Odalarda Değişim Sürüyor

admin

      Meslek Odalarımızda yapılan seçimler sonucunda birbiri ardına yönetim değişimi yaşıyoruz. Gelen yönetimler eski yönetimlerden farklı iddiaları var, kurumlar arasında dostluk ve işbirliği istiyorlar.

İlk olarak Ticaret Borsasında yönetim değişimi yaşandı. Üç dönem Ticaret Borsası yönetim Kurulu Başkanlığını sürdüren, bu arada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği desteği olan Mustafa Yardımcı’nın görevi kaybedeceği düşünülmüyordu. Zira görevde olan yönetimler her zaman bu yarışa avantajlı oluyorlardı.

Bu kez beklenen olmadı. Yardımcı lehine olabilecek bu imkânlara rağmen yönetimi kaybetti. Onun yerine yeni bir yönetim görev başında. Yeni yönetim herkesle barış istiyor, birçok yenilik  yapmayı hedefliyor.  Gönül isterdi ki, Mustafa Yardımcı seçim sonrası büyüklük gösterip yerine seçilen yönetimi tebrik etmiş olsaydı, herkesin takdirini kazanırdı.

Bunu yapmadı, aslında iyi de yapmadı. Borsa seçimlerinde görev alan ekip çok iddialı göreve geldi. En önemlisi kurumlar arası barışı sağlayacağını söylediler. Öncelikle bunu sağlanmalıdır. Yeni yönetim mazbatasını da aldı resmen göreve başladı.

Bundan sonra görev başa düşüyor. Verilen sözler birbiri ardına yerine getirilmeli. Yeni kadro deneyimli ve vizyon sahibi kişilerden oluşuyor. Bu ekibin başarılı olacağına olması gerektiğine inanıyorum.

      Bu Borsanın görüntüsü ardından Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın ilk raunt seçimleri yapıldı. Meslek gurup temsilcileri hafta son unda yeni yönetimlerini belirleyecek.

Ticaret Borsasında olduğu gibi, ETSO’da da sağlıklı geniş görüşlülük sahibi dinamik bir kadronun yönetime geleceğine inanıyorum.

Seçim öncesi oy verecek üyelerle görüştüm.

    , nasıl bir yönetim istediklerini öğrenmek istedim. Ana hatlarıyla istenilenler şu noktada odaklanıyor.

  Odada görev alacak olan kadro geniş görüşlülük sahibi olmalı buna ihtiyaç ve zorunluluk var.

Her hafta Edirne’ye yurt içi ve yurt dışından çeşitli heyetler geliyor. Onları karşılayacak olan yöneticilerin bu konuda birikimi olmalı kürsüye çıktığı zaman elindeki yazılı metni dahi okuyamayacak seviyede olmamalı.

Bunu herhangi bir kimseyi itham etmek için söylemiyorlar, sadece özlemlerini dile getiriyorlar. Başka illerdeki ticaret odası yönetimleri de gördüklerinin Edirne yönetiminde de oluşmasını, daha aktif görev yapmasını, Ankara’da Edirne’nin haklarının daha cesurca savunulmasını, kentin yararına olacak konularda, projelerde tüm meslek kurumları, odaların ve siyasilerin tek yumruk olmasını  talep ediyorlar.

Meslek üyeleri eski yönetimi tasfiye etti.  Yönetim kurulu ve meclis başkanları ilk sınavı geçemediler. Bu yeni bir yönetim özleminden kaynaklanıyor.

Cumartesi günü oy verecek olan delegeler küçük gurupçu çıkarlarını bir yana bırakıp ittifak yapacakları, bu göreve layık kişilerle ortak hareket ettikleri takdirde, Ticaret Borsasında olduğu gibi ETSO yöneteninde de benzer yönetimin göreve geleceğine inanıyorum. Burada bir endişemi de dile getirmek isterim.

Küçük olsun benden olsun” mantığı ile hareket edip birkaç yandaşı ile seçimde beklenmeyen bu görevi yürütecek konumda olmayanları göreve gelmesine çanak tutulursa bu güzide kurumumuza en büyük zararı vermiş olacaklarını göz ardı etmemeleri gerekir.

Dilerim böyle bir hataya düşülmez. Demokratik bir seçimin ardından hafta sonunda yapılacak yönetim seçiminin de ayni güzellikle ve kurumun yaranını dikkate alarak en iyi yönetimi seçeceğini inanıyorum. Hafta sonunda nasıl bir tablo çıkacak beklenen yönetim oluşturulacak mı, bekleyip göreceğiz.

 Onun ardından Sarhat Birlik Yönetimi de “Değişimde biz de varız” dedi, Serkan Oltandiken de yenilenler kervanına katıldı. Onun yerine yeni bir yönetim geldi. O kadronun da Kooperatifte yenilikler getireceği inancındayım.

Eski yönetimin yapamadığını yapma iddiasıyla göreve geldiklerine ve rakibine fark atarak seçimi kazandıklarına göre, Tabanın bunu istemesi doğal. Bundan sonra yapılacak Oda ve meslek kuruluşu ve diğer seçimlerde benzeri yenileşme olacak mı?

 89 total views,  2 views today

Next Post

Mis Sabunu İhracatına Kısıtlama

Mis Meyve Sabunun üretimi, satışı ve ihracatı ile ilgili yasaklama getiriliyor ETSO tarafından yapılan açıklamaya göre.  17. yüzyılda Osmanlı’da misk, amber ve gül esansı karıştırılarak hamur kıvamına getirilen sabunun birebir meyve boyutlarında şekillendirilmesi ve gerçek meyve renklerine uygun şekilde boyanmasıyla imal edilen meyve sabunları, zamanla Osmanlı sarayına, sultanlara, yerli ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp