NİCE BAYRAMLARA

admin

Gelenek haline gelmiş klişeleşmiş sözcüklerdir bayram günlerini ifade eden yıllardır kullanılan kelimeler. Bayramınız mübarek olsun, iyi bayramlar, nice bayramlara erişin sözcüklerini kullanarak bu mübarek bayramı kutlarız. Aslında bu sözcüklerin ortak amacı bayramın ve sonraki günlerin huzur içinde geçme dileklerimizi  sunma olarak özetleyebiliriz.

Dini bayram günleri ayrı kalan  ailelerin böyle mutlu günlerde  bir araya gelip hasret giderdikleri, dargınlıkların barıştıkları sevgi ve saygının pekiştiği günler olması gerekir.

Dinimizde bayramın amacı da budur.

Ekonomik koşullar nedenle bölünen farklı yerlerde ikamet etmek zorunda kalan aileler bayram nedeniyle bir araya gelir. Bayramlarda küçükler büyüklerin elini öper hal hatır, sağlık durumları  sorulur, geçmişteki anılar tazelenir, böylece aile bağları tazelenir ve daha da  güçlenir.

Türklerde tarih boyu süregelen ve  güçlü olan aile bağları dini bayram günlerinde  daha da pekişmiş olur.

Böyle Kutsal Bayram Günlerimizi son yıllarda olduğu gibi, tatili fırsat bilerek ailesinden uzak yerlerde, farklı ortamlarda kutlama  olarak algılamamak gerekir.

Tatil yapmak her zaman mümkündür. Fakat böyle bayram günleri yılda sadece iki kez kutlanır. Bu günlerimizi yakınlarımızın, ailelerimizin yanında akrabalarımızla eş ve dostumuzla bir araya gelerek kutlamalıyız. Bu geleneğimize her nedense gereken özeni göstermiyoruz.Bayramı fırsat bilerek, bu kutsal günü tatil yörelerinde geçirme alışkanlığımız her geçen yıl daha da yaygınlaşıyor. Alilerimizi bayram günlerinde yalnız bırakıp bayramı sıradan bir tatil gibi kutluyoruz. Canlarımıza, yaşlı aile büyüklerimize bir telefon ederek bayramlarını kutlama alışkanlığımız, onları rencide ediyor. Yaşlılarımız bayram günlerini dört gözle bekliyor.Bayram  günü gelsin oğlumu torunumu göreyim diye yıllara bakar. Biz onların bu beklentilerini dikkate almayıp tatil yörelerinde bayramı geçirdiğimizde onları ziyadesiyle  üzmüş,kalplerini kırmış oluruz. Bu bayramlar onlar için zehir oluyor. Onun için böyle milli bayramların en anlamlı ve geleneğimize uygun kutlama  şekli ailelerimiz ile bir araya gelip akrabalarımızla birlikte kutlamaktır. Bu geleneğimizi kaybeder. Bazı sosyete,entel çevrelerinin benimsediği gibi “sen aileyle bir araya  gelmeye boş ver deniz kenarında otellerde kafanı dinle” demek bayramın özüne ve milli değerlerimize aykırı bir kutlama yöntemidir. Bayram günlerinde yanlarına gitmediğimiz yakınlarımız belki de gelecek bayramda hayatta olmayacaklardır. Bu durumda bayramlarda  elini öpmediğimiz ailelerimizin kaybından üzüntü duymayacak mıyız?   İçimiz sızlamaz mı?  Bayramların güzelliği ailelerle birlikte yaşanmalı,ayni hava teneffüs edilerek sevgiye saygıya  odaklanmalı.

Böyle bayram günlerinde özellikle toplu konutlarda, apartmanlarda yaşayan komşular birbiri ile bayramlaşmayı ihmal etmemeli. Günümüzde, ayni çatı altında yaşadığı halde bayramlarda birbirine gidip gelmeyen komşular var.

Bunlar Türk milletine has hoşgörü ve sevgiyi zedeler. Bu sevgi yazlaşmasına fırsat vermemeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Mübarek Kurban Bayramınızı en içten duygularla kutlar, huzurlu ve mutlu günler geçirmeniz dileklerimi sunarım.

 379 total views,  2 views today

Next Post

BEDESTEN ARKASINDA TRAFİĞE ÇÖZÜM BULUNMALI

Edirne Merkez Bedesten arkası otopark çevresinde gündüzleri  trafik iyice  kilitleniyor. Yolda seyreden araç sürücüleri  bu yollardan geçmek için  yer bulamadığından yakındığını belirten  çevre esnafları” Zorunlu ihtiyaçları için aracı ile buraya gelen insanlarımız  araçları için geçecek yol bulamıyor. 7 yolun kavşağı olan bu yöreye park eden araçlar trafiği içinden çıkılmaz hale […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp