Öğretmen evi yıkılacakmış

admin

fikri_yalin_kose            Öğretmenlerin aylıklarından kesilen paralarla yapımı tamamlanan Edirne Öğretmen Evinin yapım hatası inşatta kullanılan çimentonun bozuk olduğu gerekçesiyle yıkılması kararlaştırılmış.

Kuruluşundan bugüne kadar yurdun dört bir yöresinden gelen eğitim emekçilerinin ve ailelerinin meslektaşları ile buluşup, dertleştikleri, yemek yedikleri misafirhane gibi faydalandıkları Öğretmenevi ikinci adresleri gibiydi. Bu binanın her ne hikmetse yapılış tarihi olan1989 yılından yanı 27 yıldan bugüne kadar Edirne öğretmen evi binasının çürük olduğu yapım hatası bulunduğu çimentosunun bozuk olduğu bir türlü fark edilmemiş.

Neymiş efendim bu bina yapılırken kullanılan çimento tesadüf bu ya, Pınarhisar Çimento Fabrikasının ürünlerinin standartlara uymadığı bozuk olduğu inşaatlarda kullanılmasının sakıncalı olduğu bir döneme rastlamış, bina bu bozuk çimentolar kullanılarak yapılmış.

Söylendiğine göre binanın yıkılma gerekçesinin en büyük nedeninin bundan kaynaklandığı ifade ediliyor.

Aslında binanın yıkılmasının altında başka gerekçelerin olduğu herkes tarafından biliniyor. Yıkılan binanın yerine acaba ne yapılacak hangi amaçla kullanılacak onu da zamanla öğreneceğiz.

EDİRNE ÖĞRETMEN EVİ

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunun yanında bir de Öğretmenler bahçesi de kapatılıyor.

Bilmiyorum orası için de kapatılması konusunda ne düzmece raporlar hazırlandı.

Şurası bir gerçek ki tüm öğretmenlerimize hizmet veren ve öğretmenlerin maddi katkıları ile yapılan bu iki kuruluşun  varlığı bazı kişilerin gözüne batmış olmalı ki böyle bir karara varıldı ve sonunda yıkım kararı alındı.

Buna sebep olanlar bu tesislerin yıkılmasına onay verenler bir yerlerine kına yaksınlar.

Bu arada kendi mesleğinin adını alan ve maaşlarından kesilen para ile yapılan bu sosyal tesislerin yıkılması kararına rağmen seslerini çıkarmayan öğretmen kuruluşlarının sendikacıların kulaklarını çınlatmak isterim.

Yakında Emekli Öğretmenler Derneğinin de kapanacağını duyarsanız sakın şaşırmayın. O zaman “ah vah” diye dövünecekseniz fakat iş işten geçmiş olacak.

Bakıyorum, bu konulara duyarlı olan Edirne Sevdalısı DSİ 11. eski Bölge Müdür Yardımcısı Yük Müh. Hüseyin Erkin öğretmenevinin kapanması ile ilgili görüşünü  yıkılması konusunda endişelerini  açıklamış.  Erkin’in bu konu hakkında teşhisi şöyle, “

Bu binanın çimentosunun bozuk olduğunun nasıl ortaya çıktığı hakkında kesin bir bilgi yok. Ama ilginç olan Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi gibi Devlet Üniversiteleri varken neden Özel, Aydın Üniversitesi tarafından Öğretmenevi binası için çürük raporu veriliyor.

Edirne’deki Mimarlar Odası, İnşaat Müh Odası varken böyle bir karar apar topar alınıyor? Öte yandan madem bu binanın çimentosu bozuktu bu inşaatın yapılması sırasında işi yapan müteahhit ve kontrol mühendisleri yok muymuş?

Binayı ihale eden ve bitince kabul eden devlet kurumunun yöneticileri ne güne duruyormuş?

Edine’ de birçok sorun varken bu basit olay çok mu önemli diyenler olabilir, lakin üzerinde düşünülüp kamuoyunun bilgilenmesi gereken bir durum bu”

Erkin’in binaya verilen rapor konusunda endişeleri var. Gerçekten çevremizde üniversitelerimizde bu konuda rapor verebilecek teknik elemanlar bulunmasına karşın, binanın çürük raporunu almak için bir özel üniversiteye başvurulması düşündürücü değil mi?

Bu konu hakkında yetkililer acaba ne diyecek. Bu binanın çürüklüğü şimdi mi fark edilmiş. Konu hakkında elde yeterli delil var mıdır? Tüm bunlar işin içinde bir bit yeniğinin olduğunu gösteriyor.

Dilerim buna karar verenler kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yaparlar.

Yoksa bu bina oldubittiye getirilip yıkılacak. Bina çürükmüş yıkılması gerekiyormuş bu söylenenler binayı yıkma gerekçesinde işin kılıfı.

Hani bir söz vardır. Minareyi çalan kılıfını hazırlar denir. Böyle bir binayı yıkıma karar verenler de kılıfını hazırlamışlardır. Bundan sonra sıra acaba hangi sosyal tesise gelecek…

ÖZLÜ SÖZLER

Tanrı Hazreti İbrahim’e oğlunu kurban etme yerine bir fidan gönderip “bunu benim için dik” demiş olsaydı yeryüzü bugün yemyeşil cennet gibi olurdu.

************

Yastık Değil kafa rahat olacak- Döşek değil vicdan  rahat olacak ve  insan  yorgana değil  huzura sarılıp  yatacak.

CAN YÜCEL

 

 108 total views,  2 views today

Next Post

Trakya’nın parlayan yıldızı “Trakya Birlik”

Bölgenin en büyük kuruluşlarından biri olan Trakya Birlik 2015 yılında Üretimden satışlar baz alınarak Türkiye’de  500 kuruluş arasında 126. Oldu.  Trakya Birlik 2014 yılında da Üretimden satışlar baz alınarak Türkiye’de  500 kuruluş arasında 129. olmuştu.  1 yıl içinde üç basamak atlayarak 126. olan Trakya Birlik, Birlikler içinde ilk 500’e giren […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp