Öğrenci velileri dikkat.!

admin

fikri_yalin_koseSon yıllarda halkımızın ve özellikle gençlerimiz arısında cep telefonu ve bilgisayar aşkı gittikçe  yaygınlaştı. Aslında bu araçlar yerinde ve zamanında kullanılması durumunda insanlarımız için çok yararlı gereçlerdir.

            Böyle kullananlar için  söylenecek bir şey olamaz. Peki, özellikle gençlerimiz her yaşta öğrencilerimiz cep telefonlarını ihtiyaç halinde mi kullanıyorlar?

Ben sürekli toplu taşıma araçlarıyla ev ve işyerime gidip geliyorum. Şehir içinde bu kısa yolculuk anında gençlerin konumunu anlamak mümkün.  Minibüslerde seyahat eden öğrencilerimizin tamamına yakınının elinde cep telefonu, parmakları sürekli cep telefonu üzerinde kimi mesaj yazıyor, kimi oyun oynuyor. Gençler arasında birbiri ile sohbet eden veya çevresini seyreden özellikle de bir kitap ve gazete okuyana hiç rastlamadım.

            Bunlar genellikle üniversite gençliği. Bu gençlerimiz sadece yolculuk anında değil evlerine geldiklerinde de, bilgisayar başında zaman tüketiyor. Aileleri, arkadaşları, eş dostları ile sohbet etme genç nufus arasında yok denecek kadar az.

Bilindiği gibi gelişen teknoloji ile cep telefonları çok amaçlı kullanılır duruma geldi. Bu özellikleri nedeniyle de  gençlerimizi daha  bağımlı hale getiriyor.

            Üniversite gençliği dışında lise, ortaokul hatta ilkokul çağındaki öğrencilerin de cep telefonu sevdası var .Çoğu kez öğrencilerin elinde kitap göremezsiniz,  her birinin elinde cep telefonları var.  Daha da ilginç olanı kitap okumak için, İl Halk Kütüphanesine giden öğrencilere dikkat ettim, kitap okumak için gelmelerine rağmen ellerinde cep telefonları ile zaman geçirmeleri gerçekten düşündürücü, bu gelecek nesillerimiz için iyiye alamet değildir.

Avrupa ülkeleri gençler arasında yaygınlaşan bu durumun farkına varmış olacak ki,  gereken önlemleri almış ve  bu araçların kullanılması yönünde kısıtlamaya gidilmiş, eğitimlerini de  buna göre düzenlemiş.

Bizde ise durum tamamen aksi  istikamette çocuklarımız bilgisayar başında oynadıkları veya cep telefonu kullandığı zaman veliler ” Bak benim çocuk ne kadar akıllı  bilgisayar kullanıyor” diye övünüyor, kullandığı sistemin ne olduğuna bakmıyoruz.

            Kentimizde ve her ilde  cep telefonu ticareti yapan  işyerlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu sektör dünyada en çok pazarı olan kar sağlayan bir sektör.  Kullanıcıların ilgi alanına göre teknolojik gelişme sağlanıyor. Bu aletleri  satın almakla da iş bitmiyor. Kullandığın sürede ücret ödemek zorundasın ödenen  ücret bazen ekonominizi sarsacak duruma gelebiliyor.

Öğrenciler yaz tatiline girdi. Birçok aileden öğrenciler karne hediyesi olarak  cep telefonu veya bilgisayar benzeri araçlar alması teklif ediliyor. Bunun dışında öğrencilerin kültürünü genişletecek kitap ve benzeri talep edenler yok denecek kadar az.

            Veliler de evlatlarının bu talebini kırmamak için  mecburin isteklerini yerine getiriyor. Aslında iyi mi kötü mü yaptıklarını hesap etmiyorlar. Öğrenciler yaz tatilinde  dinlenip arkadaşları ile oynayacakları tatilin tadını çıkaracakları yerde bilgisayar ekranı başına hapsedilerek geçiriyorlar.

Gelişmiş teknoloji ürünlerinde öğrencileri cezp edecek oyunlar ve diğer görüntüler geleceğimizin güvencesi olan öğrencilerimizi bağımlı hale  getiriyor. Bazen gençler üzerinde karakter değişimi dahi  yapabiliyor. Kötü alışkanlıklara ve kendisine zarar verecek arkadaşların oluşmasına  zemin hazırlıyor. Bilgisayardan etkilenip evden kaçan veya ekranda gördüğü macerayı kendince yaşamak isteyenleri basından öğreniyoruz.

            Onun için veliler gelişme çağındaki öğrencileri sürekli denetim altında tutmaları gerekir. Çevrelerinde ve bu ekranlar kanalıyla öğrencilere  tuzak hazırlayan kötü alışkanlıklara sevk etmek isteyen zehir tacirlerinin en büyük pazar alanının gençler olduğunu hatırdan çıkarmamalı.

Veliler öğrencilerde kişilik değişikliğini,  sinirli halini, çevresine  yaklaşımda farklılık  gördüklerinde karakterlerinde farklılık   sezdiklerinde o anda çekinmeden bu konuda ilgili uzmanlara başvurmaları bu değişikliğin nedenlerini  araştırmaları  gerekir.

            Bu yönde ihmaller bazen çocukların hayatına da mal olabilir. Velilerin her an gözleri çocuklarının üzerinde olmalı. Bu  iş ihmale gelmez. Özellikle tatil günleri çocuklara tuzakların yoğunlaştığı günlerdir. Veliler de  çocuklarına yaklaşımda onları anlayacak  şekilde yaklaşmalı  zorlukla ve dövüp tehdit ederek yapılan uyarılar  çoğu kez ters tepki yaratır.

Öğrencileri kazanacağımız yerde kaybetmiş oluruz. Bunun için de öğrenciler kadar velilerin de bu yönde eğitimli olmaları gerekir.

 119 total views,  2 views today

Next Post

"Dar-ül Hadis Edirne’nin Yüz Akı"

              Edirne Valisi Dursun Ali Şahin inanç turizminin en uğrak yerlerinden biri olan Dar-ül Hadis camisinde incelemelerde bulundu. Cami imamı Mahmut Eroğlu tarafından karşılanan Vali Şahin, caminin ziyaretçi defterini imzaladıktan sonra bilgiler aldı. Vali Şahin daha sonra caminin haziresinde bulunan türbe ve mezarları ziyaret […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp