Öğrenciler bugün ders başı yapıyor

admin

 

HÜSEYİN ÖZCAN

 

 

 

 

 

 

İki hafta gecikmenin ardından tüm ülkede ilkokul, ortaokul ve liselerde 2015-2016 Eğitim- Öğretim Yılı bugün başlıyor. Yeni Eğitim ve Öğretim yılının açılışı ile ilgili tören Merhum Fahri Yücel’in adını taşıyan ilkokulda yapılacak. Ülke genelinde 18 milyon öğrenci için ilk ders zili çalacak. Bu yaklaşık bir milyon 136 bin öğrencinin ilkokul birinci sınıfa, yaklaşık 1. Milyon 200 bin öğrencinin de okul öncesi eğitime başlaması bekleniyor.  Her yıl okulla başlandığının ilk haftası 1.ve 5. Sınıflara uygulanan uyum programı okulların açıldığı ilk haftada yapılacak. 28 Eylülde başlayan yeni Eğitim ve Öğretim yılının ilk dönemi 22 Ocak 2016’da son bulacak. Bu yılın eğitim ve öğretim maratonu 17 Haziran 2016’da son bulacak. Edirne genelinde de bu eğitim ve öğretim döneminde öğrenciler 290 civarında okul ve eğitim kurumunda öğrenim görecek. Bu okullarda toplam 3100 derslik mevcut. Edirne genelinde ilkokul ortaokul ve liselerde  yaklaşık  60 bin öğrenci ile  4.500 öğretmen bulunuyor. Edirne’de okullarda sınıflara 20 öğrenci düşmektedir. Okulların açılması ile birlikte trafik ekipleri de gerekli önlemleri aldı. Ulaşım araçları okulların önlerinde seyir halinde hız sınırına riayet edecekler. Özellikle okulların giriş çıkış saatlerinde önlemler artırılacak. Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması nedeniyle bir mesaj yayınladı. Özcan’ın mesajı şöyle:

“Sınırsız sevgi yumağı çocuklarımızla, sınırsız bilgiye ulaşmanın kaynağı eğitime adanmış öğretmenlerimizin buluşmasına tanıklık ediyoruz. Her birimiz aynı umutlarla, aynı duygularla,  emin adımlarla, aynı ufka yürüyoruz.

Eğitim, çağdaş medeniyetler seviyesine çıkabilmek için günümüzde herkesin varını yoğunu dökerek elde etmeye çalıştığı en önemli süreçtir. Aynı zamanda ülkemizin her bir ferdini mutluluğa ulaştıracak kaliteli bir yaşamın yolunu açan geleceğin tek anahtarıdır.

Eğitim, karşılıksız paylaşmaktır. Gönülleri ve zihinleri çağımızın modern prangalarından kurtarıp kapıları ardına kadar açmaktır. Hiçbir maddi payenin değer biçemediği, hiçbir şahsi gayenin fedakârlığının önüne geçemediği, tüm yürekleri aydınlatan sevgi ve bilginin üzerine inşa edildiği bir sevdanın adıdır.

İdealleri gerçeğe dönüştüren, amaçları hedefe vardıran güzide kurumlarımızda, bugün yeni bir başlangıçla, tarifsiz bir heyecanı yaşıyoruz. Sınırsız sevgi yumağı çocuklarımızla, sınırsız bilgiye ulaşmanın kaynağı eğitime adanmış öğretmenlerimizin buluşmasına tanıklık ediyoruz. Her birimiz aynı umutlarla, aynı duygularla,  emin adımlarla, aynı ufka yürüyoruz.

Ne mutlu ki; pırıl pırıl yüzler, bilgiye susamış zihinler, sevgiyle dolup taşan minik yürekler, bugün emin ellerdedir. Her öğrenci bir cevher, her öğretmen ise onu mücevhere dönüştüren en büyük değerdir. Birikimiyle, çabasıyla eğitimin lideri olan öğretmenlerimiz, aydınlık geleceğimizin mimarlarıdır.

Eğitim camiası olarak bizler; öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve eğitime destek olan her gönüldaşımızla birlikte, büyük bir aileyiz. Hayatın en birinci işi eğitim olduğunun bilinciyle çocuklarımızı sadece akademik anlamda değil, onları her alanda özgün, etkin ve başarılı kılacak, kültürel, sanatsal, sosyal ve sportif projelerle de güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Amacımız, Ulu Önder Atatürk’ün “En önemli ve verimli vazifelerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur.” veciz sözünün gereğini yerine getirmek, eğitimde mutlaka başarıya ulaşmaktır.

Eğitimde başarı-başarısızlık ortak sorumluluğumuzdur. Hedeflediğimiz sonuç, ancak tüm paydaşların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesiyle gerçekleşebilir. Çok iyi biliyoruz ki; geçmişin birikimini geleceğe taşıyacak olan, geleceğin eğitimini almış bugünün gençleri olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasının İlköğretim Haftasını kutluyor, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının Ülkemiz, Edirne’miz, velilerimiz, öğrencilerimiz ve tüm eğitim çalışanlarımız için sağlıklı, huzurlu ve başarılı olmasını temenni ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum”

 

 

 146 total views,  2 views today

Next Post

Bir bayram daha geride kaldı

            Ramazan Bayramı ardından ikinci dini bayramımız olan Kurban Bayramı da sona erdi. Gelecek bayramlara ya kısmet. Zira gelecek dini bayram 2016 yılının sıcak günlerine, temmuz ayı sonuna geliyor. Bu bayramda gerçekten bayram günlerine yakışması gereken notları düşmek isterdim, fakat olmadı. Daha önceki bayram günlerini aratmayacak belki de onlardan daha […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp