Oda Yöneticilerinin Yaz Turları

admin

fikri_yalin_koseMeslek oda yöneticileri özellikle bahar ve yaz aylarında deniz sahillerinde düzenlenen sözde seminerlere ve eğitimlere katılırlar.  Genellikle bu tür toplantılar turizmin yoğun olduğu yerlerde yapılır. Aslına bakılırsa bu toplantılar Odalarımızın ve meslek kuruluşlarımızın yöneticileri için çok yararlı ve eğitici olması gereken toplantılardır. Uzmanların da katıldığı bu tür toplantılarda ülkemiz ve dünyadaki teknik yenilikler, yasalarda yapılan değişiklikler gündeme gelir. Uzmanlar bu konular hakkında detaylı bilgi verirken, broşürler dağıtılır. sinevizyon gösterimi yapılar notlar alınır.

Onun yanında lüks otellerde tatilin de tadı çıkarılarak toplantılar son bulur. Her yıl bu tür meslek içi eğitim toplantıları devam eder gider.

Bu kuruluşların üst yönetiminde olanlar da böylece üyelerine yararlı hizmetler yaptıklarını söyler. Aslında çoğu kez buralarda olan, toplantılarda gündeme gelen, konuşulan tartışılan konular çoğu kez orada kalır. Bazı istisnalar( ETSO ve Ticaret Borsası) hariç diğer odalarımızın basın karşısına çıkarak, böyle toplantılarda görüşülenleri detaylı şekilde basına aktardıklarını hatırlamıyorum.

Aslında bu doğru değil. Üyelerinin katkıları ile bir yere gelen meslek kuruluş yöneticileri gittikleri yerlere katıldıkları toplantılara turistlik amaçla gitmemeli. Oralarda üyeleri ile ilgili bilgiler toplayıp daha sonra da meslek mensuplarına bu bilgileri aktarmalı.

Edirneli oda yöneticilerinde bu yeterince sağlanmış değil. Bu gezileri sonrası basına dağıtılan, kendi kafalarına göre klasik sözlerden oluşan ayaküstü düzenlenen haberler inandırıcı olmuyor. Böyle toplantıların detaylı bir şekilde kamuoyuna aktarılması gerekir.

Diğer taraftan T. Üniversitesi de yurt içi ve yurt dışına bir dizi seyahatler yapıyor. Bunların bir bölümü akademik toplantılar olabilir. Bunlardan basın mensupları bir şey anlamaz diye düşünebilirler. Bu yanlış bir davranış. Üniversitelerin bulunduğu illerdeki gazeteci arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Oralarda durum bizdeki gibi değil. Üniversiteler basın ve o bölge halkı ile daha iyi ilişkiler ve dayanışma içinde.

İlimizdeki Trakya Üniversitesi ile halkımızın, demokratik kuruluşlarımızın böyle bağlantısının olduğunu söyleyebilir miyiz? Rektörümüz göreve geldiğinden bu yana kaç kez basın toplantısı düzenledi. Aslında Trakya Üniversitesi Trakya’ya yönelik bir eğitim kurumu olmaktan çıktı.

Bugün Trakya’da her ilin Üniversitesi var. Trakya Üniversitesi Edirne Üniversitesi konumuna geldi. Onun için Edirne halkıyla bölgenin kitle örgütleri ile daha sıkı ilişkiler içinde olması, ortak sorunlar belirlemesi ve çözümde yardımcı olması gerekir.

Kuruluşundan bu yana aradan bu kadar uzun süre geçmesine rağmen bu birlik ve beraberlik sağlanamadı. Bakıyoruz Üniversite yöneticilerimiz açısından o yönde bir çaba da yok. Edirne’deki meslek kuruluşlarımızın da bu konuda yakınmaları var. Daha fazla vakit geçirilmeden bu dayanışma sağlanmalı. Üniversite kimsenin babasının malı değil. Başka illerde nasıl halkla bütünleşiyor, basın ile daha sıkı ilişkiler içine giriyor, Bazı seyahatlerde basını da dahil ediyorsa, Trakya Üniversitemiz aslına bakıldığında Edirne Üniversitemiz de bunu sağlamak zorunda.

Bugüne kadar böyle bir çaba olmadı. Bu üniversite Edirne halkının imkânları ve fedakârlığı ile kuruldu. Üniversitenin yapılması aşamasında tarlalarını yok fiyata verenler yıllar sonra ancak paralarını alabildi. Onun için Üniversite Edirnelilerin öz malıdır. Hiç kimse burasını bildiği gibi kullanamaz. Kullanmaya kalkanlara bir gün halk gereken dersi verir.

HERKES KURALLARA UYMALI

Trafik kurallarını göre acil durumlarda kullanılması gereken emniyet şeridi yollar bazı açıkgöz sürücüler tarafından sık sık kullanılıyor. Bu yönde sürücülerimizden tepki geldi: “ biz ışıklarda iki şerit halinde sıramızı bekliyoruz. Bazıları o anda emniyet şeridinde akıllarınca geçişte kolaylık sağlama peşinde. Trafik ekipleri bu tür açıkgöz sürücülere defalarca ceza yazdı. Fakat kural ihlalleri devam ediyor. Bu haksızlığın önüne geçilmesini, herkesin trafik kurallarına uymasını bekliyoruz. Meslektaşlarımızın trafik kurallarına eksiksiz uymalarını istiyoruz” uyarısında bulundular.

 196 total views,  2 views today

Next Post

“Buğday’daki Düşük Fiyatları Ayçiçeği’nde Görmek İstemiyoruz!”

Saadet Partisi Edirne İl Teşkilatı yeni çalışma dönemin ilk Aylık İl Divan Toplantısını Pazar günü yaptı. Toplantıya, İl ve ilçe Teşkilatlarının birim başkanları katıldı. Toplantıda, önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar konusunda bilgi veren il Başkanı Ali Demirkıran, yılsonuna kadar tüm ilçe kongrelerinin tamamlanacağını açıklayarak, “yeni çalışma dönemine daha güçlü bir teşkilatla […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp