Nöbet ücreti ödemesini de kaldırın olsun bitsin

admin

Türk Sağlık Sen Keşan Devlet Hastanesi önünde düzenlediği eylemde konuşa Türk Sağlık Sen Edirne Şube Başkanı Halim Kanpolat, bugün burada bulunan Türk Sağlık Sen üyeleri başta olmak üzere, tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının,  tüm meslektaşlarının mali, özlük ve sosyal haklarının daha iyi şartlara getirilmesi için bir araya geldiklerini belirterek şunları kaydetti.”

türk sağlık sen

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, gerektiğinde bu sınırlarında dışında, yedi gün, 24 saat, yaz-kış, bayram-seyran, gece-gündüz demeden çalışan Sağlık çalışanıyız.

Bu ülkenin doğusunda, batısında, güneyinde kuzeyinde, her karış toprağında insan hayatı için hizmet veriyoruz. Gerektiğinde evimizden, ailemizden uzakta çalışıyoruz.

Sağlıkta bir dönüşüm süreci yaşanmakta ve bu süreç, sağlık çalışanlarının işyerin de ortaya koyduğu üstün fedakârlıklarla sürdürülmeye çalışılmaktadır. Hastanelerde tüm sağlık personeli olarak gecemizi gündüzümüze katarak halkımıza hizmet vermeye çalışmaktayız.

Ancak ne yazık ki, hekim dışı sağlık personeli olarak her türlü riske, hastalığa, zorluğa ve imkânsızlığa rağmen, vermiş olduğumuz hizmetlerin karşılığını hak ettiğimiz şekilde alamamaktayız.

2004 yılında performansa dayalı döner sermaye sisteminin Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulmasıyla birlikte hastaneye gelen hasta sayısının 650 milyona ulaştığı ve çalışanlardan beklentilerin had safhaya ulaştığı bir süreci hep birlikte yaşıyoruz. Hastaneye gelen her hasta ekip hizmeti gereği her çalışan tarafından tedavisi için her şey yapılmakta, ancak ne yazık ki performansa dayalı döner sermaye sistemi hekim dışı sağlık personeline uygulanmamış ve hekim dışı sağlık personelinde büyük bir hayal kırıklığı yaşatmıştır.

Hepinizin bildiği gibi, bizler, risk altında çalışmaktayız. Tüm çalışanların mesleklerine ve yaptıkları işe saygı duymakla beraber, sadece mesai saatleri içinde, masa başında evrak işiyle uğraşan bir memurla, sağlık kurumlarında her türlü risk altında, mesai kavramı olmadan, gerektiğinde gün aşırı nöbet usulüyle çalışan sağlık personelinin aynı maaşı alması, akıl ve mantıkla bağdaşmayan, hakka ve hukuka uymayan bir duruma dönüşmüştür.

Türk Sağlık Sen olarak, Sağlık Çalışanlarının maaşlarının bir an önce yaptıkları işin karşılığı olan düzeye getirilmesini, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili devlet kurumlarından talep ediyoruz.

Bunun yanı sıra, Döner Sermaye ödemeleri yani Sabit Dışı Ek ödeme adı altında verilen ücretlerde mevcut olan haksız dağıtım, kimi kurumlarda hiç bir ödeme yapılmaması, döner sermaye gelirlerinin adaletsiz bir şekilde paylaştırılması asla ve asla kabul edilebilir bir durum değildir” dedi

 

 

 176 total views,  2 views today

Next Post

O kadar zor mu?

Edirne’nin eski resimlerine bakıyorum. Tarihi köprülerimizin üzeri bugünkü gibi zifir karanlık değil. O günlerin kısıtlı imkânları ile köprüler aydınlatılmış insanların geceleri çekinmeden geçebileceği duruma gelmiş.  Bu aydınlatma işi öyle çok masrafla sağlanmamış. Köprünün yanlarına dikilen direklerden tarihi köprüler ve çevresi rahatlıkla aydınlanmış. Bugünkü gibi o zaman da köprülerin aydınlatılması gündeme […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp