TRT Haber’de yayınlanan “EĞİTİM EDİTÖRÜ” programına istanbul stüdyolarından canlı olarak katılan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu; “ÖĞRENCİLERİN EN ÇOK SEVDİĞİ İLLER ARASINDA EDİRNE, HER ZAMAN İKİNCİ OLMUŞTUR.” dedi.

Program Sunucusu Sezen Yüce; “Kıymetli rektörümüze sormak istiyorum… Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu…. Efendim şimdi Edirne’ye baktığınızda evet Öğrenciler için revaçta olan bir şehir.. Öğrenciler için nasıl bir yaşam nasıl bir hayat sanıyorsunuz öğrencilerinize bunu merak ediyoruz, bir taraftan da 4.200 gibi bir rakamla Uluslararası öğrencilere bünyesinde barındıran bir Üniversitenin Rektörüsünüz. O anlamda da oldukça geniş skalada bir öğrenci portföyünüz var, bölümleriniz fakülteleriniz oldukça fazla… neler söylersiniz?

Rektör Prof.Dr. Tabakoğlu; “Edirne bir Başkent. Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci başkenti 1361’de ecdadımız Edirne’ye geldiğinde hedefi büyük olduğu için buraya hemen bir başkent ilan etmiş ve buraya hızlıca medreseler kurmuştur. 1488 yılında 2. Beyazıt Külliye’mizde çok büyük bir Tıp Medresesi kurmuş ve bu medreselerde bu Orana üniversitelerinde yetişen öğrenciler biliyorsunuz Fatih Sultan Mehmet Edirne doğumlu, Balkanları ve dönüp İstanbul’u feth etmiş. Aslında biz Trakya üniversitemizi işte buradan başlatıyoruz.


“1982’den itibaren Trakya Üniversitesi adı ile hizmet veriyoruz.”
Sonra 1970’lerde belli bölümden açılıyor ve 1982’den itibaren Trakya Üniversitesi adı ile hizmet veriyoruz. Edirne gerçekten bir müze şehir, her şeyi de bir okul şehir. Köprüleri, hanları, Hamamları, yaşanmışlıkları, müthiş bir tarihi saraylar ile beraber ve medeniyetimizin en güzel eseri Selimiye ile beraber dediğim gibi bir açık hava müzesidir.

Esasında merkez nüfusu 160 BİN ve bizim toplam Trakya Üniversitesi’nin öğrenci sayısı 42 bin. Düşünün… 16O BİN Nüfusta 40 bine yakın bir öğrenci şehrin içinde geziyor, bir genç enerji sokaklarda. Esasen tam bir üniversite şehri. 3 nehrin gelip buluştuğu bir yer…. Meriç, Arda, Tunca ile buluşuyor… Yemyeşil ovaları ile tam bir ideal Yaşanacak bir yer. Güvenli, insanlar kapılarını kilitlemeden uyudukları, gece 3’te, 4’te bir kız evladımızın rahatça Sokakta gezebildiği bir şehir ve İstanbul gibi büyük bir metropole bu kadar yakın bazen karşıya geçmekten daha kolay Edirne’ye ulaşmak.

“Türkiye’de en çok Balkanlı öğrencinin tercih ettiği üniversiteyiz”
Trakya Üniversitesi çok büyük Cazibe Merkezidir. 14 fakültemiz var, 5 Yüksek okulumuz, 14 Meslek Yüksek Okulumuz var. Bu toplam 42 bin öğrenci ve bunun 4 bin 200’ü 63 ülkeden Uluslararası öğrenci ve 3.050 si de bunların Balkanlar’dan gelmiştir.
Türkiye’de en çok Balkanlı öğrencinin tercih ettiği üniversiteyiz. Biliyorsunuz Edirne bir Başkentti, aslında bir sınır şehri değildi. Bizim şimdi Balkanlarda Soydaş akraba, pek çok kalbi bizimle atan insanımız Türkiye’yi gözlüyor ve Türkiye’de okumak istiyor. Trakya Üniversitesi Bu anlamda eşsiz bir imkan sunuyor. Bu şekilde dediğim gibi 1500’den 3 yıl içerisinde 4.200’e çıkardığımız öğrenci sayısını İnşallah 2023’te 10 bin Uluslararası öğrenci hedefi ile ilerliyoruz.


“Edirne, her zaman en çok sevilen öğrencilerin iller arasında olmuştur”
Öğrenciler her zaman Edirne’yi sevmişlerdir. Öğrenci anketlerinde Hem uluslararası öğrencilerin Hem de normal öğrencilerimizin anketlerinde Edirne, her zaman en çok sevilen öğrencilerin iller arasında olmuştur, kim İkinci olmuştur, kimi 5.inci olmuştur. Ama genellikle Edirne ilk 5 içerisinde yer almıştır.
“Bizim çok geniş bir eğitim ordumuz var.”
Bizim çok geniş bir eğitim ordumuz var. 5000 çalışanımız var, bunun 2.500’ü akademik personeldir, yani hangi bölüme girerlerse girsinler çok ciddi bir hoca ve eğitimci kadrosu ile karşılaşacaklardır.
Bir öğrenci ne ister diye düşündüğümüzde, Kampüs hayatının gerçekten onları cezbedecek şekilde 24 saat açık kütüphanesiyle, alışveriş merkezleriyle, şehrin içerisine yayılmış 7 Kampüsü ile ve bu kampüslerin 3 tanesi Müze Kampüs. Mesela Güzel Sanatlar fakültemiz, bir Mimar Kemalettin Eseridir. Müthiş bir güzellikteki bir tren garı. Efendim Mimarlık fakültemiz bir Asker Garnizonu’nun bugünkü hali, İkinci Beyazıt Külliye’miz üniversitemizin Müzesi, bu müze Avrupanın en iyi müze ödülünü Aldı. UNESCO Dünya miraslarına girdi ve bizim eğitim yerimiz olarak kullanılıyor. Sarayiçi Yerleşkemiz diye bir yerleşkemiz var, yani Eski saray bahçesi Has bahçesi…. Çok uygun eğitim olanaklarıyla gerniş eğitim kadrosuyla öğrencilerin tercih edebileceği bir yer.