O İnsanlarımızı Gördükçe Utanmalıyız..!

admin

Eski İstanbul Caddesinin Saray Oteli yanında trafik ışıklarının bulunduğu noktada köye gidecek minibüslerini bekleyen her yaşta insanlarımızı gördükçe içim sızlıyor. Yaz kış,  soğuk sıcak havalara aldırmadan duvarın dibinde ulaşım araçlarını bekleyen bu insanlarımızın durumu kimsenin dikkatini çekmiyor mu?

Yaşlı kadınlar çocuklar saatlerce araç burada duvar diplerinde araçlarının gelmesini bekliyor. O insanlarımız için geçici de olsa oturabilecekleri bir yer, yağmurdan korunacakları bir kabin yapmak mümkün değil mi?

Köylülerden gelen insanlarımızın böyle sağlıksız ortamda içler acısı halini gördüğüm ve utandım. Bu görüntüleri bugüne kadar haber olarak çeşitli kez gündeme getirdim. Bu insanlarımıza belki sığınabilecekleri bir yer yapılır diye bekledim. Muhteremler bu haberlerimi anlaşılan dikkate almadılar.

 Kentin yönetiminden sorumlu zatı muhteremler kıymetli zamanlarından birkaç dakika ayırsın bu insanların ne durumda olduklarını köylerine gitmek için saatlerce yağmur soğuk sıcak altında aracını bekleyen insanlarınızı görsünler. Vicdanları sızlamıyorsa söylenecek bir şey yok. O insanlar bizim insanlarımız.  Kent insanlarımıza  bol bol ihsan edilen  medeni  haklarından bir bölümünü duvar dibinde araçlarını bekleyen bu köylü vatandaşlarımıza sağlamalarının  bir yolu yok mudur?

Bazıları buradaki insanlara sığınabilecekleri bir yer yapılmamasını şu gerekçeye dayandırıyorlar. Efendim orası sahipli imiş, böyle bir durak yeri yapılamazmış.

     Bu insanlarımız yıllardır burayı durak seçmişler bu alan da yıllardır boş duruyor.  Burada portatif bir yolcu sığınma yeri yapılamaz mı?

    Bu o kadar masraflı çok sorumluluk getiren bir iş değil, karşı çıkan olursa kabini söker atarsınız.

Kentlerde yapılan gereksiz harcamaların, hizmetlerin yanında burada yapılacak küçük bir katkı “devede kulak” sayılır.

 İnsanlarımıza bu tür hizmetler çok görülmemeli.

    Tüm bu olumsuzluklara rağmen, ben bu insanlarımızın mağduriyetlerinin savunucusu olacağım.

Hastane için gelen yaşlı bir köylü kadınımızın şu sözlerini hiç unutamıyorum.

biz köylüler şehirlilerin hakkına sahip olamayız.

    Bizim buradaki sefil halimizi görmüyorlar mı? Buradan geçen yabanı turistler bizim bu durumumuzu görüp gülüyorlar. Bu bizim utancımız değil, bize bunu layık görenlerindir. Erkeklerimiz kahveye gidip sığınacak bir yer buluyorlar. Bizim böyle bir imkânımız da yok. Çoluk çocuk saçak altında sığınıp araba bekliyoruz.

    Şehirliler bizim onlara gösterdiğimiz saygıyı ne yazık ki bizlerden esirgiyorlar, bize bu eziyetin yapılmasını layık görüyorlar

Bu sözler karşısında hicap duymamak üzülmemek mümkün mü?

Oradan geçtiğimde hep o yaşlı kadının sözleri aklıma takılıyor. Hala da bu insanlarımız için sığınabilecekler bir kabin yapılacağı beklentisi içindeyim. Buradaki görüntüler içimi parçalıyor, beni  huzursuz ediyor.

    Ve siz köy muhtarlarımız ve mahalle muhtarlarımız, bu görüntü sizi rahatsız etmiyor mu?

    Bu insanlarımıza  en çok sahip çıkması gereken sizler değil misiniz. Bu vatandaşlarımızın görüntüleri  çektikleri çileler sizleri huzursuz etmiyorsa söyleyecek bir sözüm yok. Bu durum da gösteriyor ki, şehir merkezli zatlar köylülerimizin bu perişan hallerini görmüyorlar sizlerin bu insanlara köy minibüslerini bekledikleri yerleri için geçici de olsa bir yer yaptırma gücünüz yok mu? İnsanların bu durumunu gördükçe içiniz sızlamıyor mu?

Ben bu işe kafayı taktım.  O yaşlı kadının sözlerini hiç unutamıyorum. Bu insanlarımıza sığınabilecekleri bir yer sağlayıncaya kadar bu konuyu gündemde tutacağım bu işi Belediye Başkanı mı, bir başkası mı çözer her kimse bu soruna çare bulursa o insanların sevabını  ve sevgisini kazanacaktır.

      Duvar dibinde gün boyu köye gidecek araçlarını bekleyen bu insanların bu sorunlarına çözüm bulalım  bu görüntüler için kendi halkımızdan utanmıyorsak buradan geçen yabancı turistlerden utanalım. Şehrimizi Dünya Kenti yapma iddiasında olanlar  bu görüntülerden huzursuz olmuyorlar mı?

Bir defa daha bu konuyu ilgililerin dikkatine sunuyorum. Lütfen bu insanlarımızın talebini gündeminize alınız

 143 total views,  2 views today

Next Post

Sağlık Bakanımız Cumartesi Günü Edirne’de

Ak Parti Edirne İl Başkanlığından yapılan açıklamada 28 Mart 2013 Perşembe günü Sağlık Bakanımız Sn Dr Mehmet Müezzinoğlu Atina’da. Cuma günü (bugün) Batı Trakya Gümülcine’de bir dizi programa katılacak olan Sağlık Bakanımız Sn Dr Mehmet Müezzinoğlu 30 Mart 2013 Cumartesi günü Edirne Ak Parti Teşkilat programlarıyla birlikte bazı STK toplantılarına […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp