken günler olan dini bayram günlerimiz için yurt içi ve yurt dışı turların düzenlenmesi bayramın kutsallığının diğer tatil günlerine dönüşmesi bir anlamda ailelerin birlikte olmalarının ikinci plana itilmesi üzüntü verici bir gelişme.

Yakınlarını telefon mesajı ile kutlama sevdası. Dostların bir araya gelip hasret giderme kırgınlıkları yok etme geleneğimizi ikinci plana itiyor. Bayram gelsin evlatlarımı torunumu kucaklayayım diye dört gözle bekleyenler bayramlarda kuru bir telefon mesajı ile yetinmek zorunda kalıyorlar.

Böyle aileler için bayram adeta zehir oluyor. Evde bayram nedeniyle yapılan hazırlıklar evlat ve torun özlemleri heba oluyor.

Bir de dini bayramlarımızda yakınlarının yanına gidenlerimiz siz siz olun araçlarınızı kullanırken dikkat ediniz sevinçli bayram günlerinizi trafik kazaları ile zehir etmeyiniz.

Her bayram ne acıdır ki, trafik kazaları sonucu ailelerin sevinçli günleri mateme bürünüyor. Bayram günlerinin yoğun trafiği içinde Azrail kol geziyor.Aman trafik kurallarına dikkat edelim ve yuvamızı

sağ salim dönelim. Bu duygularla tüm okuyucularımın, Edirne’li hemşerilerimin, Ülkemin güzel insanları ve İslam aleminin mübarek Kurban bayramını kutlan, huzurla ve mutlu nice nice bayramlara erişmelerini dilerim.

 139 total views,  2 views today

Next Post

Kurban bayramına özel beslenme önerileri

Dini bayramları toplum olarak çok seviyoruz. Bazılarımız için güzel bir tatil ve dinlenme fırsatıyken, birçoğumuz için de tatlı bir telaş ile başlayan ve tüm ailenin bir araya geldiği, aile bütünlüğünün ve dostlukların pekiştiği, barışı hatırlatan geleneksel bir şölendir. Bayramlarda kurulan ve tüm aileyi bir araya getiren, özenle hazırlanmış sofralar geleneksel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp