ODA YÖNETİMLERİNDE KADINLARIN ADI YOK

admin

fikri_yalin_koseHafta sonunda yapılan Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Genel Kuruluna katıldım. ETSO büyük salonunda yapılan toplantıya Edirne merkez ve ilçelerinden yönetim için oy vermek üzere gelmiş yaklaşık üçyüz üye bulunuyordu. Bu genel kurulla esnaflarımızın İllerde en üst yönetimi seçilmiş oluyor.

Salonda bu yönetim için oy verecek kadınlarımızın olup olmadığına baktım. Öyle ya işyerlerinde çalışan kadınlarımızın oranı erkeklere oranla yarıya yakın düzeydeydi. Bazı işyerlerinde kadın sayısı daha fazlaydı. Ağır sanayi dışında kadınlarımızın çalışmadığı işyerleri yok gibi. Onların da böyle toplantılara katılıp söyleyecek sözleri ve talepleri olacağını düşündüm.

Maalesef oy sayımı yapacak resmi görevliler dışında kadın göremedim. Bunu bir eksiklik olarak görüyorum. Bir yandan kadın erkek eşitliğinden dem vuracaksın. Kadınların hakkını savunur görüneceksin. Böyle önemli toplantılarda temsilci olduğunda “Sizin burada işiniz yok” diyeceksin.

Bunu çağdaş, demokrat yapıda olan Edirne’mize yakıştıramadım. Toplantıya katılanlara bu görüşümü ilettim onlar da kadınlardan temsilci olması görüşündeler. Fakat iş seçime geldiğinde kadınlar unutuluyor, yok sayılıyor. Bu tür toplantılarda kadınlarımızın da meslek mensupları ve kadınlar olarak söyleyecekleri sözleri vardır.

İşyerlerinde kadınların dikkate alınmadığı, işyerlerinde kadınların da çalışacağı dikkate alınmadan dizayn edildiğini ve başka sorunlarını dile getirebilirlerdi.

Toplantılarda temsilcileri olmadığı için bunlar dikkate alınmadı. Dilerim,  bundan sonra yapılacak Genel Kurullarda kadınlarımızın yönetimlerde söz sahabi olması dikkate alınır.

BELEDİYE BAŞKANININ YAKLAŞIMI OLUMLU

EDESOB Genel Kurulunu uzun süre izledim. Konuşulanları dinledim. Esnaf temsilcilerimiz sorunlarını yeterince dile getirecekler mi diye bekledim. Ne yazık ki, Genel Kurulda böyle bir havadan eser yoktu. Sadece kendi hesap kitapları üzerinde ve biraz da mevcut yönetimi başarısız göstermeye yönelik konuşmalara tanık oldum.

Belediye Başkanının toplantıda yaptığı konuşma bugüne kadar özlem duyduğumuz Edirne’mizin birlik ve beraberliğine katkı yapan bir konuşmaydı. Gürkan Konuşmasında; “ Edirne’deki kitle örgütlerimizin toplantılarında birlik içinde olduklarını gördüm. Bu Edirne’ye yapılacak hizmetler açısından çok önemli bir gelişme. Odalarımızın yöneticileri bu birlikteliğe katkı vermesi bizleri çok mutlu ediyor. Edirne Belediyesi olarak Edirne yararına yapılacak, kentin ekonomisine katkı yapacak hizmetlerde elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bundan herkesin emin olunmasını istiyorum. Bugüne kadar kentimizin yeterli oranda hizmet aldığını devlet hizmetlerinden yararlandığını iddia edemeyiz.

Başka illere yapılan devlet hizmetlerinin bir bölümünden Edirne’miz mahrum kalmıştır. El ele verdiğimizde bu hizmetlerin gelmesini sağlayabiliriz. Bunun için hangi makama gidilecekse Edirne Belediyesi olarak meslek odalarımızın yanında olacağız. Bu vaatlerimiz İlçelerimiz için de geçerlidir. Marmara ve Türkiye Belediyeler Birliğimizin toplantılarının Edirne’de yapılması teklifimiz olumlu karşılandı. Bu toplantıların yapılması ile Edirne’mizi daha geniş alana tanıtma imkânımız olacak. Dünya turizm kenti olan Edirne’yi turizm açısından geliştirmek için hepimize görev düşmektedir. Biz bu görevi üstlenmeye hazırız. Tüm meslek odalarımızın da bu yönde özverili çalışacağına inanıyorum” mealinde konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Gürkan’ın bu birlik ve beraberlik içeren konuşması çok olumlu karşılandı.

Toplantıda dikkat ettim siyasi partilerimizin temsilcileri yoktu. “Esnaflarımız ne söylüyor sorunları nedir” diye merak etmemişlerdi.

Seçim dönemi olsa böyle toplantılarda siyasilerden ön sıralarda yer bulmak mümkün olmazdı. Demek ki, siyasi partilerimiz sadece seçim çalışmaları döneminde bu tür konulara ilgi duyuyorlar. Bu dönem bittiğinde ilgi alanlarına girmiyor.

Dileğimiz, burada Belediye Başkanımızın dile getirdiği,  tüm kurumların Edirne’nin yararına olacak konularda birlik ve beraberlik içinde olmalarını sağlayacak temennileri söylemde kalmaz. Her kuruluş bunu özümser, yeri geldiğinde destekler. Bu sağlandığı takdirde siyasi partilerin tepesinde olan zatlar da Edirne’yi dikkate almak zorunda kalacaklardır. Mahalli basın olarak bu birlik ve beraberliğin sağlanmasında köstek değil destek olmak zorundayız.

 14 total views,  2 views today

Next Post

Kakava’da bir ilk yaşanıyor

Edirne Belediye Başkanlığı’nın organize ettiği Kakava Şenliklerinde bu yıl bir ilk yaşanacak. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin 653.Fetih kutlamaları programı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu yıl Edirne’de Kakava Şenliklerinde bir ilk yaşanacağını bildirdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Yüzyıllardır süren bir geleneği yaşatma gayreti içerisindeyiz. Ve bildiğiniz gibi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp