Nurten Çalışkan; “Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur.”

admin

CHP İL Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetledikleri belirtildi.  İl Başkan Vekili Nurten Çalışkan tarafından yapılan basın açıklamasında; “Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta BAD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyük elçilik binasının, İsrail Devleti’nin 70. Kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye, İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşamış olduğunu vurguluyoruz.

ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm Dünya’dan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır.

CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında olmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Türkiye temsilciği CHP İktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP Genel Başkanları Filistin davasının

sadık bir destekçisi olmuştur. Bugün de CHP VE Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur.

Bugün Türkiye olarak

Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslar arası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistin’li kardeşlerimize rahmet diliyoruz.” Dedi.

 

 249 total views,  2 views today

Next Post

AK Parti Aday Adaylarının Tanıtım töreni gerçekleşti.

AK Parti İl Başkanlığında Milletvekili aday adayı tanıtım töreni düzenlendi. Törene AK Parti İl Başkanı Nesim İba, 27. Dönem Milletvekili aday adayları, parti üyeleriyle birlikte basın mensupları katıldı. Törende ilk olarak İl Başkanı Nesim İba konuşma yaptı. Tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ederek konuşmasına başlayan İba; “Toplam 14 arkadaşımız […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp