Öğrencilerden TEMA Vakfı’na destek

admin

21 Mart Dünya Orman günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su günü nedeniyle öğrenciler bir etkinlik düzenledi. Edirne Belediyesi önünde öğretmenlerinin gözetiminde bir araya gelen Yüksel Yeşil İlkokulu, Hatice Elkurt Ana Okulu, Vali Fahri Yücel İlkokulu, Trakya Birlik Ortaokulu, Bahçeşehir İlkokulu, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi İsmail Güner ve Alper Yazoğlu OrtaokulundanTema üyesi öğrenciler ellerinde pankartları ile Edirne Belediyesi önünden Slogan atarak Saraçlar Caddesine kadar yürüdü.

ÖĞRENCİLERDEN TEMA VAKFINA DESTEK (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada bir konuşma yapan Edirne Tema Vakfı İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Tema Vakfının belirlenen proje kapsamında Sırbistan, Kosova, Makedonya ve İtalya ile  eş zamanlı olarak, etkinlikler gerçekleştireceğini belirterek  şunları kaydetti; “ TEMA gönüllüleri  Dünya Su günü kapsamında “ Su zinciri farkındalık  yürüyüşleri” tanıtım ve bilgilendirme  stantları ile  su konulu  eğitim etkinlikleri   düzenlenecek. Farklı şehirlerde gerçekleştirilecek etkinliklerde gönüllüler” Su gıdadır” “ Su Doğaldır” ve Su sağlıktır” mesajlarına odaklanarak yaşamın temel kaynağı su ile orman ekosistemlerinin arasındaki etkileşimin önemine dikkat çekecekler.

ÖĞRENCİLERDEN TEMA VAKFINA DESTEK (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

ORMANLARA DİKKAT

Birleşmiş Milletlerce 2015 Dünya Su Günü’nün teması “ Su ve sürdürülebilir Kalkınma” Dünya ormancılık Günü’nün teması ise  “ ormanlar ve iklim değişikliği” olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler bu kapsamda, su varlığının sürdürebilirliğinin ve iklim değişikliği ile mücadelede ormanların önemine dikkat çekiliyor.

Dünyanın akciğeri olan ormanlar yaşam kaynağımız toprağı tutan yağışları düzene sokan ve canlılar için hayati önem taşıyan ekosistemlerdir. Ormanlar iklim değişikliğinin temel sebebi olan karbondioksiti atmosferden çekmek için çok önemli bir işleve sahiptir.

ÖĞRENCİLERDEN TEMA VAKFINA DESTEK (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ormanlar erozyon ve arazi kaymalarını önlüyor. Dünyada temiz suyun  %75’ini sağlayan havzaları koruyan ormanlar insanlar için alternatif geçim kaynakları yaratıyor. Dünyada 1.6 milyar insan orman alanları içinde yaşamlarını sürdürüyor, ormanlar dünya genelinde insanların geçim şartlarını iyileştirme sosyal kalkınma ve yoksullukla mücadelede de etkin rol oynuyor. Ancak kuraklık yangınlar ormansızlaştırma gibi iklim değişikliğinin olumsuz etkileri orman ekosistemlerinin işleyişini değiştirerek sosyal ve ekonomik değişikliklere de sebep oluyor.

Ormanlar sadece bir ağaç topluluğu olmadığı, içinde çok sayıda canlının beraber yaşadığı çevre koşulları ile canlılar arasında etkileşimin bulunduğu bir ekosistem olduğunu önemle vurgulamak gerekiyor.

ÖĞRENCİLERDEN TEMA VAKFINA DESTEK (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Tema vakfı olarak doğanın bir parçası olan insanın su ve orman varlıklarının önce korunması ve ardından geliştirme konusunda çalışması gerektiğini vurguluyoruz” dedi.

 

 

 11 total views,  2 views today

Next Post

Halkım nasıl bir milletvekili istiyor?

Hafta tatilinde olduğum gün halkımızın her kesiminden insanların  bulunduğu, sağcısı, solcusu, tarafsızının gittiği kahvelere gidip” 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde nasıl bir milletvekili arzuluyorsunuz? Parti gözetmeksizin bu konuda açıklama yapar mısınız?” diye soru yönelttim. Aldığım ilginç cevaplar satır başları ile şöyle; -Edirne’den milletvekili olacak kimsenin sesi daha gür çıkmalı, bazı illerin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp