ODA BAŞKANININ HAKLI UYARISI

admin

Ülkemizde yaz turizm sezonu geldi geçiyor. Edirne’miz  turizm gelirlerinden ekonomisini  daha ileri düzeye  çıkarılması beklenen illerden bu konuda  uygun koşulları bulunan  illerden  biri.

Tarihi kentimizin bu yönde çok avantajı var. Hiçbir ile nasip olmayan bir coğrafi  ve tarihi özelliğimiz var. Edirne  Avrupa kapısında AB üyesi iki devletle sınırı bulunuyor.

Bu ülkelerle ile bağlantı sağlayan karayolu ve demiryolu olarak kullanılan 6 sınır kapısı bulunuyor. Edirne’nin  bu imkanlar başka illerde olsa  ekonomik yapısı her halde Edirne’nin durumundan çok daha iyi durumda olurdu. Tüm bu imkanlar yok sayıldı.

Ankara gözüyle bakıldığında Edirne farklı gözle görülüyor. Kentimize destek verilmesi talebi geldiğinde diğer illerin parlamenterleri  anında buna  tepki gösteriyor. Onlara göre Edirne Türkiye’nin en imtiyazlı en çok devlet imkanlarından yararlanan bir il gözüyle görülüyor.  Bu gerçeği  yansıtmayan  görüşün yaygınlaşmasında bölgemiz parlamenterlerinin  ili tanıtımda yetersizliği Edirne’nin ekonomik durumunu yeterince anlatılmadığı gerçeği yatıyor.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Emin İnağ ile kentin turizm konusundaki durumunu görüştük.

İnağ her koşullarda  gücü oranında Edirne turizminin gelişmesi için gayret sarf ediyor. Edirne’yi yurtiçi ve yurt dışında tanıtım açısından çaba harcıyor.

O da Edirne’nin ihmal edildiğini bazı çevrelerin adeta bu kentin insanlarına hizmet açısından  ambargo uyguluyor, gelişmesini engelliyor diye yakınıyor Başkan İnağ böyle tanımlıyor.

Buna  örnek  olarak da, tarihi köprülerinin restorasyonunun geciktirilmesi, tarihi yörelere ulaşım yollarının  onarılmaması özellikle turistlerin Meriç ve Tunca nehirleri üzerindeki köprülerden geçişlerde yapılan kısıtlamalardan yakınıyor.

Oda başkanı İnağ,Yunanistan ile bağlantılı karayolu güzergahı üzerinde bulunan, yollarda  ulaşımın güçlükle yapıldığından yakınıyor.

Tarihi köprülerden turist otobüslerinin geçişinde engel getirilmesi üzerine,  turizm amacıyla gelen konuklardan Karaağaç yolu üzerine yapacağı gezilerde ya Gazimihal Köprüsü istikametinden gelen, kısmen yapılmış karayolundan  ve  Bosnaköy yöresinden gelen köy yolundan farkı olmayan  hiçbir kurumun sahiplenmediği  karayolunu kullanmak zorunda kalıyor.

Bu yol İnağın ifadesine göre,  ulaşım araçları için çok tehlikeli. Bu yoldan seyreden araçların altları yere sürünerek yol alıyor. Yolun çevresinde hiçbir yerde ışıklandırma diye bir önlem bulunmuyor.

Geceleri bu yılan eğrisini andıran yoldan geçmek büyük cesaret istiyor.

Bu yolların  turizm amacıyla gelen araçlar için kullanılıyorsa, ilimiz ve ülkemiz açısından gerçekten  onur kırıcı bir durum.Diyelim ki  bu yolda  bir trafik kazası oldu bunu ne karayolları ne de bir başka kurum kabullenmeyecek.Bu yol sahipsiz,köy yolu konumunda bir yol. Ne yazık ki, turistlere bu istikamette   giriş ve çıkışlarda bu yollara yönlendiriliyor. Hal böyle olunca bu  koşullarda bölgemize nasıl turist gelsin.

Türkiye’nin Avrupa yakasında en önemli kenti olan Edirne  bu denli ihmal edilmemeli. Bazı yıllar, özellikle  kış aylarında  bölgemizde  sel baskını oluyor.Yine  böyle bir  sel baskınında Karaağaç bölgesinde mahsur kalan  insanlarımızın tedavi için Yunanistan’a gitmesini istemiyoruz,bunu onurumuza yediremiyoruz. Bunu  önlemek için Pazarkule’den Yıldırım’a yaplması düşünülen  köprü projesi yıllardır gündemde.Bu proje bir türlü yapılamadı, şimdi gündeme alındı. İnşallah zamanında yapılır ve  bu yöreden gelecek yolculara ulaşımda rahatlık gelir. Tabii iş bu yolları yapılması ile de bitmiyor.

Edirne’nin ihmal edilme anlayışına son verilmeli.

AK Parti il Başkanı Müjdat   Kahve  yaptığı basın toplantısında yüzlerce turist aracının İstanbul’daki olaylar nedeniyle Türkiye’ye giriş yapmadığını  rezervasyonlarını iptal ettiğinden yakındı.

Bunlar doğru olabilir, bu olaylar turizmi  etkilemiş olabilir. Onun yanında Edirne’ye yapılacak devlet hizmetlerinin geciktirilmesinin  de  bölgemize turist gelişini olumsuz etkilediğini de dikkate almak gerekmez mi? Olaylar tek yanlı değerlendirilip herkesin olaylara kendi gözüyle bakıp hatalı uygulamalar  gündeme gelmezse, Edirne insanı hizmet için daha çok bekler.

 140 total views,  2 views today

Next Post

ETSO YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI

Geçtiğimiz hafta yapılan seçimle,ETSO seçimleri sonucunda Recep  Zıpkınkurt  yönetim Kurulu Başkanlığını kazandı. Bu  Seçimle  Yönetim kurulu ve Ankara Delegeleri  belirlendi.Çarşamba günü yapılan seçimle  de Meclis Başkanı ve yardımcıları ile  katip üyeliği kazananlar belli oldu.yönetim Kademesinin belli olmasından sonra  ETSO yönetimi mazbatalarını aldı. Mazbata törenine ETSO Yönetim Kurulu Başkanı  Recep Zıpkınkurt, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp