ODALARDA SEÇİM OYUNLARI

admin

Bir erteleme olmazsı, önümüzdeki ay içinde Ticaret Borsası ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odasında seçim var. Bu kuruluşlarda görev yapacak yeni yönetimleri belirlenecek.

 Edirne kamuoyumuz bu seçimlerle fazla ilgilenmiyor. Halkın yaşam derdi başından aşkın. Odalarda seçimlerin hangi koşullarda olduğunu ne oyunların döndüğünü düşünecek zamanı da yoktur. Aslında bu seçimlerin de halka yeterince tanıtılması  da yapılmaz.  Zamanı geldiğinde bir bakmışsınız ki seçim olup bitmiş.

Böyle kuruluşların oda ve borsaların seçimleri adeta bir engelli koşuyu andırıyor, Seçimlerde önünüze getirilen bu engelleri bir bir aşarak hedefe ulaşmanız çok zordur. Seçimler için akla hayale gelmeyen engeller getirilmiştir. Son dakikalarda sağlanan ittifaklar kafa kol bağlantıları bu konuda dönen numaralarla bir bakarsınız hiç hesapta olmayan bir yönetim bu kuruluşların başına gelip oturmuş.

Türkiye’de Milletvekili ve mahalli seçimlerinin adil olmadığı ve halkın iradesini yansıtmadığından yakınır dururuz. Herkes bu konudan şikâyet eder. Bir an önce seçim yasalarının değiştirilerek halkın iradesini yansıtan adil bir seçim sisteminin gelmesini bekler.

Peki, odaların seçimleri gelen yönetimler üyelerinin iradelerini yansıttığını iddia edebilir miyiz? Buralarda doğru adil üyelerinin talebini yansıtan bir seçimin yapıldığını söyleyebilir miyiz?

Bu konuda hesap kitap ortada. Örneğin ETSO’da bir meslek gurubundan bir bakıyorsunuz senin mesleğinle ilgisi olmayan bir meslek gurubunun içine atılmışsın onlarla birlikte seçime girip seçilebilme imkânın yok ediliyor. Çok üyeye sahip meslek kuruluşlarının temsilcileri yıllarca bu seçimlerin galibi olan kişiler oluyor. Bu kurumu temsil edenler her zaman olduğu gibi zeytinyağı misali üste çıkıp meclise girmeyi başarmış.

Bu odalarda seçiler isimlere baktığımızda yıllarca değişmeyen bu tabloyu rahatlıkla görebiliyoruz. Siz bu tür seçim sisteminden mesleklerin bir başka mesleğe monte edilmesinden alengirli seçim sistemi sonucunda sağlıklı bir sonuç bekleyebilir misiniz?

Odalarımızda uzun yıllardır bu böyle bu antidemokratik uygulamalı seçimler devam ediyor. Bu çarpık seçim sistemini düzene sokmak daha demokratik bir seçim getirmek için yapılan çabalar ne yazık ki yeterli olmuyor.

Ticaret Borsa seçimleri her ne kadar daha farklı olsa da, seçim öncesi askıya çıkan yeni üyeler ve işe göre adam yerine adama göre görev anlayışının dikkate alınması, hizmete değil kişilere göre guruplaşmalar bu kurumlarınızdaki meclislerin ve yönetim kurullarının etkili ve başarılı görev yapmalarını engelliyor.

Her yönetim kendini göreve getirecek üyeleri belirleme anlayışı devam ettiği sürece odalarımızda demokratik yoldan görev değişikliğinin olması ham hayal olur.

Nitekim, Türkiye genelindeki oda yönetimlerine baktığımızda büyük çoğunluğunda bu anlayışın hâkim olduğunu görürüz. Odaların seçimleri için ayak oyunları aylar öncesi başladı. Kim kimin yanında görev alacak. Kim adaylara yandan geçici de olsa destek verecek. Bunların hesabı yapılıyor.

Meslek kuruluş temsilcilerine vaatler bu seçimin sonucun belirlenmesinde büyük etkin olacaktır. Farklı yerlerde yapılan toplantılarda bu ittifak konularında pazarlıkların olduğunu duyuyoruz.

Amacımız şu ve bu gurubun kazanmasından öteye Edirne’mize iyi hizmet verecek bir oda yönetiminin göreve gelmesi.

Şu anda yönetimde olan oda yönetimlerinin başarılı olup olmadığının iyice irdelenmesi.  Bu konuda başarılı olmayan yönetimlerin yerine yenilerinin daha başarılı olacakların gelmesi için  oda yönetiminde söz sahibi olacak kişilerin   her şeyi bir yana bırakıp  kafa yorup sağlıklı karar vermeleri gerekir.

Bu yapılmadığı takdirde. Her şey olup bittikten sonra sonra hiç kimsenin “Ah ne yaptık elim kırılsaydı da oy vermeseydim “ diye yakınmaya hakkı olamaz.

ÖZLÜ SÖZLER

İsterseniz  yanlış düşünün ama her durumda  kendi kafanızla düşünün.

                                                                Doris Lessing

Gül sunan her elde daima  bir miktar gül kokusu kalır

Çin Atasözü   

 8 total views,  2 views today

Next Post

ADEN Koleji öğrencileri hafta sonu Edirne’deydi

ADEN Koleji Gezi Gözlem Kulübü, 6 Nisan 2013 Cumartesi günü Edirne’ye gezi düzenledi. 4. Ve 5. Sınıf öğrencilerinin katıldığı gezide, Edirne’nin tarihi yerleri hakkında rehber eşliğinde öğrencilere bilgiler verildi. ADEN Koleji İlkokul Müdürü Mehmet Engin, konu hakkında yaptığı açılmada, öğrencilerin Edirne’de bulunan tarihi ve kültürel yerleri yakından görmeleri ve incelemelerinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp